Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Zprávy
Internet na vaší televizi
10. února 2000, 00.00 | Zařízení, které umožní surfovat po Internetu pomocí televizní obrazovky... Vyplatí se taková investice?
"Internet na vaší televizi", tak zní jedno z hesel nového a v Čechách ojedinělého multimediálního produktu. Jde o zařízení, s jehož pomocí a s využitím běžné televize, se můžete připojit k Internetu. Na náš trh přichází s takovým zařízením Tesla Television, a. s. pod názvem Tesla Internet Box.
Původní idea zavádění připojení k internetu pomocí televize je dobrá. Mnoho lidí má z počítačů obavy, práce s počítačem se jim zdá složitá nebo se prostě nechtějí učit nic nového. Druhým, v podmínkách naší ekonomiky určitě nezanedbatelným, faktorem je pořizovací cena počítače. Vcelku slušný počítač (tj. takový, který zvládne veškerý současný SW) pořídíte při troše shánění již za 30 000 Kč vč. DPH. Standardní modem (56 kbps) se svou cenou vejde rozhodně pod 2 000 Kč.
Základní sestava Tesla Internet Box Vás přijde na 9 900 Kč - obdržíte samotné zařízení (obsahuje 33,6 kbps modem), které připojíte k telefonu a televizi a speciální dálkové ovládání na ovládání základních funkcí systému. Pokud máte dobré nervy a jste ochotni "vyťukávat" webovskou adresu na virtuální klávesnici na obrazovce pomocí dálkového ovládání, ušetříte 1 490 Kč, které zmiňovaná bezdrátová klávesnice stojí. Nicméně na první pohled se zdá, že pokud jde člověku opravdu jen o připojení k internetu, jde o dobrou koupi. Nenechte se mýlit, internet pomocí televize má své úskalí.
Prvním a nejspíše neodbouratelným je špatná kvalita zobrazení, daná kvalitou televizních obrazovek. Kdybyste chtěli mít televizní obrazovku 21", stejně kvalitní jako obrazovku počítače, její cena by určitě přesahovala 40 000 Kč. Obrazovku televize, pokud se dá srovnávat, lze srovnat svými rozlišovacími schopnostmi k rozlišení 640x480 pixelů, tj. rozlišení které se dnes u "počítačů" opouští. Proto i webovské stránky nebudou zobrazovány zrovna nejlépe. Menší běžně používané písmo vůbec nepřečtete, pokud si jej nezvětšíte tak, že na stránce máte pár řádků. Vůbec již nemluvím o tom, co uvidíte, pokud text bude třeba modrý na černém pozadí.
Druhým úskalím je ovládací prostředí internet boxu (i-boxu) - je totiž anglické. Ikony sice pomohou, ale pokud jste člověk, který chce být uživatelem bez nutnosti se cokoli učit, není dobrý nápad nutit Vás učit se anglicky. To že Tesla leckteré komponenty převzala ze zahraničí je patrné i na klávesnici, která absolutně postrádá české znaky, "Z" je samozřejmě na místě "Y" a opačně a klávesy pro ovládání "internetového prohlížeče" jsou opět anglicky. Nebýt záměny Z/Y a Y/Z ani by mi to nevadilo. Psát e-mail česky je stejně jen pro bezmezné optimisty, kteří věří, že adresátovi dojde, tak jek jej napsali. Ano, pomocí i-boxu můžete psát a odesílat
maily. Užitečná věc, ale paměť pro maily je pouhých 30 kB!!! Oficiálně se o možnosti připojit k i-boxu tiskárnu nikde nepíše. "Vyškolená obsluha" mi na předváděcí akci tvrdila, že připojit tiskárnu a tisknout JEN maily možné je. Nicméně na vlastní oči jsem to neviděl a potvrzení mého odhadu, že tisk bude fungovat s tiskárnou podporující DOS se mi také nezdálo příliš důvěryhodné. K mailu můžete přiložit i přílohu. Vzhledem k tomu, že není možné uložit nic jiného než maily, omezuje se příloha právě na ně. Když Vám někdo pošle jako přílohu soubor .gif nebo .wav, tak jej i-box zvládne zobrazit (přehrát).
Samotný internetový prohlížeč zvládá HTML 3.2 - nutno podotknout, že svou osobitou formou. Podpora javascriptu se připravuje a měla by být ke stažení na
webovské stránce Tesly (bohužel tu zatím
nic není). Uváděnou indikaci aktivního odkazu jsem hledal marně. Odkaz na stránce prostě nepoznáte - žádná ručička, jak jsem zvyklí z počítače, kurzor se nezmění a jiné indikace jsme si nikdo také nevšimli. Prohlížeč podporuje běžné příkazy jako Vpřed, Zpět, Domů apod. Funkcí Zoom můžete měnit velikost písma, bohužel jen cyklicky. Takže pokud chcete menší písmo, musíte projít přes písmo největší. Adresy navštívených stránek se automaticky ukládají do Historie. Stránku, jako takovou, si i-box do paměti neuloží. Vždy se bude načítat znovu, takže na prohlížení stránek off-line můžete zapomenout (ach, ty účty za telefon:-( ).
Jde o zajímavý multimediální počin, nicméně si myslím, že je ještě mnoho co zlepšovat a že v únoru probíhající propagační akce je trochu předčasná. Negativní ohlasy by mohly tomuto zajímavému produktu zkazit pověst, která se vždy těžko napravuje.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024