Photoshop tutoriál: Design grafiky blogu, 3. díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Photoshop

Photoshop tutoriál: Design grafiky blogu, 3. díl

18. dubna 2008, 00.00 | V průběhu minulých dvou dílů seriálu jsme si ukázali, jak vytvořit pozadí
stránek a pomocné ikonky. V dnešním článku vše vytvořené vezmeme, umístíme do
nového dokumentu a pokusíme se urovnat tak, aby grafika měla jasně daný řád.
Stejně tak přidáme některé chybějící prvky.

Jako již obvykle začneme přehledem tvorby:

1. díl - tvorba pozadí
2. díl - tvorba ikonek (datum, tužka...)
3. díl - rozmístění prvků, barevné schéma, panel vyhledávání
4. díl - dodatečné drobnosti (RSS ikonka, ostatní ikonky, zápatí)
5. díl - favikona, příprava dat pro programátory

A přidáme náhled na poslední obrázek, který vzniknul v minulém díle seriálu.

Jak bylo napsáno již v perexu, máme všechno "tak nějak" připravené, ale je to poházené, neuspořádané. Proto bude nejlepší vše vzít a začít znovu, s novým dokumentem - nebo alespoň zvětšit ten stávající, protože 800 pixelů na šířku je málo (ve skutečnosti není obsah široký 800 pixelů, ale je pohodlnější se dívat na stránky i s určitou rezervou po stranách).

Jako první krok tedy zvětšíme dokument - Úpravy - Velikost plátna (Edit - Canvas Size). Výšku můžeme nechat na 800 px, šířku zvětšíme na 900 px.

Tímto krokem jsme ale přišli o kus pozadí - což hned napravíme. A aby to nebylo málo, uděláme jej rovnou tak, aby po stranách navazovalo.

Nejprve použijeme filtr Posun (Offset), kterým posuneme vrstvu o zadaný počet pixelů. Jelikož máme zaškrtnuto pokračování na krajích dokumentu, můžeme si být jisti, že levá strana nyní přesně navazuje k pravé.

Stačí proto jen "nějak" napojit prostřední chybějící část. Díky jednoduchosti vzorku stačí část původní vrstvy zkopírovat a umístit do volného prostoru. Případně ještě rozmazat filtrem Gaussovské Rozostření. U složitějšího pozadí bychom samozřejmě museli použít jiný postup, jeden možný je popsán například ve článku Photoshop: tvorba navazujícího vzorku/textury.

Taktéž hlavičce je věnován zbytečně vysoký prostor - proto tuto vrstvu ještě navíc zmenšíme na výšku - zkratkou Ctrl + T.

A to přibližně takto. Při práci se můžou tyto úpravy zdát na první pohled moc brutální, když se ale nedíváte na originál, nebo se na grafiku podíváte po čase, už vám to tak nepřijde.

Tím by mohlo být pozadí hotové a můžeme začít s umisťováním. Abychom měli jistotu, že vše bude přesně sedět, můžeme si vytvořit pomocné vodítka, či pouze novou vrstvu, do které vodítka nakreslíme například tužkou. Vodítka ovšem mají samozřejmě tu výhodu, že se k nim objekty mohou automaticky přitahovat (na náhledu by ale nebyly tak dobře vidět, proto jsem raději zvolil druhou možnost).

Pokud se na design podíváme zblízka, je rozvržení velice jednoduché. Levý pruh bude vyhrazen pro ikonku data, poté bude následovat článek, mezera a pravý sloupec. Protože nadpis bude zasahovat přes dva levé sloupce, musíme jej nějak vizuálně oddělit od pravého sloupce (kde bude umístěno vyhledávání). Proto je na náhledu čtvrtá pomocná linka zleva, v jejímž místě bude nějaký vhodný oddělovač.

A protože jak ikonku data, tak kalendář i nadpis máme hotový, můžeme vše umístit a rozmístit...

...u nadpisu se ovšem na chvilinku zastavíme. Trochu jej oživíme, co říkáte? Třeba tak, že jednotlivá písmena spojíme jednopixelovou stopou (podobný způsob byl použit k vytvoření efektu ve článku Photoshop tutoriál: prskavka aneb PF 2008)...

...a vše zakončíme znovu zkopírovanou ikonkou tužky. Když už jsme si dali takovou práci s jejím vytvořením, proč ji nepoužít víckrát (ostatně ještě jednou ji později použijeme při tvorbě favikonky).

Stejně tak můžeme přidat módní "odznak" (badge), samozřejmě v duchu stylu nadpisu, tedy nejlépe nakreslený od ruky. Poznámky typu "web 2.0" můžeme nahradit za něco vtipnějšího, 12=3 je shodou náhod název skvělé písničky právě od skupiny Ima Robot (zkuste ukázku na last.fm, či prfil na myspace.com, hned se vám bude lépe pracovat).

A když už jsme v tom kreslení, můžeme přidat i nějaké ty smajlíky a obličeje. Kombinování různých stylů - teda například vyhlazeného písma a ručně kreslených nesmyslů je (snad) stále ještě v módě, tak proč toho nevyužít.

Ostatně byl by hřích nevyužít i objektů na pozadí - tedy "kytkového" fontu. Podobně jako při tvorbě vzorku můžeme použít některé jeho části k oživené nadpisu.

Který po všech úpravách vypadá takto.

Zde je náhled na celé stránky. Všimněte si, že tužka v nadpisu stejně jako odznak jsou zarovnány přesně s pravou stranou článků, a snažte se tyto věci dodržovat.

Co nás čeká nyní? Do místa (1) bychom měli přidat vyhledávání, v místě (2) a (3) přidáme odkaz na pokračování článku a do místa (4) nějaké další texty - aby sloupec nepůsobil tak prázdně.

Začneme odkazy - u kterých řešíme pouze jednu otázku. Jakou barvu? Odstín cihlové z podkladu kalendáře je pěkný, takže stačí barvu pouze trochu zesvětlit, aby byla výraznější a máme vystaráno.

Stačí si jen zapamatovat, že čím menší plocha, tím musíme použít výraznější barvu. Na náhledu jasně vidíte, že barvy zobrazené vedle sebe v nástrojové paletce se od sebe liší, při pohledu na dokument ale odkaz vypadá stejně jako pozadí v kalendáři. Pokud bychom nepoužili pro odkaz tučný font, museli bychom zvolit ještě světlejší barvu.

Tuto barvu použijeme hned i u dalších odkazů, které pěkně umístíme do pravého sloupce.

Čímž se dostáváme konečně k vyhledávání. Nejprve vytvoříme oddělovač - a to tečkovanou čáru. K tomu stačí zvolit nástroj Tužka (Pencil Tool) a vhodně nastavit vlastnost Proklad (Spacing). Hodnota 500 % znamená, že při kreslení bude tečka každý šestý pixel. No, není to jednoduché? Při kreslení přidržujte klávesu Shift, ať je čára rovná.

Zde je pro jistotu ještě zobrazena vrstva s vodítky, aby byl oddělovač opravdu přesně umístěn. Do pravého sloupce poté umístíme text "Search" a dvě políčka - jedno světlejší (#F2E0B9) pro zadávání hledaného výrazu a druhé tmavší (#AD9D84) pro ikonku vyhledávání. Barvy jsme si opět vypůjčili z přechodu na pozadí.

Následující obrázek ukazuje vše ještě jednou, pouze bez pomocných čar.

A zde ještě jednou a tentokrát úplně vše. V podstatě bychom nemuseli do pole vyhledávání umisťovat ikonku žádnou - stačil by pouze text "hledej", šipka, nebo vůbec nic...

...ale to by pak nebylo o čem psát. Krom toho, taková lupa, to je jen jeden velký kruh...

...s držákem vytvořeným nástrojem Pero...

...přes které jsou znovu nakresleny stejné, ale menší tvary, takže vznikne dojem obrysu.

3D efekt skla lupy poté zajistí vhodné odlesky, nejlépe velmi výrazné...

...a to jak kolem obrysu skla, tak na hranách držátka. Vše je to otázka několika minut...

...takže než se stačíte pořádně rozjet, už je tu konec dnešního článku. Stránky už vypadají k světu, takže se příště podíváme pouze na drobnosti, na které jsme dnes zapomněli, a v pátém - finálním - článku už se těšte na řezání grafiky. Žádná velká věda to nebude, protože už nyní nám navazuje levá a pravá strana obrázku (schválně si to vyzkoušejte).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: