Medvědi v Nuslích - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Medvědi v Nuslích

27. srpna 1999, 00.00 | Nebojte se, nejsou živí. S nimi a také s vydrami, liškami, dravci a jinými příslušníky zvířecí říše se setkáte na fascinujících přírodních snímcích fotografa Antonína Říhy v nuselském Informačním fotocentru.

Přiznejme si, že potkat v přírodě medvěda tváří v tvář nebude zážitek z nejpříjemnějších. Naštěstí se to nestává často, jednak proto, že medvěd je zvíře vzácné, za druhé i plaché. O to raději se na huňáče podíváme na zdařilé fotografii, jako je třeba jedna z těch, které až do pondělka v prostorách Informačního fotocentra v Praze vystavuje Antonín Říha.

Říha je výběrem tématu i jeho zpracováním nefalšovaným klasikem z rodu takového Slávy Štochla nebo Sitenského. Fotografování přírody je mu zálibou, která nejspíš vykrystalizovala z odmítnutí moderního stresujícího způsobu života. Každý z jeho unikátních záběrů je malým spočinutím v čase, k němuž lze připojit ono faustovské: "Okamžiku, prodli, jsi krásný!" Krása, alespoň ta klasická, je ovšem v naší době pramálo žádaná, neboť nudí. Na to se Říha naštěstí neohlíží a dlužno říci, že jeho snímky jsou také všechno jiné než nudné. Zachycuje zvířata v pohybu i v klíčových okamžicích, kdy se k pohybu právě chystají, a činí tak technicky dokonale, zároveň však s intuitivním vystižením toho jedině pravého momentu ke stisknutí spouště - je jasné, že rozhoduje setina vteřiny. Umělec si ví rady i s kompozicí snímku, takže nikdy nedochází k záměně podstatného za podružné, což dnes bohužel nebývá tak docela samozřejmostí.

Expozice, rozdělená do obou podlaží nenápadné budovy Fotocentra v Sarajevské ulici, je koncipována převážně z barevných fotografií středně velkého formátu, mezi nimiž najdete i šest snímků černobílých. Antonín Říha je laureátem celkem 17 cen z mezinárodních soutěží v kategorii příroda, přičemž za svůj největší úspěch považuje získání tří cen v Norimberku. Jeho fotografie byly publikovány ve 13 knihách. Přeje si, aby lidem nejen přinášely radost, ale donutily je i přemýšlet o všem, co žije a roste na naší planetě, a šetrně s tím zacházet. V tom je jeho filosofie blízká filosofii Martiny Navrátilové, jejíž fotografické práce jsou právě nyní vystaveny v paláci Adria, a se záběry Říhovými jsou prodchnuty téměř identickým duchem. Navrátilová fotí exotická zvířata, Říha zase středoevropská, ale zaujetí pro sledování jejich typických projevů je u obou autorů totéž.

Za příklad vezmu záběry lišek, číhajících na kořist. To nejsou bezkrevné snímky ze školních učebnic přírodopisu. Skvostně zachycené napětí ve zvířecích tvářích se doslova přenáší na pozorovatele a dává mu pocit bezprostřednícho zážitku. Nebo výše zmíněný medvěd - jednou poklidně sedí na pasece uprostřed podzimního zamlženého lesa (všimneme si autorova citu pro schopnosti černobílé fotografie) a ohlíží se s dojemným výrazem za sebe, podruhé cosi zaujatě hledá ve zmáčené trávě, jejíž chvějivé krůpěje umělcův objektiv dokonale vykreslil. Voda je vůbec živel Říhovi blízký. Hladká těla pstruhů, vyskakujících na hladinu, za nimiž se táhne závoj vody, která vystříkla, vydra s právě chycenou rybou v tlapce, stojící uprostřed zlatožlutě zkalené vody bystřiny, nebo jiná vydra, jež na sněhu setřásá ze svého kožíšku svítící drahokamy vodních kapek, to všechno jsou doklady Říhova fotografického mistrovství.

Vrcholem výstavy však jsou záběry dravých ptáků. Většinou jsou snímáni v okamžiku, kdy se již těsně přibližují zemi, a tento záblesk času mezi letem a přistáním poskytne fotografovi ještě prostor pro charakteristiku podivuhodného tvora. Takže vidíme dravčí soustředění a napětí při dopadu na kořist ve stohu slámy i detaily peří ptáka, jenž se právě snesl do vody. Skvostná je i fotografie nízko nad zemí letící sovy, jejíž nažloutlé oči doslova hypnotizují.

Expozice prací Antonína Říhy se vyznačuje vzácnou vyrovnaností kvality vystavovaného materiálu. Ač se jedná o přístupné a často opakované téma, bylo umělcem zpracováno skutečně dobře a zároveň se zaujetím, jež každé fotografii propůjčuje unikátnost. Ocenění, kterého se Antonínu Říhovi dostává nejen od jury fotografických soutěží, lze doložit tímto zápisem z knihy hostů: "Až budete jednou, jako ostatně každý z nás, stát před Nejspravedlivějším, a ten Vám položí otázku, co dobrého jste na tomto světě vykonal, můžete odpovědět s čistou myslí a klidným srdcem: Naučil jsem lidi milovat přírodu, kterou Tys stvořil, Pane."

(Antonín Říha: FOTOGRAFIE, Informační fotocentrum, Sarajevská 25, Praha 2, otevřeno po-pá 9-17, do 31. 8.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: