Stále nový software – kde na něj brát? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Stále nový software – kde na něj brát?

23. února 1999, 00.00 | Každým rokem si nás přední softwarové firmy předcházejí novými a
lepšími verzemi svých produktů. Vyplatí se upgrade? O konkrétní situaci u programů QuarkXPress a Adobe Pagemaker se dočtete v dnešní polemice.

1. díl – QuarkXPress a Adobe Pagemaker

Každým rokem si nás přední softwarové firmy předcházejí novými a lepšími verzemi svých produktů. Ty nám pak umožňují vytvářet zajímavější a složitější efekty či pracovat rychleji. Ale také nás nutí, pokud chceme „jít s dobou“, vydávat za jejich pořizování poměrně dost financí. Lze v tomto směru nějak ušetřit? A lze se bez nejnovějších verzí obejít?

Pro účel tohoto článku jsem si vybral nejznámější zástupce tří hlavních oblastí DTP – sazby (XPress a Pagemaker), vektorové grafiky (Illustrator a Draw) i bitmapové grafiky (Photoshop a Photopaint), ale opomenuty nezůstanou ani méně známé alternativní programy. Orientační ceny uvedených produktů jsou platné pro platformu PC Win95/NT a vztahují se k časovému období posledního půl roku. (Nebudu se zde zabývat tím nejlevnějším způsobem, tedy softwarovým pirátstvím. Nejen že je to nelegální, ale ve svém důsledku se takto „levně“ získaný produkt může pěkně prodražit.)


Sazba

Zatímco společnost Adobe svůj Pagemaker aktualizuje přibližně každé dva roky, na novou verzi Quark XPressu se čekalo téměř pět let. Oba produkty se vydaly směrem k co největší implementaci vlastností dříve unikátních pro speciální software na přípravu bitmapové a vektorové grafiky. Už z toho je patrné, že téměř všech efektů (například text na křivkách a výplně objektů v XPressu 4.0 či efekty s bitmapami ve Pagemakeru 6.5) lze dosáhnout i při užití starších verzí, jen si je musíme předem vytvořit v jiném programu.

Cena XPressu 4.0, necelých 39 tisíc za upgrade či téměř 80 tisíc za nový produkt, mnohým doslova vyrazila dech, a to již nemluvím o cenách všemožných nástavbových plug-inů, bez nichž jsou vyřazování mnohastránkových publikací, přesné umísťování vodítek a další činnosti buď velmi krkolomné či úplně nemožné. Vysoká cena je, spíše než oceněním nových možností, daní za multijazykovost programu. Velmi slušné funkce nabízející starší XPress 3.32 CZ se prodával za 36 tisíc, místy jej lze sehnat dodnes a ještě o něco levněji.

Zcela jinou cenovou politikou si mnoho grafiků v poslední době na svou stranu přiklonil Adobe Pagemaker 6.5, který v plné verzi stojí necelých 28 tisíc a upgrade okolo 8 300 korun. I přesto znám několik menších studií, kde dodnes pracují na pět let starém Pagemakeru 5, který tehdy ještě patřil společnosti Aldus a stával pod 20 tisíc. Složitější sazba jim sice trvá poněkud déle, ale výsledek bývá k nerozeznání od konkurence vybavené novějším Pagemakerem.

Poslední dobou se stává, že si některé větší firmy ve znaze co nejvíce ušetřit vytvářejí vlastní malá studia, která vybavují drahým hardwarem i softwarem, ovšem zapomenou k nim posadit zkušeného grafika – výsledky samozřejmě bývají nahony vzdálené dokonalosti. Nejen jim, ale i domácím uživatelům, kteří koketují s myšlenkami na pěkné vlastní materiály, lze spíše doporučit některý z méně profesionálních programů, jakým je například Publisher společnosti Microsoft. Jeho starší verze se v Čechách téměř nedaly sehnat, Publisher 95 a 98 se však stal součástí nejobsáhlejší varainty MS Office či jej lze zakoupit jako samostatný nástroj.

V souvislosti s předchozím odstavcem lze podotknout, že kvalitní výsledek mnohem více než na možnostech programu závisí na schopnostech jeho operátora.

V příším dílu se podíváme na oblast vektorové a bitmapové grafiky.

">Jan Rosenauer
Minimax

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: