Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Zprávy
Budoucnost podle Quarku - Quark APS
30. října 2001, 00.00 | Pokud potřebujete pracovat s Quarkovým dokumentem, aniž byste se nacházeli v mateřské firmě, můžete uvažovat o řešení Quark APS. Co od takového systému můžete očekávat?
Na letošním Seyboldu představil Quark nový produkt Quark Active Publishing Server (APS), za který ihned obdržel ocenění Seybold Hotpick 2001 v oblasti cross-media publikování. Přestože myšlenka publikování pro více médií není úplně nová, v posledních letech je stále atraktivnější a vývojáři věnují stále více své práce tvorbě "univerzálních" aplikací.
Pokud začneme velice zjednodušeně, pak Quark APS rovná se práce v XPressu přes webové rozhraní. Díky tomu je možné používat všechny možnosti programu QuarkXPress z libovolného místa na naší planetě. Uživatelé mohou přidávat obsah do připravené šablony nebo manipulovat existujícími objekty v dokumentu.
Princip fungování Quark APS
Na obrázku vidíte zjednodušený princip práce s Quark APS. Uživatel nejprve ve webovém prohlížeči zadá vstupní hodnoty (text), které odešle přes běžné přenosové protokoly do Quark APS. Ten vezme předpřipravenou šablonu, doplní do ní zadané hodnoty a pomocí jádra QuarkXPressu vyrendruje výsledek. Hotový dokument odešle zpět do webového prohlížeče formou obrázku.
Z obrázku je také zřejmé, že šablony mohou být uložené v "content management" serveru, tedy serveru spravujícím obsah. Tímto serverem je v našem případě QuarkDMS, tedy jakási mediální databáze, ale může se také jednat o úplně obyčejný souborový systém (soubory mohou být uložené na disku serveru) nebo jiný CM server. Uživatelé mohou snadno "upgradovat" celý systém podle růstu poptávky - nejprve se pro uložení použije souborový systém, při zvyšujících se nárocích nějaká mediální databáze.
Vyrendrované dokumenty se v okně prohlížeče zobrazují jako obrázky, ale pro finální výstup dokumentu lze použít mnoho různých formátů. Podle dalšího účelu použití dokumentu si může uživatel vybrat mezi JPEG, PNG, PostScript, EPS, PDF nebo nativním formátem QuarkXPressu.
Kromě ručního vkládání informací do Quark APS je možný ještě druhý způsob. Uživatel provede dotaz v databázi, která vrátí informace ve formátu XML. Tento soubor je načten do šablony v Quark APS a vrácen uživateli jako finální dokument. Tímto způsobem je možné automaticky generovat aktuální ceníky, informace o produktech nebo třeba burzovní zpravodajství. Jedná se o data, ve kterých je přínos uživatelských zásahů spíše záporný.
Pokud to shrneme, úkolem Quark Active Publishing Serveru je:
- Možnost přistoupit, prohlížet a editovat dokumenty QuarXPressu přes Internet.
- Implementace rozhraní ASP pro vytváření a produkování dokumentů.
- Podpora standardních i XML dat v prostředí tisku na vyžádání.
- Umožnit práci s Quarkovým dokumentem i lidem, kteří potřebují pouze editovat texty.
To znamená, že Quark APS může být nasazen například v tiskárně, která provádí tisk na vyžádání. Zákazník si vybere šablonu, doplní do ní potřebné údaje a vše nechá vytisknout. Tímto způsobem lze snadno vytvářet jednoduché hlavičkové papíry, obálky a jiné dokumenty. V současné době používá Quark APS pro vytváření personalizovaných tiskovin např. služba Printalis.
Quark APS může také sloužit jako základ pro redakční systém. Redakce časopisu (novin) vytvoří šablonu (prostřednictvím Quark APS nebo klasicky), uloží ji do databáze a redaktorům pouze přidělí jednotlivé části dokumentu. Redaktor může pracovat z libovolného místa, pouze se musí přes Internet připojit k domovskému serveru s Quark APS. Poté otevře aktuální šablonu, zvolí přidělený rámeček, vyplní text a celou svou práci odešle zpět. Pro kontrolu se mu zobrazí náhled výsledného dokumentu, ve kterém ještě může provádět dodatečné změny.
Není žádným tajemstvím, že firma Adobe připravuje podobná řešení (jedním z kroků je XMP, o kterém se víc dozvíte v samostatném článku). Kromě toho existují další otevřená řešení třetích firem, u kterých může uživatel vybrat "dokumentový server", takže není odkázán na řešení jednoho výrobce. U těchto řešení je navíc možné provádět výstup do více různých formátů - HTML, PDF a WAP, což zvyšuje jejich použitelnost.
Rozšíření Quark APS bude záležet na licenční politice Quarku. Jenom těžko lze předpokládat masové nasazení, proto očekáváme cenu spíše vyšší, a to v řádu desetitisíců dolarů. Konkurenční produkty se pohybují ve stejné či vyšší relaci, tudíž výběr optimálního produktu bude záležet na konkrétní nabídce.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024