Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
PDF - Adobe Acrobat
Novinky ze světa publikačního průmyslu (25.-26. týden/2005)
trendy
7. července 2005, 00.00 | Léto je i pro publikační průmysl časem určité stagnace. Přesto je zde možnost
sumarizovat, a to jak nedávné aktivity společnosti Microsoft v dané oblasti, tak snažení
výrobců, usilujících narušit hegemonii Adobe coby poskytovatele řešení pro zpracování
PDF. Tyto i další zajímavé informace tedy naleznete v našem pravidelném přehledu.
Microsoft zaostřuje na digitální zpracování obrazu
V poslední době je stále více zřejmé, že společnost Microsoft hodlá svými produkty výrazněji oslovit uživatele, zabývající se digitální fotografií a zpracováním počítačové grafiky. Prvním, a snad nejvýznamnějším počinem nedávné doby, je takto deklarace snah podporovat v operačním systému Windows zpracování RAW fotografií. Vedle ohlášení podpory v rámci nové verze Windows Longhorn je zde již konkrétní řešení Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer, které Microsoft nedávno poskytl zdarma uživatelům Windows XP.
Na uvedené iniciativy navázal Microsoft otevřením serveru Microsoft Professional Photography. Jak již název naznačuje, jedná se o server zaměřený na pokročilejší uživatele digitální fotografie, které by nejvíce měly oslovit aktivity kolem podpory RAW ve Windows. Zájemce zde tedy nalezne základní informace o uvedených aktivitách spolu se zmíněným softwarem pro zpracování RAW, dále jsou nabídnuty tipy pro vylepšení fotografického workflow, například s pomocí Adobe Photoshopu či tiskáren Epsonu. K výměně informací mezi fotografy slouží příslušná newsgroup, zkušenosti profesionálů se snaží přiblížit i případové studie, k dispozici je i online galerie. Celkově je zřejmé úsilí zviditelnit Windows XP coby platformu pro pokročilé zpracování digitální fotografie.
Microsoft Professional Photography
Podpora na úrovni systému je pak doprovázena i snahou prosadit příslušné produkty z dílny Microsoftu. Konkrétně byla ohlášena nová edice software pro správu digitálních fotografií Microsoft Digital Image Suite 2006 (95 USD). Objevuje se v ní řada nových funkcí pro správu obrázků i videa, práci s klíčovými slovy aj. V podstatě se zde dá hovořit o řešení, majícím ambice být určitou alternativou produktů, jako jsou Photoshop Elements, otázkou zůstává nakolik alternativou povedenou.
Jiným želízkem v ohni je produkt s kódovým označením Acrylic, jehož betaverzi si lze v současnosti stáhnout na stránkách Microsoftu. Zasvěceným možná více řekne názvu produktu, z něhož Acrylic vychází - Creature House Expression (Microsoft získal v roce 2003 - ve verzi 3 je tento produkt poskytován Microsoftem k volnému stažení) byl svého času poměrně inovativním nástrojem pro kombinaci vektorové a bitmapové grafiky v rámci jediného dokumentu. Základem Expression a nyní i Acrylicu je technologie "skeletal strokes", dodávající vektorovým cestám nádech reálné kresby. V nové podobě jsou posíleny možnosti zpracování bitmap, program disponuje zajímavými efektovými filtry a v duchu s požadavky doby jsou nabídnuty rozšířené možnosti zpracování digitálních fotografií (například je podporována tvorba panoramat). Ovšem v duchu toho, co bývá u Microsoftu bohužel tak trochu pravidlem, leccos zůstalo v půli cesty. Betaverze je podle referencí zejména při aplikaci filtrů nestabilní a při malování dochází k neúnosným prodlevám. Co je pak ještě horší, export do SWF (Flash), který nabízel Expression, již v Acrylicu možný není (že by reakce na nedávnou akvizici společnosti Macromedia Adobe?) a dosti nepochopitelné (z hlediska uživatelů, ne už tak marketingové strategie Micosoftu, která je vidět i ve výše přiblížených aktvitách) je to, že produkt lze spustit pouze ve Windows XP se Service Packem 2 a ne ve starších verzích Windows či Mac OS X (Expression podporuje Windows 2000 i Mac OS X). Je tudíž otázkou, do jaké podoby bude Acrylic vypilován ve finální verzi a jakou uživatelskou skupinu vlastně zaujme. Některé názory, které o produktu hovoří coby o "Photoshop-killeru", nelze za dané situace každopádně označit jinak, než jako nadnesené.
Acrylic
Při pohledu na výše popsané aktivity se vtírá otázka, jak dalekosáhlé vlastně ambice Microsoftu v dané oblasti jsou? Na jedné straně se dá vše označit pouze za snahu zviditelnit stávající (Windows XP) a nastupující (Longhorn) operační systém v očích kreativních uživatelů, kteří zejména v USA stále zůstávají věrni spíše Mac OS X. Na druhou stranu jsou zde signály, že by se Microsoft rád dokonce stal poskytovatelem řešení pro publikační průmysl ve stylu společností jako jsou Adobe či Corel: určitým potvrzením této indicie je ohlášení technologie Longhornu Metro, která je očividnou kopií PDF. Má ovšem ambice stát se poskytovatelem high-tech technologií pro danou oblast šanci na úspěch? Na to nelze jednoznačně odpovědět, přesto je ale možno říci, že marketingový potenciál Microsoftu je věcí jednou, druhou pak kvalita a komplexnost nabízených řešení, která zatím za konkurencí - mírně řečeno - pokulhává. Další vývoj bude rozhodně stát za bedlivější sledování.
PDF Annotator: anotace PDF na Tablet PC
Srdce každého, kdo musí intenzivněji provádět korektury PDF dokumentů, zřejmě zaplesá nad produktem PDF Annotator (30 USD) německé společnosti Grahl Software Design, jehož nová verze (1.1.0.35) se nedávno objevila na trhu. Jedná se totiž o prostředek, který dovoluje PDF dokumenty anotovat na obrazovce Tablet PC pomocí pera, přičemž komentáře jsou zapracovány v podobě poznámek, viditelných i v jiných PDF prohlížečích. Na intuitivnosti přidávají produktu funkce, jako jsou možnost vložení nové prázdné stránky či vytvoření nového dokumentu pro poznámky nebo vyplňování formulářů. Idea pracovat s elektronickým dokumentem jako s papírem je určitě schopna oslovit většinu uživatelů, v případě daného řešení je ovšem tak trochu problémem cena provozní platformy (Tablet PC jsou ještě stále značně drahé) a i poměrná nedotaženost daného řešení (potíže se stabilitou, komentáře nejsou kompatibilní s anotačním aparátem Acrobatu aj.). Každopádně je pro nás PDF Annotator příkladem inovativního produktu, který má šanci na výraznější prosazení i mezi uživateli v oblasti publikování.
PDF Annotator v akci
Adobe dosáhla v druhém čtvrtletí 2005 rekordního obratu
Společnost Adobe oznámila, že její obrat za druhé čtvrtletí letošního roku (končící 3. 6.) činil rekordních 496 milionů USD, přičemž loni to bylo 472,9 milionu a v roce 2004 pak 410,1 milionu. Znamená to roční nárůst 21 procent. Předběžné plány společnosti přitom počítaly s obratem v rozsahu od 475 do 495 milionů USD, takže se dá hovořit o skutečně vysoce úspěšném období.
Zadavatelé a tiskárny: rozpor v pohledech
Zajímavé i pro tuzemské polygrafické provozy je nedávné zjištění šetření, prováděného internetovým portálem Print Buyers Online.com (vzdělávací server pro zadavatele tiskových zakázek). Podle něj jsou pohledy, jaké mají zadavatelé a tiskárny na kvalitu dodávek podkladů pro tisk, diametrálně odlišné. Na otázku "Nakolik jsou soubory, které posíláte tiskárnám jako podklady k tisku 'print-ready'?" totiž opověděly zmíněné skupiny prakticky naprosto opačně. Konkrétně podle 77 % zadavatelů (z celkem 54 respondentů) jsou podklady velmi dobře připravené a tiskárna s nimi má jen výjimečně problémy, 19 % se domnívá, že jsou občas nutné korekce a pouhá 4 % považuje své podklady za nepříliš dobré, tj. vyžadující trvale úpravy ze strany tiskárny. Při stejném šetření odpovědělo ovšem pouze 5 % tiskáren (celkem 22 podniků), že většinu podkladů lze považovat za velmi dobře připravené, 64 % musí provádět korekce a celých 31 % považuje podklady za velmi neuspokojivé.
Generalizovat uvedené šetření není samozřejmě možné (na to bylo přinejmenším docela málo respondentů). Přesto dobře naznačuje i v tuzemsku dobře známou existenci mylných postojů zadavatelů, danou především jejich nízkou vzdělaností v oblastí předtiskové přípravy. Jak ale komentář k výzkumu trefně poznamenává, tiskárnám se pořád obvykle více vyplatí upravit problémové soubory nežli vysvětlovat zákazníkům v čem dělají chyby.
Acrobat Standard má vážnou konkurenci?
Zajímavě vypadá poslední vývoj okolo alternativních řešení pro tvorbu a zpracování PDF v kancelářích. Zatím suverénně kralující Acrobat Standard se zde rozhodlo z trůnu sesadit několik výrobců, přičemž oproti minulosti se zdá jít o pokusy mající šance na úspěch. Konkrétně zde hovoříme o ARTS PDF Nitro Desktop, produktu, jež nabízí možnosti vytvářet, prohlížet, anotovat i editovat PDF dokumenty zcela ve stylu Acrobatu Standard, a to za podstatně příznivější cenu 99 USD. Produkt se po několika týdnech od svého uvedení drží na jednom z čelním míst žebříčku prodejnosti serveru PDF Store a leccos napovídá i skutečnost, že o něm jeden z předních autorů, publikujících o PDF resp. dosud zejména produktech Adobe, Ted Padova vydává knihu. Druhou zajímavou alternativu představuje PDF Creator Professional společnosti ScanSoft. Ten opět za 99 USD nabízí nejen možnost zpracování ve stylu Nitro, ale rovněž kvalitní možnosti zpětného extrahování PDF dokumentů do kancelářských aplikací, například Microsoft Wordu.
Prostředí Nitro PDF Desktop
Hloubkové srovnání vlastností uvedených produktů zde nemá příliš význam. Namísto toho se spokojme s konstatováním, že existence těchto řešení naznačuje určité technické vyzrávání v dané oblasti: zatímco dříve bylo možno alternativu Acrobatu automaticky považovat za řešení vhodné jen pro ty, kdo hodlají především ušetřit, znamenají Nitro i PDF Creator produkty, jejichž konkurenceschopnost je dána především kvalitou. Dá se předpokládat, že z uvedené skutečnosti budou profitovat především uživatelé, neboť Adobe zřejmě nenechá daný vývoj bez odezvy.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024