František Drtikol: monografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

František Drtikol: monografie

1. března 2013, 21.00 | Zúčastnili jsme se slavnostního setkání s tiskovou konferencí u příležitosti vydání excelentní dvousvazkové monografie FRANTIŠEK DRTIKOL Etapy života a fotografického díla / Secese – Art deco – Abstrakce / 1, 2 s textem Anny Fárové a sestavené Stanislavem Doležalem. Akce se konala 1. března v knihovně UPM v Praze a uspořádalo ji UPM a nakladatelství Svět.

Nakladatelství Svět nabídlo milovníkům umění a zvláště pak fotografie dvousvazkovou monografii fotografického díla Františka Drtikola po několika letech badatelských a přípravných prací. Text pro knihu napsala historička umění se světovým renomé PhDr. Anna Fárová (1928–2010), jejíž hlas zazněl ze záznamu na slavnostní tiskové konferenci. K vydání monografii připravil a obrazovou část sestavil Stanislav Doležal, který léta s Annou Fárovou spolupracoval a jako hlavní řečník přítomné seznámil s mnoha podrobnostmi z období příprav knihy, o monografii jako takové, ale samozřejmě také o Františku Drtikolovi jako umělci, mysliteli i člověku.

 

František Drtikol: monografie

 

Monografie je především obrazová. První díl obsahuje asi třetinový podíl textu, druhý díl jen fotografie s popisky. Je tedy koncipována v duchu Františka Drtikola, který, jak na tiskové konferenci připomněl Stanislav Doležal, řekl, že jeho fotografie „nepotřebují komentář, tvoří je tak, jako ptáci zpívají“.

 

Stanislav Doležal

 

Jak uvádí tisková zpráva, publikace představuje nejobsáhlejší průřez tím nejpodstatnějším a nejdůležitějším, co ve své fotografické tvorbě Drtikol vytvořil. Obrazový materiál byl čerpán především ze sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze a také z některých významných soukromých sbírek u nás a v zahraničí. Faktem je, že UPM v Praze vlastní největší sbírku Drtikolových fotografií na světě, a to i díky Anně Fárové. Kurátor UPM Jan Mlčoch, druhý řečník slavnostního programu, uvedl, že dříve uváděný počet kolem dvou tisíc je značně nepřesný, neboť se celkem jedná o více než 5000 fotografií a negativů.

 

kurátor UPM Jan Mlčoch a jedna z fotografií Františka Drtikola

 

Dvoudílná monografie obsahuje 489 fotografií v obrazové části a 119 fotografií v textové části – celkem přes 600 fotografií. Fotografie nebyly skenovány, ale fotograf UPM je digitalizoval fotoaparátem tak, aby mohl pružně pracovat s osvětlením a získal vysoce kvalitní tiskové podklady. Vytištěna byla frekvenčně modulovaným rastrem Satin Screening od firmy Heidelberg. Formát knihy 33 × 24,5 cm umožnil publikovat většinu fotografií v jejich skutečné velikosti. Vytištěna je na papíře Hello fat matt 1.3 Natural.

 

František Drtikol: monografie

 

Nakladatelství Svět knihu vydalo ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a s podporou Ministerstva kultury ČR, UniCredit Bank a Skupiny ČEZ. Náklad je 1000 výtisků a prodejní cena 6000 Kč, tj. přibližně 240 euro. Předmluvu, poznámky, biografii, přehled výstav a bibliografii připravil Stanislav Doležal, resumé Josef Chuchma a anglický překlad Stephen Hattersley. Na přebalu knihy jsou použity fotografie Františka Drtikola ze sbírky UPM a na předsádce jsou použity zadní strany paspart Drtikolových fotografií

ze sbírky UPM s nálepkami účasti na světových výstavách.

 

Dušan Seidl, vedoucí odd. prezentace UPM

 

Více informací najdete na webu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, ul. 17. listopadu 2, Praha 1, a na webu nakladatelství Svět

 

Jan Mlčoch, Dušan Seidl, Stanislav Doležal

 

Připomeňme, že do 21. dubna letošního roku je možno navštívit výstavu František Drtikol: Bromografie, kterou Uměleckoprůmyslové museum v Praze instalovalo v Galerii Josefa Sudka. 

 

František Drtikol: monografie

 

A dodejme, že 5. března 2013 v 17 hodin bude zahájena výstava František Drtikol: Grafická tvorba, kterou ke 130. výročí narození Františka Drtikola (3. 3. 1883 Příbram – 13. 1. 1961 Praha) připravila Galerie Františka Drtikola v Příbrami.

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: