Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
PDF - Adobe Acrobat
eKnihy: úvodní informace
13. listopadu 2001, 00.00 | Co stojí za pojmem elektronické knihy neboli e-books? Jde jenom o pouhé elektronické texty nebo tento termín zahrnuje něco víc?
Termín elektronické knihy nebo také e-books se donedávna skloňoval ve všech pádech a dle některých signalizoval budoucnost knih a jiných tiskovin. Od minulého roku došlo k určitému ochlazení, když se ukázalo, že trh ještě není úplně připraven. Zejména čtecí zařízení pro elektronické knihy nezaznamenala příliš velký úspěch. Na letošním Frankfurtském knižním veletrhu byly elektronické knihy vzácnější než medvědi v Čechách.
Nejprve by bylo dobré vymezit, co vlastně elektronické knihy jsou a co nejsou. Na letošním Mezinárodním knižním veletrhu v Praze byla moderovaná beseda, na které vystoupili zástupci vydavatelů elektronických titulů z Česka a snažili se tento pojem vymezit. K jednotnému závěru nakonec nedošli, ale jejich setkání určitě pomohlo utřídit myšlenky jiným, kteří si snad udělali vlastní názor.
Definice
Co se týče nás, došli jsme k následující definici: Elektronická kniha je autorské dílo slovesné nebo odborné uložené na datovém nosiči. Dle našeho názoru tato definice plně postačuje a pokrývá všechny eventuality.
Bylo by ovšem chybou se domnívat, že elektronická kniha je pouze jakýsi soubor dat. Kolem elektronických knih je daleko více důležitých témat, protože eKnihy můžeme prohlížet na počítači, čtecím zařízení nebo PDA. Elektronické knihy mohou být prohlíženy přímo z Internetu nebo ze souboru na vašem počítači, mohou být zdarma nebo placené...
Historie
Data se v elektronické podobě ukládají již velmi dlouho. Dokonce druhá generace fotosázecích strojů dokázala zaznamenat sazbu na děrnou páskou nebo jakýsi magnetofonový pásek, přičemž tato digitální data potom sloužila pro automatickou tvorbu sazby. Nedá se říct, že by šlo o eKnihu, ale jakési základy už tady byly.
Na konci šedesátých let se zrodil seriál Star Trek (aktuální řadu můžete vidět na ČT v pátek večer). Jako každá sci-fi, i on přinesl netradiční pohled na nové technologie. Například v prvních řadách seriálu používala posádka ke komunikaci přístroje, které můžete vidět v současné řadě přístrojů Motorola řada V (dříve StarTek). Ve stejném seriálu používá posádka pro čtení dokumentů dotykové tabulky, které nápadně okopírovali tvůrci čtecích zařízení pro elektronické knihy. Kdo ví, třeba se jednou dočkáme i warpového pohonu :).
V roce 1971 odstartovala jiná větev elektronických knih: projekt Guttenberg. Michael S. Hartem si vetkl za cíl převést maximální množství knih, na které se nevztahují autorská práva, do elektronické podoby. Že se mu jeho úsilí daří, svědčí množství převedených dokumentů. V roce 1999 to bylo přes 1600 knih!
Začátkem 90. let se rozhodly firmy Sony a Microsoft realizovat Dynabook (projekt elektronické knihy pocházející z roku 1968) založený na Data Discmanu a multimediálním prohlížeči. Bohužel toto úsilí nebylo korunováno úspěchem a jako spousta jiných projektů skončil dříve než začal. Sony se sice snažilo technologii reinkarnovat pod názvem Bookman, ale ani tento projekt neskončil úspěchem a byl víceméně stažen z trhu.
Jedinou výjimkou je vydavatelství Franklin Elektronic Publishing, které s Bookmanem do jisté míry prorazilo a v dnešní době používá následníky řady eBookMan.
Sony Bookman
V 90. letech se také rozmohla interaktivní CD. Některá byla založena na formátu CD-I, u jiných šlo o speciální programy pro nejrozšířenější počítačové platformy. Ve většině případů šlo o interaktivní encyklopedie a zábavné tituly, protože pro knihy nebyl tento formát příliš vhodný.
A konečně v roce 1998 přišli hned dva výrobci se svou verzí zařízení pro čtení elektronických knih. Jednalo se o firmu Nuvo Media s prohlížečem Rocket eBook a SoftBook Press s prohlížečem SoftBook. Každá firma byla zaměřena na trochu jiný segment trhu, ale obě se protínaly v možnosti prohlížet elektronické dokumenty na malém čtecím zařízení. Později přišli také další výrobci, kteří se snaží se svým řešením prorazit.
Rocket eBook
Jedním z prvních dvou zařízení, která se objevila koncem roku 1998 na trhu, byl Rocket eBook od firmy NuvoMedia. Zařízení mělo rozměry 18 x 13 x 2,54 cm a váhu 567 g a mohli jste ho pořídit za cenu 499 USD (další rok cena spadla na 200 USD). Displej byl černobílý a měl rozlišení 105 dpi, do paměti se mu vešlo 4 000 stran, což znamená, že měla velikost 4 MB. Jedna strana zařízení byla větší, aby se dalo snadno držet. Pro ovládání sloužila dotyková obrazovka a dvě tlačítka. Díky určité symetrii ho bylo možné použít pro praváky i leváky.
NuvoMedia Rocket eBook
Výhodou firmy NuvoMedia bylo, že se hned na začátku dohodla s velkým vydavatelstvími Barnes & Noble a Bertelsman. (Vlastně není divu, neboť oba vydavetelé byli také investory ve firmě NuvoMedia.) Výsledkem byla okamžitá dostupnost 168 titulů pro Rocket eBook.
Přístroj se "nabíjel" prostřednictvím kolébky. Knihy se stahovaly do knihovničky na osobním počítači (pouze Windows), odkud se zaváděly do čtecího zařízení. Díky zabezpečení nešly knihy na osobním počítači prohlížet, PC sloužilo pouze jako lepší knihovnička. Před stahováním knihy od vydavatele se nejprve muselo odeslat jedinečné číslo příslušného Rocket eBooku, které bylo použito pro zašifrování knihy. Stažená kniha šla používat pouze na jednom zařízení.
Pouť firmy NuvoMedia skončila v roce 2000, kdy ji zakoupila společnost Gemstar. Ale nepředbíhejme událostem, protože bude ještě veselo.
SoftBook
Také SoftBook se objevil koncem roku 1998, téměř souběžně s Rocket eBookem. Přestože šlo mj. o zařízení pro čtení elektronických knih, jeho hlavní zaměření bylo na podnikovou sféru. S dodávanými nástroji šlo převést firemní dokumenty, manuály a technickou dokumentaci pro prohlížení v terénu.
Softbook
Také SoftBook Press úplně neignoroval elektronický knižní trh, o čemž svědčí smlouvy s Random House, Macmillan, New York Times a Simon & Schuster.
Už nám zbývají pouze technické údaje. Rozměry 21,6 x 28 x 2,54 cm, váha 1,3 kg a cena 599 USD jednorázově nebo 299 USD fixně plus 20 USD měsíčně. Také tento přístroj měl černobílý displej, ovšem s rozlišením pouze 72 dpi. Velikost paměti byla 1 500 stran textu. Zajímavostí byl modem o rychlosti 33,6 kb/s, přes který se "knihy" stahovaly - přístroj nejen že nevyžadoval PC, on ho vůbec nedokázal používat.
Také firmu SoftBook Press zakoupila společnost Gemstar, ale o tom až příště.
Témata
Jak už jsme psali na začátku, tematika elektronických knih je velice rozsáhlá a ze všeho nejméně se týká samotných elektronických knih. Jejich "tvorba" závisí, tak jako vždy, zejména na autorech. Jde o proces jasný a dlouhodobě vyzkoušený, u kterého nezáleží, zda výsledkem bude elektronická nebo papírová kniha.
Tímto článkem bychom chtěli otevřít seriál, který by vám ukázal, co všechno s elektronickými knihami souvisí. Předpokládaná témata jsou následující:
- jednoúčelová čtecí zařízení
- víceúčelová čtecí zařízení
- počítačové programy pro čtení eKnih
- formáty eKnih
- standardy a konsorcia
- zdroje na internetu placené
- zdroje na internetu zdarma (projekt guttenberg)
- publikační nástroje
- písma a písmové technologie
- autorská práva
- zabezpečení
Jak sami vidíte, jde o námět na celou knihu. Uvedených bodů bychom se chtěli alespoň přibližně držet a představit vám problematiku elektronických knih v celé šíři, přičemž příště navážeme článkem o čtecích zařízeních.
Obsah seriálu (více o seriálu):
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024