Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Ze společnosti
Bilboardy naše předvolební
DF DSLR polemika
13. června 2006, 00.00 | Co zmůže, nebo pokazí editace fotografie v kombinaci s grafikou - to se ukáže právě na billboardu. Svůj názor na vybrané billboardy ze současné kampaně před volbami na Slovensku nám napsal Tomáš Haverlík.
Co zmůže, nebo pokazí editace fotografie v kombinaci s grafikou - to se ukáže právě na billboardu. Svůj názor na vybrané billboardy ze současné kampaně před volbami na Slovensku nám napsal Tomáš Haverlík.
Jak byste zhodnotil předvolební billboardy, jejich obsah a efekt?
"Nikde není napsané, jak by měl vypadat takový předvolební billboard. Určitě ale každý z politiků dlouho přemýšlel, jak efektivně využít jeho plochu. Jak se s tím vypořádali jednotliví kandidáti a jejich kreativní dodavatele, můžeme vidět právě v této době, doslova na každém kroku. Ve finále si to určitě museli odsouhlasit sami nejvyšší, takže předpokládám, že si za výsledkem stojí a jsou s ním spokojeni. Určitě se výroky a slogany týkají konkrétních osob, ale je to právě dominantní, velká, kamarádská tvář kandidáta, co přiláká nerozhodné voliče? Ne každý má na to, aby mu lidé ten úsměv uvěřili. Ano, existuje psychologické hledisko, podle kterého to může fungovat. To si už ale rozhodne každý volič po svém. Vítězem se samozřejmě nestává automaticky kandidát s nejlepší fotografií. Určitě by bylo zajímavé vidět i výsledky hlasování vítězní "billboard & foto". Osobně bych ji poradil iniciovat všem kandidátům alespoň ve formě internetového hlasování. Z analýzy výsledného pořadí by se dalo získat mnoho cenných informací do budoucna a vyvarovat se chybám pro příště.
Billboard sám o sobě je velmi velká informační plocha, která má sloužit právě pro upoutání pozornosti a hlavně musí být lehko zapamatovatelná. Rychlý pohled okem a musíte ho "mít". Malá písmenka snižují šanci na úspěch. Je to mnoho detailů, které je třeba sladit, aby informace byla okamžitě jasná. Mohu říci, že všechny billboardy jsou z tohoto hlediska zvládnuté a určitě nedělají problém ani rychlému řidičovi. Na to, aby čitelnost byla naplno využitá, musí mít toto velké informační médium I správnou polohu. Umístění a čitelnost by měli jít ruku v ruce. Pozice na nesprávné straně cesty, nebo chodníku snižuje oční kontakt. Billboard by měl mít určitý minimální odstup, aby se nestalo, že jdete po chodníku, který je "vytapetovaný" řadou billboardů a ještě k tomu se většinou chodí na tomto místě v protisměru čtení textu.
Fotografie jsou na tom podobně jako písmo. Musí být viditelné, každý chce být pěkný a vypadat co nejlépe. Dá se tomu pomoci dodatečnými retušemi. S tím je ale třeba pracovat opatrně. Ne každý to může přijmout pozitivně.
A co konkrétně fotografie použité na billboardech? Jsou retušované ve velké míře, nebo se to dá akceptovat? Co ještě může ovlivnit výslednou kvalitu billboardu?
"Každý to vnímá jinak. Je to individuální. Já si toho všímám úplně automaticky, někdo si toho nemusí všimnout vůbec… Lehký "lifting" tváře v počítači se dá udělat na počkání. Na dokonalou "plastiku" už je ale třeba mít zkušenosti a určité estetické cítění. Opravdu dobrý "počítačový chirurg" by měl ale mít stále svoje hranice a musí být dobrý v tom, co dělá. Nelze vždy vyhovět "pacientovi" ve všem o co si požádá. Je třeba ho usměrnit tak, aby sám uznal, že "Ano, toto chci, to je správně".
Samozřejmě je spousta věcí, které mohou ohrozit výsledný efekt barevného podání a obrazové kvality - i když si to hned neuvědomíte, co je příčina. Billboard je velká plocha, složená z více menších částí, lepených přímo na plochu. "Hranaté puzzle". Zda-li je nosným materiálem dřevo nebo kov, i toto vše ovlivňuje celkový dojem. Struktura navlhlého drsného dřeva, ale korodující části se už asi jinak než výměnou billboardu řešit nedají. Stále můžeme vidět mnoho zvrásněných tváří a různých neidentifikovatelných skvrn. O nedokonalém složení jednotlivých vytisknutých části do sebe už ani nemluvím. Pojďme ale k ideálním podmínkám… Vše ostatní se dá dostat pod kontrolu a nemusí dojít k žádným estetickým chybám, které by mohly dostat pozorovatele do stavu, kdy bude přemýšlet, zda-li je fotografie reálná, nebo ne. Často jen tiskové chyby, nebo chyby v samotné přípravě billboardu znehodnotí fotografie kandidáta. To, jak je vidíte vytisknuté, se na obrazovce mohlo jevit úplně jinak. Hlavně kontrast a barvy
Výsledky jsou již na světě, tak se můžeme jen domnívat, jaký původ mají použité fotografie. Pokud nemáme k dispozici zdrojový soubor billboardu a zdrojovou fotografii kandidáta před jejím dosazením do konceptu, nedá se objektivně určit míra retuše, nebo kvalita fotografie. Můžeme jen zhodnotit to, co vidíme a jaký z toho máme dojem. Subjektivní…
Jak byste zhodnotil jednotlivé fotografie na současných billboardech a billboardy samotné jako fotograf a grafik?
SNS
Ján Slota (jediný z hodnocených, od kterého se nám podařilo získat původní fotografii)
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Oproti originální fotografii je billboard zrcadlově obrácený, tudíž je takříkajíc "učesaný naopak". Nikdo nemá symetrickou tvář, čili už toto z něj dělá jiného člověka tak, jak ho nepoznáme. Minimálně už on samotný by si toho musel všimnout. Na billboardu je fotografie Jána Sloty retušovaná nešetrně. Hodně vyretušovaných vrásek. Vidím stopy po nedokonalých tazích korekčních nástrojů. Čelo na billboardu je oproti originálu čisté jako čelo dítěte. Retušováním jako by zmizely už i tak jemné řasy. Nešetrná retuš odrazů blesku v očích vytvořila efekt vícebarevných flekatých očí "ala pes Husky". Z neznámého důvodu "jde" na billboardu fotografie oproti originálu dost do červené barvy…Nemusel z toho vyjít tak zle, neboť původní fotografie je dobrá, pěkná. Dalo by se z ní určitě vytěžit víc a byla by výborná. Billboardová verze má hrubé chyby. Čitelnost billboardu je zato ukázková a může jít příkladem."
HZD
Skupinová fotografie lídrů HZD
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Neviděl jsem originální zdroje, ale toto je kvalitou asi nejhorší billboard. Lidé vypadají jako voskové figuríny, neúměrně zaretušované. Nevím, zda je to přehnaným kontrastem, ale nejen Miroslav Maxon je na jedné straně úplně bez kresby na tváři. Ján Berky - Mrenica junior vypadá jako z telenovely. Na tvářích se objevují viditelné mapy stejné barvy, které zrušily jakoukoliv plasticitu tváří. Viditelné fleky. Barevnost jde do velmi nepřirozené pískovo-okrové barvy. Fotografie jako taková je pro tento účel přijatelná a jsem si jistý, že originál má na víc. Selhal tu postprodukční faktor po nafocení. Takto to vůbec nemělo přejít do tisku."
SDKÚ
Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Eduard Kukan, Iveta Radičová
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Neviděl jsem originální zdroje fotografií. Fotografie jsou ale zvládnuté a přiznávají reálný stav. Dzurinda má na plakátové verzi /která je oproti billboardové menší/ opticky neúměrně velkou plochu tváře, kde bych volil raději zmenšit fotografii tak, aby bylo viditelné čelo i vlasy. Takto působí jinak, než ve skutečnosti. Je trochu nepřirozený a rozšiřuje ho to. Zejména když je tvář velká 1 metr a procházíte kolem ní. Billboardová verze už je v pořádku. "Je tam celý". Kandidáti nic nezatajují, na billboardech je vidět vše. Podobně u Ivety Radičové. Je fér ukázat, že má člověk ve svých letech nějaké vrásky. Všechna čest, na nic si nehraje. Ale v posledním případě bych radši volil menší tvář. Make-up ne vždy splní svůj účel na jedničku. Miklošův billboard je podobný a příjemný úsměv působí odlehčeně. V jeho případě mi vůbec nevadí ořezání vlasů na menší plakátové verzi. Na Kukanově billboardu je to podobně jako u kolegů. Přiznali stav tváře. Zvládnuté. Lidé jsou sice na abstraktním "obláčkovém" pozadí, ale nevytvořili aspoň fiktivní stín okolo vyřezané tváře z pozadí jako na jiných billboardech. Spolu se zakomponovaným textem patří tato série k nejčitelnějším. Pokud byla na této sérii použita retuš, tak v rámci pravdivé fotografie. Mají u mne vysoké hodnocení."
SF
Zuzana Martináková
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Viděl jsem jen billboard. Jen tam nepoměrný kontrast čela, lící a nosu s ostatními částmi tváře. Když přivřete oči, může to působit zvláštně. Fotografie byla zřejmě pořízena v exteriéru za denního světla a reálných podmínek, bez použití umělého osvětlení. Je vidět velmi tmavé okolí očí. Fotografie má ale reálné pozadí, které je použitou ohniskovou vzdáleností a clonou fotoaparátu příjemně rozmazané a pěkně dotváří celý motiv. Jediná fotografie svého druhu. Nebyla vyřezaná a dosazovaná do jiného pozadí, jak to udělaly ostatní strany. Určitě bych ale ještě pátral po příbuzné fotografii s jiným úsměvem. Klidně i menším, ale ne unaveným. Možná právě v kritických místech mohlo dojít k chybám právě po retuších, které byly provedené ve větší, či menší míře. Bylo by třeba vidět zdrojové foto, které nemáme. Billboard je ale pěkně čitelný a s dobře upravenou vyváženou fotografií mohl mít větší sílu."
ANO
Eva Černá, Aneta Parišková, Beata Brestenská, Magda Krasulová
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Viděl jsem jen billboardy. Anetě Pariškové dali starší, dobře zvládnutou fotografii, zřejmě ještě z její kariéry v televizi. Určitě byly použity retuše, ale nevadí mi. Ostatní kolegyně tedy neměly šanci být nafocené za stejných podmínek, i když netvrdím, že fotografie jsou špatné. Ale… Na billboardu Evy Černé je patrná velká barevnost make-upu. Použili i retuše. Neviděl jsem ale originál, tak neznám míru zásahu. Na první pohled z dálky to může vypadat nepřirozeně. Červené tváře a ještě červenější rtěnka jsou vůči ostatním částem tváře křiklavé a vytváří efekt porcelánové panenky. Pozor na to! Ostré použité světlo při focení kolegyň udělalo své. Některé rysy mohly zůstat jemnější, při použití rozptýleného nebo odraženého světla. Retuše a nepřirozená barva místy vytvořily místa doslova s plastovým povrchem. Stačilo málo a mohlo to být o třídu lepší."
Směr
Robert Fico
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Viděl jsem jen elektronickou verzi billboardu. "Akne-colorová" barevnost tváře ale způsobila, že ho tu nepoznávám. Nedůvěřuji "rádobyusměvu" se spojenými rty. Zkusil bych jiné foto. Pokud tam byla retuš, tak jen velmi jemně kosmetická. Je to fér. Můj absolutní vítěz v čitelnosti. Čitelnost a kontrast fontu s pozadím určitě přitáhne každý zatoulaný pohled. Pěkný příklad sladění abstraktního pozadí s krátkým dominantním sloganem a doplňující fotografií. Možná trošku menší sytost barev grafického pozadí."
HZDS
Viliam Veteška
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Také nemáme původní snímek, který použili na billboard, takže nedokážu porovnat změny. Viděl jsem jen plakát. Vadí mi, ale ostrý řez okolo těla při použité míře rozostření fotografie je to velmi patrné. Kolážový, nůžkový střih okolo vlasů, to strhává body. Místo jednolitého pozadí bych volil jemnou texturu a přidalo by to i celkovému motivu. Sice je to focené s velmi plochým nasvícením, fotografie je dobrá, a pokud byly použité editace, tak velmi dobře. Nemám potřebu hledat retušovaná místa. Mám z ní dobrý pocit."
MK
Béla Bugár a spol………
Hodnocení Tomáše Haverlíka
"Viděl jsem jen billboard. "4 v 1"?? nebo spíš "fór v jednom"?? Nevím zda to byl záměr, ale podle mne jsou to velmi špatně sladěné fotky. Působí na mne jako 4 roční období v rozházeném pořadí. Když už se tedy i smířím s rozmístěním fotografií vedle sebe jako na tablu, volil bych aspoň podobnou koncepci námětu. Když má tedy Béla Bugár foto s určitou atmosférou, snažil bych se o stejnou kvalitu ostatních. Ostatní jsou tam jakoby vyňatí z fotografií nějakých zasedání a proto různě pootevřená ústa působí podivně. Je to nádech, nebo výdech? Jako jediní použili monochromatické fotografie, s kterými to ale mohli dotáhnout na vyšší level. Jakoby neskenované fotografie z nekvalitního zdroje. Zpracování billboardu vypadá, jako by to někdo tvořil v programu MS Word, určeném spíš na psaní, než na kombinaci nějaké grafiky a textu. Pokud to ale byly úsporné důvody, tak mají jedničku za šetrnost. V tomto případě je hodnocení případných retuší bezpředmětné."
KDH
Pavol Hrušovský
Hodnocení Tomáše Haverlíka
Viděl jsem jen plakátovou verzi. Když jste se ale ptali na fotografie, tak právě toto je moje první místo. Nejvíc se mi líbí právě tato fotografie. Nejlepší koncepce fotografie s textovým polem. Hodí se k sobě. Možná ale mohlo být trošku hrubší písmo. Velmi pěkné ořezání fotografie do "stojatého" formátu. Krásně vyvážené. Pokud je tam umělé pozadí, tak se to hodí. Neviděl jsem detail. Hrušovský vypadá seriózně. Decentní snímek."
"Závěrem bych chtěl jen krátce říct, že na každý z předvolebních billboardů se dá dívat z jiného pohledu. Každý si tam najde to, co se mi líbí nebo ne. Můj pohled na věc byl pro někoho jistě velmi extrémní, ale zakládal se na principu, který bych aplikoval při takovýchto vizuálech vždy a všude, s cílem o nejlepší výsledek. Jisté však je, že právě taková vizuální komunikace má velkou sílu a není dobré ji podceňovat. Proto by mělo být v zájmu každého, jak se prezentuje navenek. Jak se říká, lepší 1 x vidět, než 100 x slyšet. Nejen politici by měli mít tedy tento fakt stále na paměti. Platí to opravdu všude."
originál ve slovenštině: zde
hodnotil:
Tomáš Haverlík, digitální fotografie, grafický design & DTP
Kreatívne štúdio KOLOVRÁTOK
www.tomashaverlik.com
www.kolovratok.sk
fotografie:
Dennik SME
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024