Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Ze společnosti
Voyeurem na chvíli
1. března 2000, 00.00 | ... se stanete při pohledu na fotografie studentky FAMU Dorothey Bylici. Mladá Polka na nich odhaluje mnoho ze svého soukromí. Neláká vás to?
Součástí osobnosti každého člověka je soukromí. To můžeme sdílet s několika blízkými osobami, jsou však určité okamžiky, které prožíváme zcela sami. Jsme-li sami, odpadá monitoring naší osoby očima někoho dalšího – a to nejen ten kritický, ale i přátelský, láskyplný.
Dorothea Bylica se rozhodla tyto chvíle zdokumentovat, vpustit do svého nejintimnějšího soukromí cizí oko – objektiv svého fotoaparátu. Zároveň však ustoupila od své identity, a tak sice spatříme její tělo, nikdy však nerozeznáme tvář – buď chybí nebo je zcela nezřetelná (a to dokonce i „civilní“ v katalogu). Série černobílých fotografií s názvem „Malá tajemství dne“, kterou právě v těchto dnech můžete vidět v Galerii Velryba, byla pořízena výhradně v interiérech, jimiž jsou leckdy odosobněné pokoje určené k přechodnému pobytu. A to je další rys tvorby této umělkyně – stálá změna, snaha zachytit genia loci místa, kde se právě nachází, souznít s ním a pocítit iluzi domova. Často jí dojde, že se namáhá marně, a pozná to i divák.
Dorothea Bylica (*1977) je původem Polka. V letech 1991-1996 studovala fotografii a design na Střední škole výtvarných umění v rodném Krakově, nyní je studentkou katedry fotografie FAMU v Praze. Má za sebou dvě autorské výstavy (Krakov, Praha) a šestkrát participovala na výstavách skupinových (Ulm, několikrát Praha, Bratislava). Kolekci fotografií Malá tajemství dne uvedla před rokem v pražské Galerii Café Locál. Již od prvního ročníku studia na FAMU se Dorothea Bylica zabývá figurální tvrobou a portrétem. Vedoucí pedagog Vladimír Kozlík o ní říká: „Jejím hlavním tématem byl zatím vždy člověk a jeho místo určení ve světě, stejně jako jeho snaha o pochopení tohoto světa.“
Na autorčiných fotografiích na první pohled zaujme disproporce mezi jejím vnímáním a tedy i zobrazením interiéru, věcí, a vlastní osoby. Zařízení pokoje, výhled z okna, drobné i větší předměty jsou převážně „hmotné“, tj. snímané exaktně, zaostřeně. Na jednom snímku si můžeme do detailu prohlédnout drobnosti za oknem, nábytek, jinde záclony, závěsy, rozestlanou postel apod. Autorčina osoba nás naopak fotografiemi provází spíše jako duch, mlžná postava, jako by nechtěla rušit. To, že se nám zjevuje v podobě aktu však naznačuje, že si je vědoma své role na snímcích: nechává se sice jakoby voyeursky nachytat ve svém soukromí, přesně si však stanoví okamžik, kdy má být nachytána.
Některé fotografie vysloveně překvapí neotřelou a technicky dobře zpracovanou pointou. Jedná se např. o snímek, který na první pohled identifikujeme jako dvě podané ruce. Druhý, pozornější pohled však osvětlí, že se jedná o autorčinu ruku napřaženou proti zrcadlu, a o její odraz. Velmi půvabný je také záběr interiéru pokoje, v němž je umělkyně přítomna jako torzo-akt ve velkém zrcadle.
Poté, co Bylica vpustí diváky na okamžik do svého soukromí, zalekne se, a na dalších snímcích se pokusí o distanc: svou tvář snímá přes vlhké sklo nebo vyfotografuje svůj akt přes žaluzie. Tento snímek má navíc ještě jednu zajímavou dimenzi: částečné nasvícení odspodu, které dívčí tělo s ladným gestem ruky mění ve vzpomínku na antickou sochu.
Fotografie Dorothey Bylici nejsou nijak rafinované, působí spíše žensky a křehce. Autorka s úspěchem používá dvojexpozice, exponuje v dlouhých časech, snímá z různých pozic, využívá světla i protisvětla. Zná možnosti černobílé fotografie a ví, jak s nimi naložit. Její výpověď nekřičí po zvýšené pozornosti, spíš jako by čekala, že na chvíli zastavíme svoje kroky, ztišíme se a budeme jí naslouchat. Tak tedy naslouchejme …
(Dorothea Bylica: MALÁ TAJEMSTVÍ DNE, Galerie Velryba, Opatovická 24, Praha 1, do 3. 3.)
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024