Tajemství počátku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Tajemství počátku

21. prosince 1999, 00.00 | Tajemství zrodu našeho světa je věčná hádanka. Byl to Velký třesk nebo Boží slovo? Atmosféru tohoto tajemna evokují fotografie Shai Ginott, které vás zaručeně nenechají chladnými!

„Číst Bibli je jako velká dobrodružná cesta. Když po ní vykročíme, osobně se setkáváme s přírodou, s její mnohotvarostí, s tím, jak lidská ruka přetváří krajinu s jejími nejrůznějšími podobami, s Izraelem starověku i s jeho nedávnou minulostí. Projdeme pouští Negev, navštívíme pobřeží Středozemního moře, lesy Galileje, projdeme se kolem Galilejského jezera a Mrtvého moře, vystoupíme na zasněžené vrcholky Hermonu …“

Takto nás láká izraelská fotografka Shai Ginott, abychom vstoupili do světa jejích fotografií. Všechny jsou inspirovány slovy Bible; kdo by však čekal nějaké asketické záběry plné duchovna, bude zklamán. My ostatní jsme naopak okouzleni tím, jak umělkyně dokáže skloubit svoji víru s fantastickým viděním světa, nebo, chcete-li, jak dokáže touto vírou vidět svět.

Snímky upoutají především nádhernou barevností. Není divu, neboť na většině z nich je zobrazena subtropická příroda. Tam, kde se Ginott uchyluje k barevnosti střídmé, se vždy jedná o různé odstíny hnědi, jimiž se vyznačuje ta část izraelské scenérie, která byla ponechána sama sobě – bez zavlažování, bez života. Voda jako jeden z elementů stvoření umělkyni vůbec fascinuje. Fotografuje její hladinu i to, co je pod ní, a dává to do souvislostí, jež tomuto živlu propůjčují zcela nový význam.

Taková je třeba hned vstupní fotografie Světlo a oceán. Sluneční světlo pronikající v jasných skvrnách pod mořskou hladinu osvětluje jako reflektor dno a dává vyniknout jeho bohaté struktuře. Tam, kde chce umělkyně dosáhnout mimořádného účinku, užívá také expozici vícenásobnou, posunutou nebo zpomalenou – výsledkem je obraz často až archetypálního vyznění, tak blízkého biblické inspiraci autorčině. Jedním z takových zajímavých efektů je například lidské oko promítající se do dvou tak odlišných skupenství – do oceánu a kamene. Obzvlášť působivá kompozice zavřeného lidského víčka s řasami „vrostlého“ do ostře strukturovaného kamene patří k tomu nejlepšímu, co lze v expozici vidět. Jistě zaujmou i další snímky: jakoby nadýchnutý detail něžně růžového květu bramboříku na zeleném pozadí, rudě ozářený oblak v šedých mlhách nad stejně šedou mořskou hladinou, evokující představu bezútěšnosti potopy, socha nohy v kameni s bohatou žilnatinou, netradiční kombinace barev červené, fialové a černé jako stafáž pro bustu starověké ženy, nebo třeba jednoduchý snímek Déšť – světélkující sprška na pozadí fascinujícího fialového nebe a obrysu holého stromu.

I při atraktivitě zpracování a námětů fotografií se Shai Ginott vyvarovala jakékoli kýčovitosti a sázení na laciný efekt. Přirozeně pracuje se symboly, které třeba ateistům nemusí být vždy zcela srozumitelné; zůstává v nich však estetičnost obrazu, srozumitelná jistě všem, kdo mají cit pro krásu.

Autorka fotografií se narodila roku 1958 v Jeruzalémě, vystudovala biologii a roku 1984 se stala fotografkou Izraelské centrály pro přírodní rezervace. Bestsellerem se stala její publikace nazvaná Echoes of Landscape, která byla r. 1993 oceněna Zlatou medailí Mezinárodního knižního veletrhu v Jeruzalémě. Fotografie Shai Ginott se pravidelně objevují v novinách a časopisech a ona sama se často účastní workshopů s fotografickou tématikou.

Já osobně poněkud lituji, že je tato neobvyklá a atraktivní výstava instalována právě na Novoměstské radnici, i když právě zdejší výstavní prostory jsou pro takovéto expozice vyhovující. Problémem je však spíše propagace, která beznadějně selhává. Občas je o akcích zde pořádaných zmínka v přehledu v tisku, běžný zájemce se o nich však většinou dozvídá náhodou – když jde okolo. Že nepřeháním, dokazují i shodné výroky z úst personálu, svědčící o tom, že se jedná ojev trvalejšího charakteru. Takže – snad výstavu Na začátku bylo … ještě stihnete; je totiž otevřená pouze do 23. prosince.

(Shai Ginott: NA ZAČÁTKU BYLO …, Novoměstská radnice, Praha 1, Karlovo nám., denně kromě po 10-18, do 23. 12.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: