Olympus Camedia E 10/20 - jeden za osmnáct, druhý … - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Olympus Camedia E 10/20 - jeden za osmnáct, druhý …

Olympus E-20 s

28. ledna 2002, 00.00 | Večerníčkové pořekadlo se na Camedie E-10 a E-20 opravdu hodí. Na první pohled je skoro nerozeznáte a přitom je mezi nimi řada podstatných rozdílů. Ty jsou o to podstatnější, že fotoaparáty nejsou za "dvacet" ale o několik desítek tisíc korun více. Který si vybrat?

Olympus Camedia E 10/20 - jeden za osmnáct, druhý … Večerníčkové pořekadlo se na Camedie E-10 a E-20 opravdu hodí. Na první pohled je skoro nerozeznáte a přitom je mezi nimi řada podstatných rozdílů. Ty jsou o to podstatnější, že fotoaparáty nejsou za "dvacet" ale o několik desítek tisíc korun více. Který si vybrat?

Olympus Camedia E-10 je stálicí digitálního nebe, kterou společnost Olympus představila již v roce 2000 a přitom to vypadá, že ji stále čeká světlá budoucnost. Přestože se letos objevil její nástupce, model E-20, starší typ se stále vyrábí a prodává. Uživatel se tak může svobodně rozhodnout, zda je ochoten připlatit 10.000Kč za vylepšení novinky. V tomto článku najdete komplexní srovnání obou fotoaparátů vycházející z třičtvrtě roční praxe s E-10kou a více jak dvoutýdenního testovány dvacítky.

Co mají oba fotoaparáty společného?
Než se pustíme do rozdílů, je třeba shrnout, co je pro oba fotoaparáty společné. Tělo fotoaparátu se prakticky vůbec nezměnilo. Stejné rozměry, hmotnost, povrchová úprava i barva. Rozložení ovládacích prvků je stejné vč. jejich tvarování a velikosti. Opticky tedy fotoaparáty lze rozeznat pouze podle rozdílného značení. E-10 má všechny nápisy a loga ve stříbrné, E-20 ve zlaté barvě. Jinak při opravdu podrobném ohledání si lze povšimnout nového výstupku u tlačítka kompenzace expozice .
Zcela totožný je i objektiv s ohniskem 35 - 140 mm a světelností F2.0 - F2.4. Nezměnila se ani většina elektroniky a razantněji se nezměnil ani firmware.

Nový snímač - nové rozlišení
V podstatě všechny změny jsou spojeny se snímačem. Ten v první řadě přináší nové, vyšší rozlišení. Z původních 4.0MPix vzrostlo fyzické rozlišení na 5.1Mpix. V reálu to znamená, že maximální rozlišení je u E-10ky 2240 x 1680 bodů a u E-20ky 2560 x 1920 bodů. Uživatel dražšího modelu tedy získává 1,152 mil. bodů navíc, což může být zajímavé a také nemusí. Vše záleží na tom, jaké jsou vaše konkrétní potřeby. Pro amatérka je i 4Mp plně dostačující hodnota, ale z pohledu profesionálnějšího nasazení se rozdíl v rozlišení pozná. Nárůst získané plochy demonstruje ukázka.


Olympus E-10, výřez 1:1


Olympus E-20, výřez 1:1

Nový snímač - dva režimy
Přestože snímače u obou fotoaparátů zřejmě opticky budou velmi podobné (1/1,8", RGB filtr, CFA), uvnitř se zásadně liší. Zatímco u starší E-10ky pracuje snímač vždy v prokládaném - interlaced režimu, u nového modelu lze snímač přepnout do progresivního snímání. Prakticky sice zůstává počet aktivních buněk snímače stejný, ale postup expozice se mění. Snímač pracuje výrazně rychleji, ale produkuje při stejném nastavení pouze poloviční rozlišení (max. 2,5MPix).
Výhodou druhého režimu je možnost použití elektronické závěrky a dosažení výrazně kratších času. Nevýhodou je trochu jiná filosofie práce, na kterou si uživatel musí zvyknout.

Nový snímač - nové expoziční možnosti
V režimu "IS" jsou expoziční možnosti shodné. Clona zůstává pochopitelně stejná F2.0 - F11.0. a rozpětí časů je 1/640 s - 60 s resp. "B". V režimu "PS" fotoaparát nabízí novou dimenzi expozice, protože v režimech P/A/S dokáže exponovat v rozsahu 1/18.000 - 2 sekundy. V režimu M zůstává trochu překvapivě rozsah původní.
V praxi tedy v maximálním rozlišení zůstává expoziční rozsah stejný (bohužel), ale v PS režimu se otevírají zcela nové možnosti. Zejména při fotografování rychlých scén, scén s přímým ostrým světlem či při práci se silnými zdroji světla v interiéru. Na všech těchto místech E-10ka naráží na 1/640s v kombinaci s max. clonou F11.

Nový snímač - vyšší rychlost?
Poměrně často bývalo E-10ce vyčítáno, že nepatří mezi nejhbitější fotoaparáty na trhu. Bohužel E-20 v tomto směru jde ve šlépějích svého předchůdce. Při sekvenčním snímání je rychlost v režimu IS 2.5 snímku za sekundu při 4 do série. V režimu PS je rychlost vyšší - 4.5 snímku za sekundu při 7 o série.
Při běžné práci jsou oba fotoaparáty v podstatě stejně rychlé.

Drobná vylepšení
Kromě změn spojených se snímačem se fotoaparát dočkal ještě několika úprav spjatých se firmwarem a vnitřní elektronikou. Nejvýznamnější jsou technologie redukce šumu a Pixel Mapping, které se však objevují i u novějších kusů E-10ky.
E-20 na rozdíl od své předchůdkyně již oficiálně podporuje IBM Microdrive, se kterým je sice výrazně pomalejší než s Flash pamětí, zato cena za 1MB je opravdu lákavá.
Poslední úpravou je skutečnost, že LCD displej při zobrazování snímané scény již pokrývá 100% snímku, zatímco u E-10ky několikaprocentní okraj chyběl.

Hodnocení
E-10ka a E-20ka jsou dvojčata na první pohled nerozeznatelná jedno od druhého. Při praktickém užívání je také chovají velmi podobně. Měření expozice, balance barev, zpracování obrazu, výpočty komprese vše v podstatě identické. Přesto je mezi oběma fotoaparáty rozdíl, který stojí za zvážení.

Pro Camedii E-10 hovoří jediný, zato velmi pádný argument - nižší cena. Podle našich zatím neoficiálních informací by měla E-10ka stát od 1. 2. 2002 už jen 59.990 Kč vč. DPH, což je velmi dobrá cena za poctivou zrcadlovku.

Pro Camedii E-20 se má smysl rozhodnout ve dvou případech. Tím prvním je, že opravdu smysluplně využiji rozlišení 5 mil. bodů. Pak není o čem diskutovat. Druhým případem je situace, kdy potřebuji kratší čas než 1/640 s, či více omezit expozici než E-10ka svede. Pak má opět smysl volit E-20ku i s tím kompromisem, že rozlišení klesne na polovinu.
Za uvedený rozdíl uživatel v ČR zaplatí přesně 25.000 Kč navrch.

Který doporučit? Situace je taková, že jednoznačný favorit se v tomto tamdemu hledá velmi těžko. Každý by si měl sám zvážit, co očekává, kolik za to může utratit peněz a kde se mu peníze mohou vrátit. V každém případě oba dva fotoaparáty stále patří k absolutní špičce na rozhraní amatérské a profi sféry.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: