Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
SVG: významné změny v chodu
formaty
22. dubna 2005, 00.00 | Rozšířená podpora ve webových prohlížečích a mobilních zařízeních, inovativní řešení pro
dynamický obsah a konečně i akvizice Macromedia společností Adobe: to všechno jsou
faktory, které mohou výrazně ovlivnit další aplikace formátu SVG. Více se dočtete v naší
analýze.
Na stránkách Grafiky se průběžně věnujeme i nastupujícímu standardu pro dvojdimenzionální vektorovou grafiku SVG. Ten má za sebou již několik let intenzivního vývoje, během kterého byla do něj implementována řada zajímavých vlastností, a těší se zvýšenému zájmu mnoha předních výrobců publikačních aplikací (zejména Adobe a Corel) i open-source komunity (projekty jako Batik či Inkscape). I přes slibné možnosti a naznačený zájem zůstával nicméně SVG víceméně okrajovou platformou. V současné době nelze ovšem přehlédnout události, které se přímo či potažmo SVG týkají, a které by mohly vést k výraznému zvýšení aplikací uvedeného formátu v různých oblastech publikačního průmyslu. V našem článku bychom se proto na současné dění kolem SVG rádi podívali podrobněji.
Podpora ve webových prohlížečích a na mobilních zařízeních
Poměrně zásadní průlom by mohl v následujících měsících nastat ohledně nativní podpory SVG ve webových prohlížečích, kde dosud byli uživatelé odkázáni na SVG pluginy (například od společností Adobe či Corel), které bylo třeba instalovat dodatečně a jejichž kompatibilita s SVG specifikací nebyla rozhodně stoprocentní. Nejméně zřejmě hodlá v dané věci učinit Microsoft: i když Internet Explorer ve verzi 7 ještě není na trhu, zdá se, že patřičnou podporu SVG nenabídne (a obdobně tak má zatím být se Safari v Mac OS X). Oproti tomu ale nová verze prohlížeče Opera (Opera 8), který se vždy pyšnil podporou progresivních technologií, nabízí nativní podporu SVG (Tiny 1.1) jak ve své desktopové, tak mobilní podobě. Ještě důležitější pak může být ohlášení podpory SVG v prohlížeči Firefox, který je od loňského roku stále zajímavější alternativou Exploreru na nejrůznějších platformách. Podle víceméně ověřených zpráv lze takto s podporu SVG počítat ve Firefoxu 1.1, jehož uvedení je plánováno na červenec - zatím není jasné, o jak dokonalou podporu se bude jednat, každopádně je s ní ale třeba počítat. Mozaiku novinek pak v dané oblasti doplňuje zajímavě zpráva, že internetový vyhledávač Google nyní do svého indexování zahrnuje i textový obsah v SVG dokumentech.
Prohlížeč Opera s podporou SVG lze dnes používat na řadě mobilních zařízení
Ať už bude podpora SVG na Webu vypadat v dalším období jakkoli, je nepopiratelné, že daný formát má i jinou, možná mnohem perspektivnější, platformu, než jsou desktopy. Tu představují mobilní zařízení, tedy především mobilní telefony a PDA (a výhledově lze takto uvažovat i o jiných produktech konzumní elektroniky, vybavených "doplňkovou inteligencí", jako například TV-boxech). Ty totiž, na rozdíl od Webu zpřístupněného přes desktopový browser, musí stále klást důraz na efektivitu kódu resp. objem přenášeného obsahu. Zde je SVG rozhodně na koni jednoznačně vůči bitmapovým formátům a (především díky "očesaným" podobám specifikace, tedy SVG Tiny a Mobile) i vůči PDF - ve hře zde jsou jak vektorové založení SVG, tak jeho schopnosti nést vedle statického i dynamický obsah, v neposlední řadě i snadné provázání s jinými standardy, postavenými na XML (např. XHTML či XForms).
Klíčovým hráčem se zde snaží být již zmíněná Opera Software s mobilní verzí svého prohlížeče (a technologií Small-Screen Rendering), která je již dnes dodávána s řadou mobilních telefonů či jiných kapesních zařízení. Ve hře jsou ale i další výrobci, zejména společnost Ikivo (dříve Zoomon Mobile Solutions AB.), jejíž technologii pro SVG využívá právě Opera. Ikivo SVG Player do svých mobilních zařízení integrují například Motorola, Siemens, Sony Ericsson či Alcatel, prostředek pro tvorbu daného typu obsahu Animator pak v rámci nedávno uzavřené aliance využívají kreativní nástroje Adobe. Dále je nutno zmínit i společnost BitFlash, jejíž Mobile SVG Tiny Player (plná podpora SVG 1.1 Tiny, částečná pro 1.2 Tiny) by měl být nyní v masovém měřítku využíván na zařízeních druhého největšího japonského mobilního operátora KDDI.
Nové scénáře využití
S novou situací, tedy nástupem SVG na mobilní platformy, souvisí i nabídka nových nástrojů či workflow scénářů. Pozoruhodně zde v posledním období zapůsobila především společnost Beatware se svými produkty Mobile Designer a Mobile Server. Mobile Designer je velmi pokročilý nástroj pro tvorbu SVG animací, schopný odpovídající motivy poskládat z nejrůznějších zdrojů, mimo jiné souborů ve formátech Photoshopu, Illustratoru, JPEG či GIFF. Výstupem pak mohou být různé podoby SVG - produkt disponuje patentovanou technologií, dovolující flexibilně měnit vývojové prostředí podle požadované specifikace. Hotové SVG pak lze na Web či mobilní zařízení distribuovat pomocí Mobile Serveru, který nabízí velmi pokročilé možnosti personalizace daného obsahu pomocí XML dat. Uvedeným způsobem lze tedy například "vysílat" vždy aktuální meteorologické či dopravní zpravodajství, možnosti dalších aplikací jsou ale nepřeberné: lze si představit například elektronické katalogy či personalizovanou komunikaci, řešené s pomocí dané technologie.
Beatware Mobile Designer
Podíváme-li se na technologii Beatware pozorněji, musíme konstatovat, že něco podobného, byť v méně dokonalé podobě, známe už po několik let od společnosti Adobe: ta pro tvorbu SVG šablon dovoluje použít Illustrator, naplnění dynamickými daty pak zajišťuje Adobe Content Server. Adobe ovšem ve svém konceptu sázela především na užití SVG ve webových prohlížečích, které dosud silně stagnuje (nepomohl mu na svou dobu ani poměrně povedený Adobe SVG Viewer). Na změnu trendů Adobe reaguje zejména v rámci Creative Suite 2: nový Illustrator umí ukládat obsah do SVG Tiny, přičemž k dispozici je technologie náhledu pro obrazovky mobilních telefonů. Na vývoj řešení pro mobily pak hodně myslí i GoLive CS2, která poskytuje například Live Rendering technologii (licencováno od Opera Software) pro emulaci chování daného obsahu na mobilním zařízení či ve webovém prohlížeči, podporována je i možnost přímého testování na Bluetooth zařízeních. Otázkou pak je, co na to vše řekne společnost Corel Software, po jejíž technologii Smart Graphics Studio není v současnosti ani vidu ani slechu.
Jinak bychom neměli opomenout ani skutečnost, že SVG začíná mít stále větší význam i pro nástroje, jejichž výstup nemusí vůbec směřovat na Web. Zásadním příkladem nám zde může být vektorový editor Inkscape, který, i přes deklarace jeho tvůrců, lze v současnosti chápat především jako platformu pro vektorové ilustrace obecného použití (pro tiskové aplikace je nabízen export do EPS či PostScriptu, pro Web například do PNG). Vyjmenovávat řadu dalších řešení pro SVG, z nichž mnohé již vypadají velmi povedeně a použitelně, by pak bylo v rámci našeho přiblížení samoúčelné: zvídavého čtenáře si takto dovolujeme odkázat na odpovídající přehled na stránkách SVG.
Práce s SVG grafikou v Adobe GoLive CS2
Adobe a Macromedia
Následné pozice SVG se určitě týká i současná událost číslo jedna v publikačním průmyslu: tedy koupě společnosti Macromedia společností Adobe, těžko ale zatím říct, zda jen marginálně nebo zásadně. Každopádně je pravdou, že zatímco Macromedia vždy (a zcela logicky) protěžovala oproti SVG svůj SWF (i když o jednoznačně "černobílou" konkurenci zde nikdy určitě nešlo, protože produkty Macromedia se postupně naučily nabízet i export do SVG), byl pro Adobe po několik minulých let SVG právě tou platformou, kterou hodlala výrazněji expandovat na poli webových aplikací. Uvedený trend byl ostatně potvrzen již zmíněnou podporou SVG v Creative Suite 2. Nyní budou stratégové Adobe možná postaveni před těžký oříšek, tj. zda na Internetu obrovsky oblíbený SWF dále podporovat či jej naopak postupně ztlumit na úkor SVG, konečně je pak možná i syntéza obou technologií, i když pak je otázkou vznik jisté produktové resp. formátové schizofrenie, kterou nemusí ocenit ani uživatelé ani samotný výrobce. (V potaz je mimochodem třeba brát i PDF se všemi jeho možnostmi pro elektronické publikování.) My si v tuto chvíli troufáme zcela nezávazně vsadit na scénář "dožití SWF a postupný přechod na SVG", ale hovoříme zde určitě o "dožívání", které bude trvat léta.
Závěrem
Náš přehled současného dění kolem SVG si rozhodně nekladl nároky na úplnost. Nezastíráme rovněž, že mnohé z toho, co jsme zde řekli, se týkalo technologií a pohledů, které stále - z hlediska každodenní reality - zůstávají pouze výhledově slibnými a ne ihned reálně použitelnými. Jak se ale zdá, na rozdíl od jiných progresivních formátů (například JPEG2000), začíná SVG strmě stoupat na žebříčku zájmu výrobců a potažmo i uživatelů.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024