Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
ARTS PDF Crackerjack: profesionální výstup z Acrobatu
23. března 2005, 00.00 | Nedávno se na trhu objevila nová, již pátá, verze pluginu Adobe Acrobatu Crackerjack.
Posláním Crackerjacku je nabídnout možnosti profesionálního výstupu PDF dokumentů, tedy
separací, dlaždicového tisku a nejnověji jednodušší archové montáže, to vše s precizní
kontrolou problémových prvků a případně i automatizovaně. Má cenu do tohoto řešení
investovat?
Zavedeným produktem na trhu s pluginy Adobe Acrobatu, určenými pro předtiskovou přípravu, je Crackerjack, řešení sloužící k zajištění profesionálního výstupu PDF dokumentů. Za několik let své existence prošel tento produkt postupným vývojem (mimo vlastností změnil i majitele, dříve jej vyvíjela společnost Lantana, nyní patří společnosti ARTS PDF), stejně tak se ovšem zkvalitňovaly i příslušné funkce Adobe Acrobatu a konkurenčních pluginů. Otázka, zda má cenu do ne právě laciného Crackerjacku investovat, když Acrobat 7 (a potažmo i 6) Professional nabízí rozmanitou podporu separací, tiskových značek i dalších funkcí pokročilého výstupu, jsme si znovu položili před několika dny: na trhu se totiž objevil Crackerjack ve verzi 5. Podívejme se tedy v této recenzi, jak nová verze vypadá, a pokusme se naznačit, které její vlastnosti by mohly uživatele ke kýžené investici přimět.
Základní přiblížení
Jak již bylo naznačeno výše, je Crackerjack je pluginem Adobe Acrobatu, určeným k vysoce kontrolovanému tiskovému výstupu PDF souborů na postscriptových zařízeních, jako jsou laserové a inkoustové tiskárny, kopírky, osvitové jednotky či plottery. Tisk je přitom možno zajistit pomocí samostatného tiskového driveru nebo automatizačního doplňku Crackerjack Pilot, nejnověji pak přibyly i samostatné funkce pro převody barev v dokumentech a archovou montáž. Podívejme se nyní na všechny zmíněné prostředky blíže.
Základní prostředí tiskového driveru Crackerjacku
Driver
Tiskový driver (skrývající se pod příkazem Print separations) dovoluje na celkem pěti přehledných panelech vyladit mnoho parametrů výstupu, od těch triviálních až po hodně pokročilé. Zásadní zde je panel Color, který je určen pro separace (in-rip, pre-separovaný výstup, kompozitní barevný či v odstínech šedi), přičemž kontrolovat lze rastr, tiskový bod (včetně kompenzace nárůstu) a transfer funkci, k dispozici je zde dále převod RGB-CMYK, jež lze zajistit pomocí gradačních funkcí či ICC profilů. Dále jsou poskytovány nástroje pro přemapování přímých barev či jejich převod na barvy procesní, využít lze i přetisk černé. Nově se nabízí možnost převodu RGB nebo CMYK barev na barvy přímé, a to přímo v dokumentu (viz další výklad). Na dalších panelech driveru pak lze využít takové užitečné funkce, jako je dlaždicový tisk, různé možnosti vzájemného automatického přizpůsobení velikosti stránky a média, tiskové značky či vkládání PDF pozadí do výstupu. "Pod pokličkou", tj. v preferencích Crackerjacku, se skrývá funkce Embed Fonts in PostScript, která po aktivaci dokáže ošetřit problémy s chybějícími písmy (tedy dokáže tato písma do výstupu vložit či substituovat z disku daného počítače, případně pak výstup pozastavit). Jinou novinkou je volba "Check Certified PDF Status": je-li aktivována, provede Crackerjack před výstupem kontrolu statusu dokumentu z hlediska Certified PDF Workflow (je zapotřebí mít instalován minimálně bezplatný StatusCheck) a upozorní odpovídajícím způsobem uživatele (možnost pozastavení tisku) na případný nesoulad.
Kontrola separací
Náhled a ukládání konfigurací
Velmi užitečná je funkce náhledu, výrazně překonávající to, co je k dispozici v případě Acrobatu. Uživatel může v samostatném okně, jehož velikost lze nastavit plně podle požadavků, okamžitě sledovat vliv použitých nastavení. Kdykoli pak lze zapnout větší náhled, ve kterém je k dispozici i kontrola separací (zobrazí se pouze zvolené pláty). Výborná je pak i možnost uložit všechna nastavení do konfiguračních souborů pro opakované použití. Uvedenou možnost lze přitom využít jak pro všechny panely, tak zvlášť pro panel Color (zde mimochodem výrobce poskytuje několik ukázkových souborů) a navíc i pro preference. To dává značnou flexibilitu užití - méně zkušená obsluha nastavuje pouze parametry, jako je výstupní zařízení, velikost média atp., nastavení zpracování barev se bez úprav přebírá z konfigurace připravené expertem. Další automatizaci a unifikaci zpracování pak přidává Crackerjack Pilot, o kterém hovoříme dále.
Náhled
Převod do přímých barev
Novinkou je v Crackerjacku nástroj pro převod vybraných RGB či CMYK barev na barvy přímé. Tato konverze se provádí přímo v dokumentu a nikoli až při výstupu, jak je to u jiných konverzí. Konkrétní postup při převodu je takový, že plugin nejprve projde celý dokument a nabídne uživateli seznam všech nalezených barev. Následně lze určit přemapování, které spočívá v určení buďto zcela nové procesní barvy nebo takové, která je již obsažena v dokumentu. Jedná se o užitečný nástroj, vhodný zejména ke zpracování dokumentů z kancelářských aplikací.
Dialog převodu na přímé barvy
Archová montáž
Nejnověji se Crackerjack pyšní rovněž podporou archové montáže (spouští se samostatně mimo tiskový driver). Nabízené možnosti jsou zde nicméně pouze základního, pomocného charakteru: plugin totiž umožňuje jen N-up (na jednu výstupní stránku se umístí zvolený počet stránek dokumentu - šetří filmy apod.) či Step & Repeat (na každou výstupní stránku se umístí zvolený počet opakování odpovídající stránky dokumentu - vhodné například pro tisk vizitek, štítků atp.) impozici. V obou případech musí uživatel pouze určit počet sloupců a řádku vyřazení, v dalším kroku se již provede montáž do nového dokumentu. Do výstupu lze přitom nechat vložit ořezové a pasovací značky, sestavení archů probíhá podle našich zkušeností velmi svižně.
Nastavení archové montáže
Pilot
Zásadní je skutečnost, že výstup, nastavený v Crackerjacku výše popsanými způsoby, lze realizovat i hromadně a automatizovaně, bez zásahu lidské obsluhy. K uvedenému účelu přitom slouží již zmíněný Crackerjack Pilot, který funguje na principu horkých složek. Každé horké složce se zde přiřadí nastavení, uložená v podobě výše zmíněného konfiguračního souboru tiskového driveru. Pilot pak v zadaném časovém intervalu sleduje obsah těchto složek a pokud v nich najde PDF dokumenty, provede jejich zpracování podle nastavených parametrů. Složky lze do sebe různě vnořovat a tak vytvářet jednoduché i složitější automatizované workflow toky. Možnost, aby i zcela neznalý uživatel zajistil kvalitní výstup pouhým přetažením PDF dokumentu do odpovídající složky, přijde jistě vhod na mnoha pracovištích.
Určení parametrů horké složky
Závěrem
Crackerjack je povedeným řešením a nová verze přidává funkce, které profesionálové určitě ocení. Nemohli jsme se ovšem ubránit dojmu, že cena produktu - celých 495 USD - je přece jen poněkud vysoká. (Možný je každopádně i zvýhodněný nákup s jinými pre-pressovými aplikacemi v tzv. Print Suites) Ti, kdo potřebují naznačený typ výstupu připravovat jen občas a zaběhaným způsobem, si bohatě vystačí s funkcemi, nabízenými v Acrobatu. Crackerjack je ovšem neocenitelný zejména tam, kde se výstup zpracovává ve velkém, tedy zejména na pracovištích osvitu či CtP. Mimo možnosti vyladění pokročilých parametrů zde přijdou vhod náhledovací funkce a další prostředky, zajišťující (i s pomocí automatických konverzí problémových prvků, vhodných zejména u podkladů, vytvořených v kancelářských aplikacích apod.) bezchybnost výstupu. Hodně času (a potažmo financí) pak šetří automatizovaný výstup, realizovaný s pomocí Pilota. Lapidárně shrnuto: tam kde jsou rychlost a bezchybnost zpracování klíčové, je Crackerjack rozhodně zásadním nástrojem, který příslušnou investici dokáže rychle zhodnotit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024