Adobe uvolnila modul Camera Raw 5.4 RC - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Adobe uvolnila modul Camera Raw 5.4 RC

26. května 2009, 00.00 | Předběžná verze zásuvného modulu Camera Raw 5.4 pro Photoshop CS4 přidává podporu RAW formátů dalších 26 digitálních fotoaparátů.

webdev0609-1f.jpg

Velký průvodce JavaScriptem

Dave Thau (překlad Helena Danihelková), 520 stran formátu 16 x 24 cm, Grada, 599 Kč

Učebnic jazyka JavaScript je i na českém knižním trhu poměrně hodně. „Velký průvodce JavaScriptem“ Dave Thaua má mezi nimi šanci zaujmout propracovaným, názorným výkladem, který vede čtenáře od prvních krůčků až ke komplexním řešením využívajícím technologii Ajax. Výhodou je, že Thau prakticky od prvního příkladu předkládá řešení použitelná ihned v praxi, skutečnost, že mnohé z příkladů takto postihují nejobvyklejší požadavky webového vývoje nevadí, naopak dávají čtenáři šanci rychle si osvojit „standardní výbavu“ dnešního webového vývojáře. Užitečné je, že Thau každou kapitolu uzavírá praktickým cvičením, online jsou k dispozici zdrojové kódy ke všem příkladům uvedeným v knize. Užitečnou pomůckou, která se již stále více objevuje i v tuzemských překladech zahraniční programátorské literatury, je vyznačení klíčových míst kódu s jejich následným okomentováním v rámci výkladu.

webdev0609-2f.jpg

Po úplných základech v kapitolách 1-3 (JavaScript a Web, základy práce s proměnnými a funkcemi, detekce prohlížečů) následují (kapitoly 4-8) témata jako jsou přechody, práce s okny, formuláře či psaní vlastních funkcí a práce s cykly a poli. Kapitoly 7 a 11 jsou věnovány webovým formulářům, kapitola 9 se věnuje časování akcí, kapitola 10 pak používání rámců a obrázkových map. Kapitola 12 vysvětluje práci s cookies, kapitola 13 nastiňuje základy DHTML (při skutečně jen velmi stručném představení technologie CSS). Nejzajímavější zejména z hlediska pokročilejších čtenářů jsou kapitoly 14-17, věnované základům technologie Ajax, probrány jsou zde i postupy při použití serverové komponenty na bázi PHP. Kapitola 18 obsahuje sadu základních rad pro ladění skriptů. Výklad uzavírají řešení jednotlivých cvičení, přehled relevantních informačních zdrojů a skutečně jen dílčí referenční výklad o vybraných prvcích JavaScriptu.

Český překlad knihy není špatný, ale vyžadoval by důkladnější stylistickou korekturu, rovněž překlady některých pojmů nejsou úplně obvyklé. Typografie knihy není příliš zdařilá, připomínku máme především k výpisu zdrojových kódů: jsou tištěny nevýrazným a příliš velkým písmem, nečtou se tedy úplně nejlépe zejména v případě rozsáhlejších výpisů. I přes uvedené výhrady si ale troufáme „Velkého průvodce JavaScriptem“ doporučit pozornosti jak těch, kdo na pole webového vývoje v JavaScriptu teprve vstupují, tak těch, kdo si zde chtějí rozšířit a utřídit své dosavadní znalosti.

webdev0609-3f.jpg

PHP: objektově orientované koncepty, techniky a kód

Peter Lavin (překlad Michal Pospíšek), 224 stran formátu 16 x 24 cm, Grada, 249 Kč

Jazyk PHP patří k jedněm z nejoblíbenějším prostředků pro tvorbu dynamických webových aplikací. Publikací o použití daného jazyka (zejména v kombinaci s databázovým systémem MySQL) je tedy i v češtině (překlady, původní výtvory českých autorů) celá řada. Nedávno zveřejněná publikace "PHP: objektově orientované koncepty, techniky a kód" Petera Lavina nicméně přibližuje PHP z poněkud jiného úhlu pohledu než je obvyklé. Je totiž důsledně zaměřena na použití objektově orientovaného programování v PHP, resp. jeho verzi 5.

Lavin nejprve rozebírá pro a proti nasazení objektově orientovaného programování pomocí PHP. V následných kapitolách pak střídá teoretický, resp. na jednotlivé objektové koncepty zaměřený výklad s praktickými ukázkami použití objektově orientovaného kódu. Vysvětleny zde tedy jsou imlementace všech obvyklých i méně obvyklých objektových konceptů a technik (třídy, dědičnost, abstraktní třídy, polymorfismus, designové vzory aj.) a ukázány nejrůznější způsoby použití daných konceptů v praxi (miniatury obrázků, navigace na stránkách, databázové použití s MySQL a SQLite, PHP a Ajax, implementace RSS čteček či vyhledávání ve stránkách, tvorba dokumentace s pomocí reflexních tříd aj.). Kódy k výkladu si lze pochopitelně stáhnout v elektronické podobě a pak použít ve svých projektech.

webdev0609-4f.jpg

Lavin svou knihu prezentuje jako průvodce objektově orientovaným programováním v PHP vhodným i pro nepříliš pokročilé vývojáře, a do své publikace takto začleňuje i občasný výklad zaměřený na vysvětlení základních konceptů objektově orientovaného programování. Troufáme si ale tvrdit, že kniha je určena primárně pro pokročilejší programátory v PHP, kteří se věnují složitějším projektům a koncepty objektově orientovaného programování mají nastudovány z minulosti (Java, C++ aj.). K určité esoteričnosti autorova hutného výkladu bohužel přispívá místy poměrně kostrbatý překlad.

I v originále je Lavinova kniha celkem náročným čtením, je nicméně třeba ocenit erudici autora, který na poměrně malém prostoru dokázal ukázat skutečně různorodé techniky objektově orientovaného programování v PHP. Vzhledem k dané skutečnosti si uvedená publikace zcela jistě své čtenáře najde.

webdev0609-5f.jpg

333 tipů a triků pro CSS

Martin Domes, 272 stran formátu 167 x 225 mm, CPress, 289 Kč

Jazyk kaskádových stylů, neboli CSS, je dnes zcela základním prostředkem stylizace webových prezentací. Příslušná norma (CSS 2.1) je přitom užívána již po řadu let, a tak se není co divit, že i na českém knižním trhu existuje řada velmi dobrých tuzemských i překladových publikací, věnovaných jak základnímu osvojení CSS, tak pokročilému použití tohoto standardu, majících nejrůznější formu (prostou referencí počínaje a vzorovými případovými studiemi konče).

Nedávno uvedená publikace M. Domese „333 tipů a triků pro CSS“ jde na danou problematiku výrazně jinak, když přináší ukázková řešení nejrozmanitějších požadavků spojených s nasazením CSS formou krátkých tipů. Dané podání přitom dovoluje jít překvapivě k věci, jednotlivé tipy takto dokáží pomoci nejen začátečníkům, ale mnohdy i hodně pokročilým uživatelům. Autor, o jehož erudici v dané oblasti není třeba pochybovat (je mimo jiné spoluautorem kapesní referenční příručky k CSS), je evidentně znalý požadavků praxe, pochválit je pak třeba i jeho snahu představit v rámci publikace rovněž řešení postavená na připravovaném CSS 3.

webdev0609-6f.jpg

Tipy jsou formátovány velmi přehledným způsobem, u každého z nich je přitom uvedena i odpovídající obtížnost. Předpokládá se, že čtenář spíše, než aby četl knihu od začátku do konce (což je nicméně samozřejmě také možné) nalistuje tip (či tipy) podle aktuálního problému, který řeší. Danému záměru odpovídá i místy poněkud otrocké opakování částí textu u jednotlivých sousedících tipů, toto lze nicméně zcela jistě autorovi odpustit.

Dobrý dojem z publikace zesiluje přiložené CD. Na něm nalezne čtenář kompletní knihovnu kódů a ukázkových řešení z knihy, které může okamžitě použít ve svých projektech, dále jsou zde k dispozici různé HTML a CSS editory či další užitečné nástroje a skripty, přiloženy jsou i v době vydání knihy nejnovější verze všech relevantních webových prohlížečů.

Výklad je v knize rozdělen do celkem čtrnácti kapitol a lze říci, že zde opravdu nechybí žádné podstatné téma spojené s nasazením CSS v praxi současného webdesignu. Konkrétně jsou probrány použití CSS šablon, CSS pravidel, selektorů a deklarací vlastností, formátování a efektové úpravy textu, nadpisů a odkazů, seznamy, tabulky, použití barev, obrázků a obrázkových pozadí či navigace a tlačítka. Dále se výklad věnuje práci s rozměry, okraji a rámečky, pozicování elementů a nastavování layoutu či využití různých efektů. Dojde i na nezbytné CSS hacky a obcházení chyb prohlížečů a dále postupy spojené s validací a tvorbou CSS kódu.

Publikace "333 tipů a triků pro CSS" je povedeným dílkem, a dle našeho názoru by neměla chybět v knihovničce žádného kodéra webových stránek. Zejména začátečníkům každopádně doporučujeme doplnit si tuto knihu jak referenční příručkou CSS (např. již zmíněný Kapesní přehled), tak některou z publikací, jenž jde v případě popisu jednotlivých prvků CSS více do hloubky.

webdev0609-7f.jpg

Google Analytics: Podrobný průvodce webovými statistikami

Brian Clifton (překlad Lukáš Krejčí), CPress, 336 stran formátu 167 x 225 mm, 397 Kč

World Wide Web je médiem propagace a prodeje, které poskytuje nepřeberné možnosti měření a vyhodnocování poskytovaných informací a služeb. Jedním z nejvýkonnějších prostředků takovéto analýzy, který je přitom k dispozici zcela zdarma, představuje služba Google Analytics.

Každý, kdo v ČR danou službu využívá, nebo o jejím nasazení uvažuje, by si měl pořídit knihu „Google Analytics: Podrobný průvodce webovými statistikami“ vydanou nedávno nakladatelstvím CPress. Autor knihy, Brian Clifton, patří v případě dané tématiky k osobám nejpovolanějším, neboť je vedoucím týmu Google Analytics pro Evropu, Střední Východ a Afriku a nejen o Google Analytics, ale i dalších nástrojích webové analytiky publikuje a přednáší.

Kniha je strukturována do čtyř částí o celkem 11 kapitolách. První část je nejprve věnována obecnému popisu metodik měření a vyhodnocování návštěvnosti webu, obsahuje pak i kapitolu popisující základy Google Analytics, přičemž zde nechybí ani porovnání s komerčním softwarem Urchin, který je rovněž vlastněn Googlem a nabízí obdobné možnosti, nicméně na vlastních prostředcích uživatele – uživatel zde má vodítko, který z daných produktů zvolit pro svůj Web.

webdev0609-8f.jpg

Druhá část nabízí jakýsi „jemný úvod“ do nejdůležitějších statistik poskytovaných Google Analytics, dovoluje se v nich zorientovat a poskytuje návody, jak je správně využít. Teprve ve třetí části (tj. po cca 100 stránkách výkladu) se autor konečně dostává ke způsobu implementace Google Analytics v prostředí konkrétního webu (naznačený působ výkladu působí sice nezvykle, má ale rozhodně svou logiku). Od základních postupů zde přechází výklad k pokročilejším technikám, v deváté kapitole dokonce představuje specializované hacky, z nichž některé nebyly jinde publikovány.

Závěrečná čtvrtá část knihy pak – obdobně jako úvodní část, ale pro specifické podmínky Google Analytics – nastiňuje strategie jak statistky Analytics využít v praxi. Důraz je zde kladen na použití s kampaněmi reklamního systému Google AdWords i dalšími systémy internetové reklamy (PPC), nechybí návody ani pro SEO kampaně, elektronické obchodování či e-mailový marketing.

Kniha je psána velmi zasvěceným a věcným stylem, na dobré úrovni je překlad. Výklad je ilustrován screenshoty, schématy a grafy. Většinu knihy mohou číst i osoby bez hlubších znalostí webových technologií, jsou zde nicméně pasáže (zejména zmíněná kapitola 9) které naopak vyžadují pokročilejší znalosti JavaScriptu i jiných obdobných prostředků.

Nasazení Google Analytics ještě samo o sobě negarantuje zvýšení návštěvnosti a efektivity webové prezentace. O to více ale napomůže správnému využití dané technologie Cliftonova kniha, kterou lze doporučit jak osobám odpovědným za úspěšnost webové prezentace (obchod, marketing, management), tak i webovým administrátorům, designérům a vývojářům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: