Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Zprávy
DMS a QPS: budoucnost Quarku?
sazba
5. listopadu 2002, 00.00 | Napomůže Digital Media System a Quark Publishing System Quarku k
dobytí nových pozic v publikačním průmyslu? A nebo zde máme co do
činění s prázdnou bublinou?
Mezi dodavateli aplikací pro publikační průmysl najdeme těžko jiný subjekt, který by působil tak kontroverzním dojmem, jako společnost Quark. Na jednu stranu zde máme pilotní produkt této společnosti, sázecí program XPress, který si zcela zaslouženě svými kvalitami získal dominanci na poli uvedeného typu aplikací, a pro který existuje velké množství doplňkových řešení, mající velmi různorodou podobu, jednoduchými doplňky (extenzemi) počínaje a mamutími vydavatelskými systémy konče. Na druhé straně pak stojí velmi problematická cenová i vývojová politika, spojená s uvedeným produktem i ostatními aktivitami Quarku. Pro leckoho může být poměrně těžko pochopitelné, proč se Quarku daří i přes všechny jeho problémy úspěšně přetrvávat až do dnešních dnů. Hlavním důvodem je zde bezpochyby to, že teprve InDesign společnosti Adobe, uvedený na konci devadesátých let, znamená pro XPress skutečného konkurenta.
Boj mezi XPressem a InDesignem se odehrává na několika rovinách. Tou základní je sféra pre-pressových pracovišť, jako jsou studia či reklamní agentury. Zde o volbě jednoho či druhého produktu rozhoduje nejen kvalita, ale také cenová politika výrobce: InDesign pro tuto oblast nabízí srovnatelnou výkonnost při podstatně nižších investicích. Další oblastí, ve které již nerozhodují základní vlastnosti či cena, ale zejména schopnost integrace do komplexních workflow, je novinový a časopisecký průmysl. Zde tedy spolu nesoutěží jen samotný XPress a InDesign, ale rovněž další doplňková řešení, spojená s uvedenými produkty. Adobe tady vede zejména na poli editorů pro přípravu textových předloh, neboť její InCopy má podle většiny nezávislých recenzí podstatně navrch (výkonem i cenou) nad obdobným produktem Quarku, kterým je editor CopyDesk. Quark má ovšem stále kontrolu zejména v oblasti systému pro tvorbu magazínů, a to díky svému Quark Publishing Systemu (QPS), jehož distribuce leží na bedrech společnosti Modulo. Poměrně dobře přijatým řešením, zaměřeným obecně do větších provozů publikačního průmyslu, je Quark Digital Media System (DMS), což je systém pro asset management (tedy správu obsahu), vázaný úzce (jak jinak), na XPress.
A je to právě DMS, na který Quark zřejmě sází ve své blízké budoucnosti. Lze tak soudit podle ohlášení řady modulů, rozšiřujících vlastnosti tohoto systému tak, aby se z něj dalo vybudovat editační řešení (Quark DMS Editorial Edition), atraktivní svými vlastnostmi především pro tvůrce magazínů, novin a katalogů. Založeno by přitom mělo být nejen na DMS, ale též podpoře databázového systému Oracle. Víc se lze o uvedeném řešení a jeho jednotlivých modulech dočíst zde.
Otázkou samozřejmě je, jak v případě prosazení DMS s uvedenými moduly vypadá budoucnost QPS, jehož instalace se dnes pohybují v řádech tisíců. Podle ohlášení Quarku bude uvedené řešení podporováno minimálně do roku 2005. Plánovány jsou verze 2.2, podporující XPress 5 a dále verze 3, nabízející podporu Windows XP a Mac OS X. Dále je ohlášen QPS nové generace, podporující využití DMS a databázového systému Microsoft SQL.
Pro prakticky tentýž segment publikačního průmyslu tedy Quark v současnosti prezentuje tři řešení. Cenovou politiku s nimi spojenou lze odhadovat jen těžko, můžeme ovšem vyjít z poplatků za instalace současného QPS resp. DMS. Ta činí v případě QPS cca 150 000 dolarů při instalaci pro 55 uživatelů, cena DMS (bez přídavných modulů) začíná na 75 000 dolarech a při 55 uživatelích činí cca 170 000 dolarů. (Uvedené cenové údaje jsme přebrali ze serveru Seyboldreport.) Podíváme-li se na tyto částky, musí nám být jasné, proč Quark namísto vylepšování XPressu raději hodlá dále zúročit jeho stávající (a v případě současného QPS dokonce minulou!) verzi.
Hlavní otázkou pochopitelně zůstává, nakolik všechny tyto aktivity budou Quarku stačit k udržení či dokonce rozšíření jeho dosavadních pozic v publikačním průmyslu a hlavně, zda se zde uživatelé dočkají skutečně reálných řešení a nikoli pouze příslibů. V minulosti Quarku totiž nalezneme řadu projektů, které přes proklamace a nepopíratelné výhody nikdy neopustily fázi beta testů a postupně se rozplynuly do ztracena. Příkladem z poslední doby nám zde může být například Quark Active Publishing Server, který v loňském roce sice získal Seybold HotPick v oblasti cross-media publishing, ale nikdy nedospěl do fáze koncového řešení. Vychládat také podle všeho začínají dřívější velkolepé vize, spojené s XML publikováním, opírající se o modul AvenueQuark, i když zde máme alespoň co do činění s reálně existujícím a relativně dostupným i použitelným řešením. Nakolik je ovšem celý současný vývoj pouze pozvolna zdržovaným pádem do propadliště dějin, a nakolik se zde jedná o pohyb správným směrem, rozhodně posoudit nedokážeme.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024