Studenti grafických škol ve službách velkých korporací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Studenti grafických škol ve službách velkých korporací

12. května 2006, 00.00 | Význam a úroveň grafického designu roste. Zásluhu na tom mají jak čeští designéři, tak i firmy. Konkurence je nutí k vyjádření akceptovatelnému nejen pro malou českou kotlinu, ale i pro vizuálně vyspělejší země. Studenti našich uměleckých škol rozhodně v tomto ohledu mají co říci.

To, že význam grafického designu roste, bývá nejen zásluhou potenciálu českých designérů, ale také firem, které mají zájem uspět na mezinárodním trhu. Konkurence je nutí k takovému vyjádření, jež je akceptovatelné nejen pro malou českou kotlinu, ale i pro vizuálně vyspělejší země. Studenti našich uměleckých škol v sobě takový potenciál mají.

K úspěchu je třeba dostat šanci

Profesionálně vytvořený jednotný styl se stává běžnou záležitostí celé řady českých firem, nicméně to, aby realizace byla svěřena studentům, bývá méně časté. V případě společnosti ČP Leasing nešlo o žádný experiment. Studenti Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze za vedení profesora Rostislava Vaňka dosahují úspěchů nejen na své alma mater, ale i v běžné poněkud tvrdší praxi… „Spolupráce je oboustranně přínosná, “ říká Vaněk. „Propojení svobodného tvůrčího myšlení s tvrdými, a povětšinou nezáživnými požadavky praktického zadání považuji za klíčové pro budoucnost obou sfér. Proto zadávám studentům úkoly, kterými se jiné ateliéry obvykle nezabývají. Mám zato, že studenty nelze motivovat jen úkoly z nezávislé kulturní sféry. Důležitější je vzbudit jejich profesionální zájem nad praktickým úkolem z reálného světa nebo z oblasti státní správy – vždyť právě vizuální prezentace státních institucí je v dosti zanedbaném stavu..,“ podotýká.

Image pro firmy i pro státní správu

V minulosti uspěli jeho studenti většinou u státní správy. Příkladem může být Věra Marešová, která získala za svůj návrh jednotného vizuálního stylu města Brna Národní cenu za design 2005. Stejná autorka pak představila nápaditý corporate design pro Ministerstvo dopravy. V hodnocení profesionálů dopadly dobře i nové značky Michala Kopeckého, jež používá Středočeský kraj i Praha 6. Za zmínku stojí rovněž práce Jana Koláře. Ten vytvořil koordinovaný informační systém města Pardubic… A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Většina studentů – tedy i těch, kteří preferují spíše kulturní a uměleckou sféru, spolupráci vítají jako dobrou zkušenost a porovnání svých schopností s ostatními kolegy.

Zelená ve světě financí

Aktuálně uspěl se svým návrhem i posluchač 4. ročníku VŠUP Libor Jelínek, který navrhl nové logo finanční společnosti ČP Leasing. Ta mění svůj název na Credium a má zájem originálně se prezentovat v bohatém světě leasingových společností nejen doma, ale i ve světě. Autor, který uspěl v minulosti s novým vizuálním stylem Městské knihovny v Praze, ke svému projektu říká: „Nabídli jsme klientovi netradiční, ve finančním světě málo používanou kombinaci modré se světle zelenou – vizuálně silné spojení, které působí svěže a přátelsky. Pravidelné uspořádání mincí zase evokuje logiku a řád, které ke službám leasingové firmy patří...“ Originalitu ocenil nejen pedagogický sbor VŠUP, ale také zástupci realizační firmy Ogilvy CID, se kterou VŠUP na zakázkách spolupracuje. Finální návrh se líbil i managementu zadavatele. Nový vizuální styl Credium totiž odráží nejen vnější image leasingové společnosti, ale i základní informace o vnitřní povaze instituce. Patrný je důraz na přátelské vyznění designu, na originální spojení barev a důraz na čistotu bez zbytečné zdobnosti. Bezpatkové písmo, jež zaručuje čitelnost a jednoduchost za základní hodnotu typografie, je pro tento případ ideální. Nová prezentace zahrnuje vše od merkantilních tiskovin přes reklamní předměty až po inzeráty, magaboardy či grafické řešení dopravních prostředků firmy.

Závěrem

Jak bylo řečeno hned v úvodu - K úspěchu je třeba dostat šanci, pokud toto spojíme ještě s talentem a originalitou, mohou z toho vznikat velice zajímavé výsledky. Mládí má bezpochyby co nabídnout, ovšem nedá se zde přehlédnout jeden podstatný nedostatek a tím je absence jakýchkoli zkušeností i praxe. To však může být částečně vyváženo "čerstvým" a do jisté míry neovlivněným pohledem na svět. Na druhou stranu, kde má člověk získat praxi, když nedostane šanci? Pro firmy jsou podobné spolupráce pochopitelně ekonomicky velice výhodné, neboť značně ovlivňují trh (ceny za grafické práce klesají). To uvítají samozřejmě klienti, ale radost z toho určitě nebudou mít profesionální grafická studia.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: