Nikon Coolpix 5000 – osaměný mohykán - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Nikon Coolpix 5000 – osaměný mohykán

Nikon Coolpix 5000

5. února 2002, 00.00 | Dnes si poprvé podrobněji představíme nejnovější digitální fotoaparát značky Nikon. Zaměříme se na jeho fyzické vlastnosti a srovnáme je se všemi konkurenty nabízejícími stejné rozlišení 5MPix.

Když se v září 2001 objevily první informace o připravované novince společnosti Nikon - CoolPixu 5000, vzbudily obrovský zájem. Není divu, fotoaparát byl teprve čtvrtým 5MPix fotoaparátem určeným i pro amatéry a navíc s prestižní značkou Nikon. Fotoaparáty Minolta DiMAGE 7, Olympus E-20 a Sony F707 se tedy na nějakou dobu dostaly do mediálního stínu nového CoolPixu a tento stav v podstatě přetrvává až do dneška. Důvod je prostý, na CoolPix 5000 se čekalo nejdéle a do Čech reálně doráží až nyní.

Protože Nikon CoolPix 5000 je jiný než konkurenční fotoaparáty a dokonce i zásadně jiný, než dosavadní produkty této značky v oblasti digitální fotografie, rozhodli jsme se mu věnovat celou sérii článků. V každém z nich se zaměříme na určitý aspekt tohoto fotoaparátu v kontextu konkurenčních modelů. Prvním aspektem, u kterého začneme, je konstrukce.

Jediný kompakt
CoolPix 5000 je dnes jediným tradičním 5Mp kompaktem na trhu. Zda je to dobře či špatně si musí posoudit každý jednotlivý uživatel sám. DiMAGE 7 a Sony F707ka jsou takzvané "digitální zrcadlovky", takže hledáček je v jejich případě pouze elektronický. Naopak Olympus E-20 je SLR zrcadlovka s polopropustným hranolem a hledáčkem s matnicí. CP5000ka v tomto ohledu jakoby technologicky zaostává svým průhledovým optickým hledáčkem, zato se může pochlubit nejmenším objemem těla a nejkompaktnějším provedením. Z tohoto pohledu je tedy CP5000 vhodný zejména pro uživatele preferující kompaktnost, skladnost a mobilitu i za cenu technologických ústupků.

Robustnost na prvním místě
Nikon v podstatě u všech svých digitálních fotoaparátů vždy dbal na precizní dílenské zpracování a konstrukci vzbuzující u uživatelů pocit solidnosti a robustnosti. V tomto směru jde CP5000 příkladem se svým převážně magneziovým pláštěm a robustní konstrukcí. Fotoaparát v ruce působí výrazně stabilnějším a jistějším dojmem, než by se od kompaktu dalo očekávat. Na druhou stranu jde o kompakt poměrně mohutný - 102 x 82 x 68 mm - čemuž odpovídá i hmotnost 414 g.
V této pasáži je nutné upozornit na dva aspekty. Tím prvním je skutečnost, že na mohutnosti se velkou měrou podepisuje výklopný LCD displej, který je trnem v oku některým zarputilým Nikonistům. Druhým aspektem je pouze 650 mAh akumulátor, který hodlá Nikon kompenzovat bateriovým GRIPem, který ještě zvětší rozměry a hmotnost.

Pro srovnání uvádíme tabulku rozměrů a hmotností jednotlivých fotoaparátů:

Minolta DiMAGE 7 Nikon Coolpix 5000 Olympus Camedia E-20 Sony DSC-F707
117 x 91 x 113 mm 102 x 82 x 68 mm 129 x 161 x 104 mm 162 x 124 x 68 mm
608 g 414 g 119 0g 667 g

Tradiční konstrukce
CoolPix 5000 je poměrně konzervativní fotoaparát. V levé části je umístěn objektiv a nad ním průzor hledáčku. Pravé části dominuje výstupek ukrývající akumulátor a sloužící k úchopu přístroje. Hot shoe patice pro externí blesk je umístěna ve středu horní stěny fotoaparátu a jedinou relativně atypickou záležitostí je tedy výklopný objektiv. Ten je řešen stejně jako u fotoaparátů Canon a umožňuje vyklopení i rotaci. Jeho jedinou nevýhodou je skutečnost, že zabírá významnou část zadní stěny a ovládací prvky jsou proto vměstnány na malou plochu vedle něj.
Pokud budeme hledat paralely s předchozími fotoaparáty, tak CP5000 je upraveným a zvětšeným modelem CP885. A rozhodně toho nemá mnoho společného s řadou CP9xx, kterou střídá v pozici technologické špičky v nabídce Nikonu.

Design
CP5000 je, stejně jako Olympus E-20, vyveden v matně černé. Ta má evokovat serióznost a profesionálnost, což odpovídá jak dlouhodobé strategii Nikonu, tak i poměrně konzervativní konstrukci. Aby designéři předešli přílišné jednoduchosti a nevýraznosti, doplnili strohé přímé vnější tvary několika kapkovitými, stříbrnými utvary. Zejména oblast kolem interního blesku je asi nejcharakterističtějším prvkem celého fotoaparátu.

Ergonomie
CoolPix 5000 je po stránce egronomie bohužel dědicem většiny nešvarů svých předchůdců. Základní tvar a ergonomické prvky jsou jednoznačně koncipovány pro uživatele s malou až drobnou dlaní. Čím větší je dlaň, tím méně je držení fotoaparátu příjemné.
To samé platí i pro ovládání. Přestože je fotoaparát vybaven klasickým "Nikoním" kolečkem, jeho použití je velmi ztíženo nutností současného stisknutí tlačítka a otáčení rollerem. To je pro mohutnější ruku úkon hodný delšího tréninku. Možná je v tomto směru moje hodnocení až příliš subjektivní, ale s ohledem na "poměrně velké" rozměry fotoaparátu bych očekával příjemnější úchop a větší rozestup ovládacích prvků.

Hodnocení
Po stránce konstrukce a designu je CP5000 sice vybočením z dosavadní řady digitálních fotoaparátů této značky, nicméně řekl bych, že jde o vybočení správným směrem. Fotoaparát nabízí tradiční pojetí kompaktu, které je léty ověřené a osvědčené. Na rozdíl od všech konkurentů jde o fotoaparát skladný, nijak neexperimentující a striktně funkcionalistický. Pokud tedy dáváte přednost kompaktním modelům před mohutnými zrcadlovkami či spotřebně moderními extravagancemi, pak je pro vás CP5000 v kategorii 5 mil. bodů jedinou volbou. Pokud jsou však vaše preference opačné, rovnou na pětitisíovku zapomeňte, protože její rodokmen nedovoluje kompromisů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: