Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Knižní novinky: Zvládněte CSS na mistrovské úrovni
17. srpna 2007, 00.00 | Na českém knižním trhu se objevily dvě publikace věnované technologii kaskádových stylů (CSS). Společné mají to, že se jedná o překlady děl renomovaných zahraničních autorů, kteří danou problematiku probírají na pokročilé úrovni. To však neznamená, že by neměly co dát začátečníkům. Ostatně posuďte sami na základě naší recenze.
Technologie kaskádových stylů (CSS - Cascading Style Sheets) patří v dnešním webdesignu k těm nejdůležitějším. Odpovídá tomu bohatá nabídka příslušných knižních titulů, a to i na českém trhu. Nedávno tuto nabídku rozšířily tituly z vydavatelství Computer Press a Zoner Press. V obou případech se jedná o překlady zahraničních děl, která se CSS věnují se značným nadhledem a pokoušejí se podat zejména takovou látku, kterou ocení i hodně pokročilý uživatel. Na druhou stranu se obě publikace mohou docela dobře hodit i začátečníkům, kteří nicméně základy práce s CSS musí nastudovat z jiných zdrojů. V naší recenzi bychom se na obě publikace rádi podívali trochu blíže.
Mistrovství v CSS
První publikací je kniha Mistrovství v CSS: Pokročilé techniky pro webové designéry a vývojáře vydaná vydavatelstvím Computer Press (původní anglický titul "Pro CSS Techniques" vydal Apress v roce 2006). Autory má tato poměrně objemná publikace (416 černobílých stran formátu 165 x 225 mm, pevná vazba) hned tři, všichni přitom patří k praktikům webdesignu, o kterém i publikují. Konkrétně Jeff Croft pracuje jako webový a grafický designér pro společnost World Online, Ian LLoyd se mimo jiné zabývá přístupností webového obsahu a Dan Rubin se profesně věnuje designu, typografii a webovým standardům, spolupracoval s weby, jako je Blogger či The CSS Zen Garden.
Tyto i další údaje o autorech, které nalezneme v profilu knihy poměrně dobře vysvětlují, proč je výklad o problematice kaskádových stylů veden v knize skutečně s nadhledem, zaměřený na praxi a na podstatné, nikoli "povinné" informace. Předpokládaným čtenářem knihy je každý, kdo má základní znalosti ohledně použití CSS a (X)HTML při tvorbě webových stránek a chce tyto znalosti a příslušné techniky pozvednout na vyšší úroveň.
A co konkrétně kniha přináší? První kapitola vysvětluje výhody a způsob využití CSS ke stylizování (X)HTML stránek. Následující dvě kapitoly se pak týkají technik spojených s tvorbou a gramatikou šablon stylů a dále použití selektorů a výpočtu specifičností v kaskádách. Po těchto technických, nicméně důležitých kapitolách, přichází kapitola o podpoře CSS v současných prohlížečích, zahrnut je přitom i Internet Explorer 7 a diskutována je zde rovněž problematika použití CSS na mobilních zařízeních.
Záplava triků, rad a osvědčených postupů začíná v následujících dvou kapitolách, které se věnují správě CSS souborů a použití triků (resp. hacků) při řešení nekompatibilit CSS s jednotlivými webovými prohlížeči. Kapitoly 7-12 přinášejí popis technik a postupů použitých při vlastní stylizaci obsahu založené na CSS, probrány jsou tak různé typy layoutů, stylování běžných elementů stránek (záhlaví, záložková a drobečková navigace, obrázky a efekty myši, bloky se zaoblenými rohy), typografie (tj. výběr, přiřazení a použití písma u bloků textu a nadpisů či podnadpisů) a dále stylování tabulek, formulářů a seznamů. Předposlední kapitola se zabývá stylováním pro tisk a speciální média typu čtecích a kapesních zařízení. Poslední kapitola pak probírá nejčastější chyby vyskytující se při použití CSS jak v případě špatného zápisu, tak nekompatibilit s prohlížeči. Výklad je uzavřen třemi přílohami, konkrétně jde o referenci CSS, tabulku specifičnosti CSS a tabulku podpory prohlížečů.
Jak jsme již naznačili výše, je kniha psána se značným nadhledem a přehledem, výklad je prošpikován praktickými ukázkami a odkazy na další užitečné prostředky a nástroje či zdroje informací. Překlad Josefa Bábíka se čte velmi dobře. Ukázky kódu použitého v knize jsou pak k volnému stažení (a použití ve vlastních projektech) k dispozici na stránkách knihy.
Cena 469 Kč (699 Sk) je sice trochu vyšší, ale u dané publikace dle našeho názoru adekvátní. To, co by jinak uživatel získával dlouhým vlastním experimentováním a studováním internetových zdrojů, je zde podáno v rámci jediné publikace, a to značně čtivým způsobem.
Eric Meyer o CSS - Kompletní průvodce
Druhou bezesporu zajímavou novinkou je publikace "Eric Meyer o CSS - Kompletní průvodce" vydaná nedávno Zoner Pressem. (Původní titul "CSS: The Definitive Guide, 3rd Editon" vydalo vydavatelství O'Reily Media). I tato kniha zaslouží přívlastky, jako jsou "mistrovská" či "pokročilá", nicméně ještě více může posloužit nejen zkušeným uživatelům, ale i úplným začátečníkům v oblasti použití CSS. Naznačuje to již její název: jedná se totiž vlastně o kompletní popis v současnosti používaných specifikací CSS, tedy CSS 2 a CSS 2.1. Čtenář si tak může projít danou tématiku od začátku do konce nebo (což bude asi častější způsob čtení) sáhnout pouze po určitých úsecích dané knihy ve chvíli, kdy to vyžaduje jeho publikační projekt.
Autora Erica Meyera přitom není ani v tuzemsku třeba příliš představovat. Jedná se o mezinárodně uznávaného experta v oblasti HTML, CSS a webových standardů, jejichž je neúnavným propagátorem. Meyerovy práce, články a dále též různé úseky kódu, přehledy apod. jsou v mezinárodní webové komunitě všeobecně známy, uznávány a používány. V tuzemsku (resp. Zoner Pressu) již vyšly dvě z publikací daného autora na obdobné téma, konkrétně "Eric Meyer o CSS – Ovládněte kaskádové styly!" a "Eric Meyer o CSS – Pokračujeme s kaskádovými styly PROFESIONÁLNĚ".
Vraťme se ale ke knize samotné. Výklad podává na úctyhodných 560 černobílých stranách (formát 168 x 230 mm, brožovaná vazba), a to rozčleněný do čtrnácti kapitol a tří dodatků. Jednotlivé kapitoly se postupně zabývají selektory, strukturou a kaskádou, hodnotami a jednotkami, písmem, vlastnostmi textu, základy vizuálního formátování, výplněmi, orámováním a okraji, barvami a pozadím, plovoucími prvky a pozicováním, rozvržením tabulek, seznamy a generovaným obsahem, styly uživatelského rozhraní a nevizuálními médii. Přílohy obsahují referenční příručku vlastností, referenční příručku selektorů, pseudotříd a pseudoprvků a ukázkový stylový předpis HTML 4.
Jak je tedy vidět, témata se v mnohém překrývají (což není samozřejmě nijak překvapivé) s publikací recenzovanou výše. Přístup k výkladu je však zde zcela jiný, troufáme si jej označit jako "akademický" v dobrém slova smyslu (nicméně leckomu může více vyhovovat odlehčený styl první recenzované publikace). Meyer podává skutečně velmi hutně vyčerpávající informace týkající se poslání, chování a využití toho či onoho prvku CSS. RNDr. Jana Pokorného zde chceme pochválit za pečlivý a čtivý překlad. Vše je provázeno mnoha názornými příklady a přehlednými popisy syntaxe jednotlivých prvků specifikace CSS.
Jak již bylo naznačeno výše, kniha výborně poslouží jak coby zdroj pro soustavné studium, tak i reference pro rychlé načerpání informací při řešení určitého projektu, pochopení, proč to či ono nefunguje, jak má apod. Cena 490 Kč nám opět přijde adekvátní.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024