Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
PDF - Adobe Acrobat
Adobe uvedla sérií serverových řešení pro PDF
pdf workflow
8. listopadu 2002, 00.00 | Napomůže Document Server s Acrobat Readerem 5.1 masivnímu rozšíření PDF ve státní
správě? Nová nabídka Adobe je zajímavá svými možnostmi i komerčním modelem.
Na konci října představila společnost Adobe sérii pěti serverových produktů pro využití formátu PDF v prostředí velkých organizací. Dílem se zde jedná o zcela nové produkty, dílem pak o řešení, která Adobe získala díky své akvizici společnosti Accelio. V našem článku bychom se rádi podívali na vlastnosti uvedených řešení a také se zamysleli nad novými možnostmi, které přinášejí publikačnímu průmyslu.
Pilotním produktem, nabízeným v uvedené sérii, je Document Server. Jedná se o sadu nástrojů, určenou k dávkovému publikování založenému na PDF. Součástmi tohoto řešení jsou Acrobat Distiller, Adobe Graphics Server (dříve Altercast), některé moduly FrameMakeru a procesor pro zpracování PDF formulářů. S pomocí Document Serveru lze provádět nejrůznější úpravy PDF dokumentů (přidání či vypuštění stránek, použití vrstev jako jsou vodoznaky, připojení či vypuštění komentářů), kompletovat publikace v uvedeném formátu (tvorba záhlaví a zápatí, číslování stránek, hypertextový obsah) či využívat PDF formuláře (extrahování formulářových dat, dynamická tvorba formulářů z externích dat). Nasazení Adobe Graphics Serveru dovoluje velmi flexibilní využití grafiky v nejrůznějších formátech v generovaných PDF souborech. Produkt také umožňuje konverzi XML dokumentů, založených na standardu XSLFO (Extensible Style Language Formatting Object) do formátu FrameMakeru. Řešení lze integrovat prostřednictvím rozhraní pro platformy SOAP, Java, COM a Perl. Cena Document Serveru začíná na 20000 dolarech.
Velmi zajímavá je speciální podoba zmíněného Document Serveru, označovaná v současnosti jako "Document Server for Reader Extensions". (Cena 75000 dolarů.) Ta umožňuje ve zpracovávaných PDF souborech nastavovat tzv. "usage rights", čili něco jako uživatelská práva. Ta se vztahují zejména k možnosti lokálního ukládání vyplněných formulářových dat, vkládání elektronického podpisu a vytváření či úprav komentářů v prostředí nově uvedeného Acrobat Readeru 5.1. Uživatelé, kteří obdrží PDF soubor s příslušně nastavenými právy tedy mohou využívat uvedené funkce v prostředí Readeru, u "normálních" PDF dokumentů (například těch, které se vytváří Acrobat Distillerem) nejsou tyto funkce k dispozici.
Vedle těchto dvou zcela nových produktů představila Adobe tři řešení převzatá od společnosti Accelio, která dlouhodobě působí na poli elektronických formulářů. Konkrétně se zde jedná o Adobe Form Server (původně Accelio Capture; řešení pro tvorbu a publikování PDF formulářů na Webu), Adobe Workflow Server (dříve Accelio Integrate; modelování procesů a správa workflow) a Adobe Output Server (dříve Accelio Present; dynamické publikování PDF dokumentů z různých zdrojů). (Součástí uvedených řešení jsou nejrůznější doplňkové moduly, například Adobe Output Designer pro WYSIWYG návrh šablon apod. Více lze najít v této sekci serveru Adobe.) Ve všech případech zde máme co do činění s řešeními určenými pro prostředí velkých korporací, o čemž svědčí ceny, pohybující se v rozmezí od 10 do 75 tisíc dolarů za jednu instalaci.
Podíváme-li se na právě přiblíženou nabídku zblízka, musíme především konstatovat, že Adobe zahájila velmi jasně tažení směřující k masivnímu rozšíření elektronických formulářů v PDF. Do jisté míry se zde zřejmě jedná o odpověď na ohlášenou podporu XML v nové Microsoft Office, ve které by technologie XDocs měla podle prognóz konkurovat právě PDF. (Viz tuto naši analýzu.) V případě Reader Extensions zde navíc máme co do činění s novým komerčním modelem, který by měl přinést Adobe lepší zisky než dřívější pokusy s Acrobat Bussiness Tools či Adobe Approvalem na uvedeném poli. To díky tomu, že přenáší investice z "malých" uživatelů na bedra velkých subjektů, jako jsou průmyslové podniky, nadnárodní společnosti či státní správa. Pro ty nemusí být, vzhledem k objemu agendy a tudíž úsporám, které může důsledné nasazení elektronických formulářů přinést, 75000 dolarů přehnanou investicí. A fakt, že s testováním kombinace Reader Extensions serveru a Acrobat Readeru 5.1 při podávání daňových přiznání začaly finanční úřady v USA, zde naznačuje, že se zřejmě jedná o vykročení správným směrem. Je ovšem samozřejmě předčasné očekávat, že se, byť úspěšný, nástup uvedených technologií nějak promítne do našich podmínek, i když výhledově by to bylo samozřejmě jistě žádoucí.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024