Canto představila Cumulus 6.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Canto představila Cumulus 6.5

16. února 2005, 00.00 | Automatizace často opakovaných úkonů, vyplňování metadat pomocí šablon, vylepšené
možnosti prohledávání, prohlížení či správy barev a významně rozšířené prostředky pro
serverový provoz: Těmito i mnohými dalšími zajímavými vlastnostmi se může pochlubit nová
verze známého produktu pro správu digitálních zdrojů Cumulus. Podrobnější přiblížení
novinek najdete v tomto článku.

Stále důležitější, byť valnou většinou uživatelů zatím opomíjená, je v publikačním průmyslu správa digitálních zdrojů. K té lze dnes nasadit nejrůznější prostředky: dosud se nejvíce používají běžné nástroje souborového systému či prohlížeče digitální grafiky, podstatně sofistikovanější funkce nicméně nalezneme v případě specializovaných aplikací. Pro běžný spotřebitelský sektor jsou dnes takto k dispozici především produkty Extensis Portfolio, iView MediaPro a Cumulus Canto. Poslední jmenovaný prostředek se před několika dny dočkal nové verze 6.5, kterou bychom rádi přiblížili v tomto článku.

Jak Cumulus funguje?

Dříve než se pustíme do přiblížení novinek, připomeňme základní principy fungování Cumulusu (více informací lze dohledat v naší dřívější recenzi verze 5). Jedná se o softwarový prostředek, umožňující na platformách Windows či Macintosh katalogizovat soubory nejrůznějších typů. Katalog Cumulusu (tedy vlastně jakási databáze) přitom neobsahuje samotné soubory, ale pouze jejich metadata (náhledy, klíčová slova). Pro větší přehlednost a další automatizované zpracování je položky katalogu možno dále třídit pomocí tzv. kategorií. K vyhledání jednoho nebo více záznamů slouží pokročilá vyhledávací funkce, umožňující prohledávání na základě kategorií a podmínek. Výsledek hledání se zobrazí v podobě tzv. kolekce, kterou je možno třídit, rozšiřovat, uložit či jinak zpracovat.

Zdroje spravované Cumulusem lze při publikování využít rozmanitým způsobem. Ten základní spočívá ve vkládání zdrojů z katalogů do dokumentů různých aplikací. Dále lze provést například rychlé shromáždění všech zdrojů, nutných k montáži či výstupu dokumentu a jejich přesun pomocí sítě, Internetu či paměťového média. Cumulus rovněž umožňuje vytvoření HTML katalogu pro danou kolekci s odkazy na jednotlivé položky, obdobně je k dispozici i slide show. V rámci Cumulusu je také možno zajistit konverze položek do různých formátů.

cumulus65-1f.gif

Nový Cumulus

Mimo jednouživatelské, tzv. Sigle User Edition (která je k dispozici i v podobě myCumulus, jež má omezen počet záznamů v rámci katalogu na 2000) je Cumulus k dispozici i v podobách Workgroup a Enterprise, určených k serverovému nasazení ve středních a velkých podnicích či organizacích. Velkou výhodou Cumulusu je jeho modulární architektura: ta umožňuje základní možnosti uvedeného produktu prakticky libovolně rozšiřovat pomocí různých doplňků, určených například k práci s PDF, dokumenty QuarkXPressu, serverovými řešeními společnosti Helios, RAW soubory z různých fotoaparátů, webovými prezentacemi, kancelářskými aplikacemi aj.

Tolik zběžné přiblížení. Nyní se již věnujme novinkám.

Akce

Z nejvýznamnějších novinek v single verzi produktu je na prvním místě zapotřebí uvést podporu tzv. akcí. Jak již název naznačuje, jedná se o automatizační rutiny, které dovolují nastavit a opakovaně provést zvolenou sadu úkonů. Uvedeným způsobem lze řešit například správu, konverze či distribuci sad zdrojů: možné je například vytvoření obrázků v nízkém rozlišení pro montáž na bázi OPI, zkomprimování a zaslání zvolené sady souborů e-mailem atp. Myslitelných aplikací je skutečně hodně - především v provozech, ve kterých je manipulace se zdroji určitým způsobem ustálená (vydavatelství apod.).

cumulus65-2f.gif

Správa akcí

Metadatové šablony

Usnadnění a unifikování rutinních úkonů slibuje rovněž Metadata Template Editor. Jedná se o prostředek, dovolující vytvářet předdefinované sady nastavení - šablony - pro metadata, přiřazená zdrojům. Vytvořené šablony pak lze aplikovat jak při katalogizaci zdrojů, tak kdykoli později. Tvorba a úpravy šablon podléhají uživatelským oprávněním.

Barvy a grafika

Z nových vlastností samotného rozhraní Cumulusu stojí za zdůraznění podpora správy barev na bázi systému ICM používaného ve Windows -- dosud Cumulus podporoval pouze ColorSync počítačů Macintosh. Správa barev přichází ke slovu zejména při zobrazení náhledů, při nich či konverzích jsou rozšířeny i možnosti práce s barvami v prostoru CMYK. Cumulus nyní umí pracovat i s vícestránkovými obrázky ve formátech jako je TIFF či GIF: odpovídající tlačítka zde dovolují listovat jednotlivými stránkami souboru. Zejména profesionální fotografové pak uvítají možnost bezztrátové rotace JPEG grafiky.

Prohledávání

Funkce rychlého vyhledávání (Quicksearch) je nyní nastavitelná: uživatel může určit, v jakých polích se bude provádět vyhledávání na zadané klíčové slovo. Zmíněná funkce si také nyní "pamatuje" zadané výrazy pro opakované vyhledávání. Dopracovány jsou pak i funkce pro podrobné vyhledávání: k dispozici je nyní "advanced mode" pro tvorbu kombinovaných dotazů, vytvořené dotazy jsou ukládány k dalšímu použití a přístupné z toolbaru Cumulusu. Zejména při údržbě katalogu přijde vhod funkce pro vyhledávání duplikátů a zdrojů, jejichž předloha chybí.

cumulus65-3f.gif

Nastavení pro Quicksearch

Zobrazení

Vylepšeny byly i možnosti zobrazení zdrojů. Nastavit lze například preferovaný mód zobrazení pro určený typ zdrojů: pro zvukové soubory se tedy takto automaticky použije seznam s detaily, zatímco pro obrázky to bude mód s náhledy atp. Setřídění pohledů je nyní možné podle hodnot zvoleného pole záznamu. Přejmenování zdrojů by mělo být snazší, přičemž nastavení pro přejmenování lze ukládat pro opakované použití.

cumulus65-4f.gif

Nastavení způsobu zobrazení

Serverové verze

Hodně nového je v případě serverových verzí Cumulusu. Ty budou v tuzemských provozech zřejmě (vzhledem k ceně i provozním podmínkám) ještě větší popelkou než Single verze, přesto není bez zajímavosti se podívat, co je dnes pro danou oblast k dispozici. Výrobce především rozšířil možnosti kontroly přístupu k serverovým zdrojům. Uživatelská práva lze takto nastavit podle protokolu LDAP, používaného dnes v podnicích a organizacích při definování uživatelských oprávnění v rámci sítě daného subjektu. Nové funkce zde dovolují správci definovat odpovídající relace mezi právy Cumulusu a právy používanými v rámci LDAP. Hlavní výhodou tohoto přístupu je skutečnost že po nadefinování odpovídajících přiřazení lze veškerou správu uživatelů řešit mimo Cumulus, v rámci nastavení a pravidel dané sítě.

Samotný interní engine Cumulusu pro správu uživatelů doznal několika úprav: zlepšila se především kontrola práce s hesly (expirace, povinná tvorba hesla při prvním přihlášení aj.). Pro jiné systémy správy přístupu (MySQL apod.) je nyní k dispozici odpovídající API dovolující vytvářet pluginy, kompatibilní s daným systémem. Je-li to zapotřebí, lze v rámci správy systému použít všechny přístupové metody (interní Cumulusu, LDAP, jiné) současně.

Pro zjednodušení administrace nyní Cumulus nabízí novou Server Console. Ta v sobě zahrnuje stávající prostředky pro správu (Remote Admin, User Manager) a dále přidává několik prostředků nových (Activity Monitor, Backup Manager, Log Manager). User Manger pro správu uživatelů by měl být nyní výrazně výkonnější a nabízet lepší správu práv i na úrovni kolekcí. Remote Admin dovoluje spustit či zastavit činnost serveru, Activity Monitor informuje o aktivitách serveru (přihlášení/odhlášení uživatelé, zatížení aj.), Log Manager zaznamenává aktivity uživatelů a změny provedené se zdroji. Backup manager slouží k automatizovanému zálohování katalogů.

Závěrem

Novinek je v Cumulusu skutečně hodně a my se mohli soustředit skutečně jen na ty nejdůležitější. Zvídavému čtenáři tudíž doporučujeme stažení odpovídající zkušební verze, kterou lze při současné práci s nejvýše dvěma katalogy o maximálně padesáti položkách používat bez jakýchkoli dalších omezení zdarma (ale uvedené omezení samozřejmě znemožňuje skutečně plnohodnotné využití). Při práci s ní jsme se mimochodem již poněkolikáté nemohli ubránit dojmu, že ani nejlepší prostředky nezbavují (a snad ani nemohou zbavit) uživatele nutnosti systematizovat práci se zdroji, což je nárok v hektické publikační praxi mnohdy jen těžko splnitelný. Těm, kdo uvažují o koupi produktu, pak doporučujeme návštěvu tuzemského dtpobchodu, který ovšem nenabízí nejlevnější podobu myCumulus (cena cca 20 euro) - tu lze nicméně zakoupit přímo na serveru výrobce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: