Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Ze společnosti
Stále nový software – kde na něj brát? Do třetice
25. února 1999, 00.00 | Dnes o kompatibilitě a supportu jednotlivých programů.
Převod dat mezi různými verzemi
Kurz koruny vůči dolaru (a dnes už i euru) patří mezi hlavní příčiny, proč se v Čechách mnohem častěji než na západě setkáváme se staršími verzemi programů. Plno firem a jednotlivců si nemůže dovolit každým rokem platit několik desítek tisíc korun jen proto, aby měli nejžhavější novinky i ve svém počítači. A tak je u nás i mnohem více než v bohatších krajích podstatné, jak jsou jednotlivé datové formáty převoditelné mezi různými programy, jejich verzemi (a to nejen zpětně, ale i dopředně) a někdy i mezi různými platformami.
Snad největší potíže nastávají při práci v XPressu a Pagemakeru. Zatímco otevírání starších souborů v nových verzích programů se většinou obejde bez komplikací, už z povahy tohoto softwaru vyplývá, že v opačném směru je přenos téměř nemožný. Pokud však nový soubor ve starší verzi programu potřebujeme pouze otevřít (například za účelem tisku), postačí uložit jednotlivé stránky jako EPS obrázky, z nichž pak lze dokument poměrně rychle obnovit. Při přenosu mezi různými platformami dochází nejčastěji k problémům s písmy, ne každé má svůj přesný ekvivalent pro PC i Mac. Velmi obtížný je vzájemný přenos mezi XPressem a Pagemakerem – zatímco Adobe tvrdí, že její produkt si s jistými omezeními při otevírání Quarkovských souborů poradí, v opačném směru je jedinou možností uložení stránek jako obrázky.
Mnohem jednodušší práce je s vektorovými editory. Pokud se vyvarujeme zbytečných efektů, převedeme písma na křivky a uložíme soubor v potřebné verzi a formátu, obejdeme se bez obtíží. Je však třeba uvědomit si, že Illustrator narozdíl od CoreluDRAW neumí pracovat s bitmapami a že starší verze obou produktů bývají méně přesné (v tomto ohledu „vynikají“ zejména DRAW 3 a 4). Samozřejmě nelze opomenout možnost uložení obrázku ve formátu EPS (ovšem staré verze CoreluDRAW si s ním jen těžko poradí).
Úplně nejsnazší je přenos bitmapových souborů, výsledný obrázek ve formátu TIFF lze kdykoli otevřít a dále upravovat. Pokud však chcete přenášet soubory v interních formátech editorů (PSD u Photoshopu a CPT u Photopaintu), je opět nutné vyvarovat se efektů, které cílový program či verze nepodporují. Ve Photopaintu formát PSD otevřete, CPT ve Photoshopu však nikoli.
A co odborná literatura?
Není mnoho periodik, ať už tištěných či internetových, která se podrobněji zabývají vlatnostmi a schopnostmi programů specializovaných na Desk Top Publishing. Ještě poměrně dobře je na tom oblast vektorových a bitmapových editorů, které jsou (byť mnohdy ne zcela legálně) rozšířené i mezi domácími uživateli počítačů. Téměř pro všechna je více než symbolické, že se v momentě příchodu nového produktu zaměří pouze na něj a zcela opomíjejí možnost, že by někdo nadále pracoval se staršími verzemi. Přitom mnohdy shodných výsledků se lze dobrat i v nich, jen postup bývá poněkud složitější.
S články či radami určenými uživatelům Pagemakeru či Publisheru jsem se setkal jen velmi výjimečně. Jedním z mála zdrojů informací tak bývají odborné publikace, které však ponejvíce nabízejí přehled základních vlastností jednotlivých nástrojů či efektů.
Na závěr dodávám, že delší osobní zkušenosti mám s programy Aldus Pagemaker 5.0, Quark XPress 3.32, Adobe Photoshop 4.0.1, CorelDRAW a CorelPhotopaint 3–7. Při popisu jiných produktů jsem vycházel ze zkušeností zprostředkovaných mi některými kolegy či získaných na základě vyzkoušení beta-verzí a z odborné literatury.
Předcházející díly:
Vektorová a bitmapová grafika
QuarkXPress a Adobe Pagemaker
">Jan Rosenauer
Minimax
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024