Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
fotograf
Photoshop tutoriál: Chlupatá složka
28. března 2008, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak jednoduše zabalit předmět do
chlupaté kožešiny, kterou si protentokrát vypůjčíme z jaguára. V ukázce si
obalíme počítačovou složku, postup ale můžete jednoduše použít na jakýkoliv
jiný předmět. Ať už počítač samotný, obal CD nebo třeba myš ...
Abych předešel všem potenciálním rýpalům v diskuzích, rovnou odpovím na otázku, proč zrovna "ikonku" - když těch už je na Grafice více než dost. Postup je samozřejmě možné provést s jakýmkoliv jiným (i větším) předmětem, u ikonky ale je ta výhoda, že je možné objekt zobrazovat celou dobu ve 100% velikosti a především - drobné nepřesnosti se dají jednoduše zamaskovat, popřípadě se ztratí samy. Takže lze zachovat normální délku článku bez vynechání některých kroků...
Námět na tento tutoriál vznikl již zhruba před půl rokem, kdy jsem po několikahodinovém tvoření v Photoshopu vyplodil toto (viz ukázka níže). Složka to sice je, ale nebyla úplně podle mých představ, proto jsem od projektu upustil a vrátil se k němu až teď, plný sil a nových nápadů. Což je také poučení pro dnešní článek, nebojte se občas oprášit staré věci a trochu si s nimi pohrát :)
Přestože k dnešnímu článku nepotřebujeme tvar složky vůbec přesný, ukážeme si ve stručnosti, jak takový tvar vytvořit - třeba se někomu bude hodit. Nejprve vytvoříme nový dokument, ve kterém vyplníme velikost 128x128 px šedou barvou (1) (do této oblasti se chceme se složkou vejít). Poté nástrojem Tužka (Pencil Tool) nakreslíme zhruba tvar složky (2), nastavíme mřížku na každý pixel (3), což je popsáno například v článku Photoshop tutoriál: Tvorba ikonky složky, a začneme s obtahováním nástrojem Pero (Pen Tool) - (4) - (6).
Stejným nástrojem pokračujeme až do té doby, než se nám povede přesně obkreslit původní tvar. Popřípadě ještě lépe.
Zde je náhled na původní nákres a tvar vytvořený nástrojem Pero. Pro pokračování nám ale stačí opravdu jen původní nákres...
...ovšem potřebujeme vhodnou texturu. Tuto je možné stáhnout například zde:
Co přijde na řadu nyní? Pokusíme se vymaskovat určitou část textury tak, aby byla na krajích "chlupatá" a poté už jen vrstvu zmenšíme na velikosti složky. K tomu použijeme postup podobný tomu ze článku Photoshop: Maskování objektů.
Nejprve přepneme do paletky Kanály (Channels) a najdeme ten s největším kontrastem - v našem případě Červený (Red).
Vybereme jej (Ctrl + A), zkopírujeme a vložíme do dokumentu. Poté srovnáme Úrovně (Levels) tak, aby bílá byla opravdu bílá a černá opravdu černá. Můžeme také jemně stáhnout střední tóny (prostřední jezdec).
Dokument přiblížíme a pokusíme se najít přechod mezi černou a bílou, který by šel použít pro vytvoření štětce. Poté tuto oblast označíme a duplikujeme do nové vrstvy (Ctrl + J).
Původní vrstvu skryjeme a tuto předlohu pro stopu malinko upravíme. Můžeme k tomu využít buď znovu Úrovně, nebo nástroje Zesvětlení (Dodge Tool) a Ztmavení (Burn Tool).
Tak budeme mít nad výsledkem lepší kontrolu. Jde nám jen o to, aby levá část byla úplně bílá a pravá část úplně černá. Takže zesvětlujeme a ztmavujeme, než vrstva vypadá přibližně takto.
Jsme-li spokojeni, opět načteme výběr - k tomu se hodí kouzelná zkratka Shift + Ctrl + D, vrstvu invertujeme (Ctrl + I) a nastavíme jako novou stopu.
Vyvoláme paletku Stopy (Brushes)...
...a nastavíme náhodnou velikost - Kolísání velikosti (Size Jitter) na 100 % a mírné kolísání úhlu (Angle Jitter), např. na 10 %.
Poté původní (barevné) vrstvě přidáme masku vrstvy, kterou vyplníme černou barvou a začneme do ní kreslit naším novým štětcem s bílou stopou.
Pro jednotlivé strany samozřejmě nastavte vhodně vlastnost Úhel (Angle), popř. nastavte úhel stopy podle směru tahu - což je popsáno například ve článku Photoshop tutoriál: Velikonoční pozadí na plochu.
Tím máme hrubý obrys hotový a můžeme doladit detaily - k tomu již můžeme použít standardní Photoshop štětec - "tráva". Stačí pouze vhodně nastavit velikost a úhel, a pak jen kreslit a čmárat do masky...
Jakmile vypadá vrstva dostatečně "chlupatá", můžeme ji zkopírovat (později ji použijeme ještě jednou) a zmenšit na velikost složky (Ctrl + T). Před tímto krokem je vhodné stáhnout vrstvě krytí - lépe se pak strefuje.
Nedostatky ve tvaru lze napravit jednoduše...
...například nástrojem Rozmazání (Smudge Tool) nastaveným na vhodnou (nepravidelnou) stopu. Více o tomto nástroji najdete například ve článku Photoshop tutorial: Smudge Tool (Nástroj rozmazání).
Což je i případ druhé vrstvy, kterou zmenšíme podle zadní strany složky a u které musíme vytvořit vhodné vyseknutí v pravé části.
Takto vypadají obě vrstvy zobrazené přes sebe. Vše se slilo dohromady.
Takže nezbývá než zadní vrstvu ztmavit - tím, že přidáme novou vrstvu úprav Jas/Kontrast (Brightness/Contrast), které nastavíme ořezovou masku vrstvy předchozí (Ctrl + Alt + G). Poté stáhneme Jas klidně až na -100.
Stejně tak můžeme malinko rozzářit stranu přední.
A když jsme u toho, tak přidat i nějaké ty odlesky. Tentokrát budeme respektovat, že semiš a chlupy se prostě nelesknou, takže se vrátíme ke stopě s trávou a tímto štětcem kreslíme v místě hrany.
Nepravidelně tak, aby byl odlesk co nejvíce reálný. Opět si také můžeme pomoci nástrojem Rozmazání.
Poté přidáme stín a ikonka je hotová. Nebo ne?
Pokud se vám ještě končit nechce, můžeme na složku přidat nápis. Stačí odmazat nástrojem Razítko (Clone Stamp Tool) jeden flek...
...vytvořit novou textovou vrstvu, kterou zdeformujeme podle složky...
...přes tuto vrstvu přidat pár čmáranců, pod vrstvu přidat tmavší flek...
...a vše zakončit štětcem se stopou trsu trávy, kterým "rozmázneme" nápis po směru srsti.
Protože nápis není moc velký, je potřeba to s tím rozmazáváním nepřehánět, aby zůstal alespoň trochu čitelný.
Ještě se vám nechce končit? Dobrá dobrá, tak ještě poslední krok - a tím bude pozadí.
Původní vrstvu se srstí nejprve rozmažeme filtrem Medián (Median) - tím se ztratí chlupy, ale obrysy jsou stále dost konkrétní...
...a vrstvě nastavíme krytí na Světelnost (Luminosity) a přidáme masku vrstvy, do které nakreslíme přechod z černé do bílé.
A to už je opravdu ale opravdu vše, hodně štěstí při tvorbě!
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024