V Brně bylo zahájeno Bienále grafického designu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

V Brně bylo zahájeno Bienále grafického designu

26. června 2000, 00.00 | 19. bienále je ve znamení písma v knihách, časopisech, novinách a nových médií. Do 24. září 2000 máte možnost prohlédnout si 1450 prací 290 autorů ze 41 států.

19. bienále je ve znamení písma v knihách, časopisech, novinách a nových médií. Do 24. září 2000 máte možnost prohlédnout si 1450 prací 290 autorů ze 41 států. Letošní Bienále se neslo ve znamení problémů. Nejen že se organizátoři se potýkali s nedostatkem peněz, ale nepřijel ani významný člen poroty, designér David Carson ze Spojených států, který měl také 25. června vést workshop a přednášet v pražském divadle Archa. V porotě tedy zasedli Gert Dumbar (Holandsko), Clara Istlerová (ČR), Mitsuo Katsui (Japonsko), Aleš Najbrt (ČR), Wang Xu (Čína) a předsedou byl Rick Poynor (Británie).

Ve středu 21. června byla zahájena jak hlavní expozice přihlášených výtvarníků v Místodržitelském paláci, tak doprovodné výstavy (přehlídka tvorby členů poroty, dílo Marcela Duchampa, Read Me - připravil Adrian Frutiger, výstava holandských plakátů, celoživotní práce Josefa Týfy a prezentace studia Najbrt). Právě projekt Adriana Frutigera patří mezi nejzdařilejší doprovodné akce. Názorný a mnoha materiály podložený nástin vývoje písma, poodhalení jeho struktury, dějin tisku, vše s podrobným českým komentářem si zaslouží vyzdvihnout. Ve čtvrtek a pátek v Besedním domě probíhalo mezinárodní Symposium Design jako otevřený prostor; velký ohlas vzbudila přednáška britského teoretika designu a zakladatele časopisu Eye Ricka Poynora.

Ke své lítosti musím konstatovat, že jsem byl letos vystavenými díly zklamán. Při mé první návštěvě bienále v roce 1994 mě silně zaujalo, jak se jednotlivé národní typografie od sebe liší. Na první pohled byl rozeznatelný design ruský od japonského atd. Dnes se národní, ale i individuální rysy setřely a nastoupil univerzální počítačový styl. Z mnoha plakátů či časopisů čiší okouzlení Photoshopem nebo Quarkem, typické je různé prolínání písem, neurčité fotografie jedna přes druhou, deformace, destrukce... Samozřejmě jsem viděl i několik nádherných knížek či plakátů, které byly velmi krásné a výjimečné, třeba brožury Chorvata Borise Ljubičiće, koncepci časopisu What's Next Petra Knoblocha či písma Axela Bertrama z Drážďan. Naopak nemile překvapen jsem byl nízkou úrovní vystavené typografické úpravy novin Tvar Jakuba Tayariho nebo neumělými počítačovými kresbami Poláka Piotra Młodożeniece. Myslím si, že návštěva Bienále je povinností každého grafického designéra. Poskytuje totiž na jednom místě zajímavý pohled do mysli mnoha typografů z celého světa na konci 20. století.

V Brně byly uděleny tyto ceny:

  • Velká cena Bienále Brno 2000 - Stefan Sagmeister (USA)
  • Nejlepší design v kategorii knihy - Hideki Nakajima (Jap.)
  • Nejlepší design v kategorii časopisy a noviny - J. Abbott Miller (USA)
  • Nejlepší design v kategorii tvorba písma - Peter Biľak (Slovensko)

Zvláštní ceny:

  • Cena ICOGRADA - David Jury (GB)
  • Cena ministra kultury ČR - Radana Lencová (ČR)
  • Cena primátora města Brna - Keiko Hirano (Jap.)
  • Cena Unie výtvarných umělců ČR - Živel (ČR)
  • Cena Alfonse Muchy - Studio Machek&Babák (ČR)
  • Design Prestige - mezinárodní cena za design - Jia Ying Han (Čína)
  • Ceny TypoDesignClubu Praha - Kazuya Kondo (Jap.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: