Nikon CoolPix 5000 - pohled pod kapotu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Nikon CoolPix 5000 - pohled pod kapotu

Nikon Coolpix 5000

11. února 2002, 00.00 | Tentokrát se podíváme novému Coolpixu 5000 na zoubek po stránce technologické. Jaké jsou jeho parametry a funkce ve srovnání s konkurencí? Proč je tento fotoaparát v podstatě papírově nejslabším 5Mp na trhu?

Po úvodu věnovaném konstrukci fotoaparátu se dnes dostáváme k jeho parametrům a funkční výbavě. Proto si podrobně projdeme technické parametry a opět se zaměříme zejména na to, čím se Coolpix 5000 odlišuje od konkurence v segmentu 5MPix fotoaparátů.

Snímač
Nikon zřejmě věnoval poměrně značnou pozornost výběru a nastavení snímače, což se pochopitelně na fotografiích velmi pozitivně projevuje. CCD má fyzické rozlišení tradičních 5,24 mil. buněk, z nichž může uživatel dostat maximálně 4,92 mil. bodů na výstupu. To odpovídá dle doporučení JCIA značení 5.0Mp, což najdete na krabici. V menu fotoaparátu lze volit výstupní rozlišení následovně : 2560 x 1920, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480.
Co se týče fyzických vlastností snímače, jde o prvek s úhlopříčkou 2/3", takže je stejný jako konkurenti. Na rozdíl od konkurentů však Nikon zvolil variantu s C-M-Y-G barevným filtrem, což zlepšuje světlocitlivost jednotlivých buněk. Konstruktéři toho využili a zvolili rozsah citlivostí 100/200/400/800 ISO. Škoda jen, že nesáhli po nižší hodnotě, ta by musela nutně produkovat skvělý obraz s ohledem na velmi nízkou hladinu při nastavení ISO 100.

Práce s obrazem
Obraz zaznamenaný snímačem pochopitelně prochází přímo ve fotoaparátu obrazovou analýzou a následnou korekcí. Uživatel může ovlivnit úroveň kontrastu, zaostření, saturace apod. Nikon ve svých propagačních materiálech slibuje výrazně vylepšené zpracování obrazu. Snímky se ukládají na paměťovou karty typu CompactFlash I nebo II a to buď v JPEGu nebo v TIFFu. Ano, RAW formát například na rozdíl od E-20ky chybí. Pro JPEG lze zvolit jednu ze tří kompresí a toť vše. Kromě jiného to například znamená, že z fotoaparátu nelze získat fotografie s vyšší barevnou hloubkou, než je 8 bitů na kanál.
JPEG je doplněn EXIF hlavičkou a všechny fotografie jsou upraveny technologií Epson PIM.

Objektiv
Objektiv se skládá z devíti elementů v sedmi skupinách. Nabízí základní rozsah ohniskových vzdáleností 28 - 85 mm při světelnosti F2.8 - F4.8. Tyto parametry CP5000 opravdu nelichotí. Pravda, 28 mm je spolu s DiMAGE 7 nejširší sklo na trhu, ale pouze 3x optický zoom a nejhorší světelnost nejsou příliš lichotivé. Nicméně má tento objektiv i svoje světlé stránky. V první řadě je to makro režim od 2 cm, který funguje opravdu precizně. Nikon navíc nabízí hned dvě redukce pro předsádky ( 28 a 46 mm), takže lze do jisté míry kompenzovat krátký rozsah ohnisek.
Dalším slabší místem CP5000ky ve srovnání s konkurenty je ovládání transfokátoru. E-20ka a DiMAGE 7 jsou ovládány prstencem, takže nabízejí skvělou přesnost. Sony 707 má alespoň jemné krokování s možností rychlého nebo pomalého posunu. Nikon nabízí pouze čtrnáct kroků ovládaných kolébkovým dvoutlačítkem. Paradoxně i ruční ostření nabízí větší přesnost.

Fotografické funkce
Autofokus je v případě CP5000ky pasivní s detekcí kontrastu bez jakéhokoli přisvícení. Manuální ostření je sice příjemně jemné (50 kroků), ale na druhou stranu všichni ostatní konkurenti mají ovládání manuálního ostření prstencem.
Autoexpoziční logika nabízí hned čtyři režimy od 256 bodové matice až po bodové s vazbou na zaostření. Rozsah časů je 1/4000 - 1 s v automatickém režimu. V manuálních je k dispozici i režim "B", naopak 1/4000 sekundy je k dispozici pouze při sloně F2.8. Se clonou je to o něco horší. U širokoúhlého záběru je k dispozici deset hodnot v rozsahu F2.8 - F8.0. U tele záběrů však klesá nabídka na pouhých pět poloh v rozsahu F4.8 - F7.6! To je bohužel nejhorší rozsah ze všech 5MP fotoaparátů.
Fotoaparát nabízí všechny standardní fotografické funkce. Režimy P/A/S/M, kompenzaci expozice, bracketing, 7 režimů balance bílé či redukci šumu při časech od 1/4 s.

Další funkce
Rozsah optického zoomu doplňuje digitální zoom s rozsahem od x1.2 do x4.0 s krokem x0.2. To je opravdu příjemné. Podobně jako DiMAGE 7 umí i CP5000 bracketing v balanci bílé barvy.
Na první pohled CP5000 nabízí velmi zajímavé možnosti v oblasti přisvětlování scény. Interní blesk s dosahem 3 metry nabízí všechny běžné režimy včetně slow-sync. Navíc je na fotoaparátů hot-shoe patice oficiálně podporující skoro všechny externí blesky Nikonu. Bohužel soužití externího a interního blesku je problematické a o nějakém přesném řízení blesku fotoaparátem nemůže být zatím ani řeč. Snad s nějakým novějším firmwarem.
Z dalších funkcí jistě za zmínku stojí propracované několikarežimové sekvenční snímání s rychlostí až 3 snímky za sekundu, video výstup, možnost použití dálkové spouště přes USB rozhraní či Ni-MH akumulátor.

Displej
Jak jsme již popisovali v prvním díle našeho mini seriálu, je CP5000 vybaven výklopným a otočným LCD displejem. Na úhlopříčce 1,8" tento displej zobrazuje běžných 110.000 bodů. Kromě variability umístění se může pochlubit i velmi dobrou antireflexní vrstvou, takže práce s ním je příjemná i v exteriéru.

Hodnocení
Nelze přehlédnout, že parametrově CoolPix 5000 bohužel výrazně nedominuje v žádném ohledu nad všemi svými konkurenty. Může to znít hodně nelichotivě, ale je to tak. Co se týče strohých technických parametrů, je CP5000 nejslabším 5Mp na trhu. Na druhou stranu v žádném ze zásadních parametrů fatálně nepropadá, a jeho parametry jsou ve srovnání s nižšími modely stále špičkové. Takže pokud jste se na základě prvního dílu rozhodli pro CP5000, tak by vás tato část od koupě odradit neměla. Konstruktéři prostě museli v některých parametrech slevit zřejmě proto, aby jako jediní nabídli opravdu kompaktní fotoaparát s tímto rozlišením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: