Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Ze společnosti
"Deepend je sexy"
26. dubna 2001, 00.00 | Tvrzení Simona Waterfalla, kreativního ředitele agentury Deepend, se někomu bude zdát odvážné. Každopádně, tvorba agentury a ani Deepend samotný rozhodně nejsou nudné a nezajímavé.
Pokud do naší republiky dorazí „hlava" některé firmy, obvykle to bývá nanejvýš na pár dní, na představení produktů, krátké seznámení s místní pobočkou a podobně. Simon Waterfall, kreativní ředitel skupiny Deepgroup, k nám přijel v ramci svého "turné" po všech pobočkách na měsíc. Pracovat, tak jako každý jiný, seznámit se lidmi v pražské pobočce Deepend, prostě nasát něco z místního prostředí a naopak něco ze svých zkušeností, názorů a pohledů předat lidem tady.Deepend Prague vznikl vstoupením pražské společnosti SorcererWare do celosvětové skupiny Deepend koncem loňského roku, více na toto téma si můžete přečíst v naší reportáži.
Kreativní Deepend se sídlem v Londýně se stal základem pro vznik skupiny Deepgroup, která sdružuje sesterské „podpůrné" firmy, věnující se dalším souvisejícím oblastem – Airtight pro poradenství v oblasti digitálních médií, Backend poskytující především vývojové prostředky pro tvorbu intranetů, řešení pro e-bussines, CRM systémů a dalších technologických záležitostí, gluemedia působí jako internetová reklamní agentura, Relish poskytuje PR služby, Poolside byl vytvořen pro „výchovu" mladých pracovníků a funguje se zaměřením na webdesign, produkci a údržbu. Tato struktura vznikla proto, aby se netříštil samotný Deepend, všechny firmy se intenzivně věnují digitálním médiím a samozřejmě spolu úzce spolupracují.
Se Simonem Waterfallem, jedním ze zakladatelů Deependu, a s Jiřím Rýdlem z pražské kanceláře jsme se sešli v pražském Deependu – v poměrně pohodovém a neformálním prostředí – v průběhu rozhovoru se občas z vedlejší místnosti šířily výkřiky nadšení, podle aktuálního průběhu souboje ve stolním fotbale. Simon dorazil ve svém oblíbeném tričku s nápisem METAL a s malým „čírkem" na hlavě – tedy ve svém obvyklém stylu. A na fotkách to není moc vidět, dorazil pouze v ponožkách - ve firmě se chodí bez bot.
Deepend jako takový se nejraději charakterizuje jako digitální komunikační agentura – jeho základ pochopitelně spočívá na ohromné tvůrčí kreativitě lidí, ale jako své poslání popisuje komunikaci svých zákazníků vůči příjemcům – je nutné správně určit jakým způsobem a co má být náplní.
Způsobů komunikace i médií je mnoho: od webových stránek, přes multimédia, hry, „animované obrazy" (pouze video se to rozhodně nazvat nedá) až například po fenomén u nás zatím neexistující, digitální interaktivní TV.
Simon dorazil se svým PowerBookem G3 a začal vyprávět o historii firmy (doprovázené skvěle ujetými animacemi) a předvedl některé prace Deependu (mimochodem, na dotaz, proč nemá nový titanový PowerBook, reagoval zcela jednoznačně – musí být věrný. Pro vysvětlení vás odkazujeme do již zmiňovaného článku o spojení Deependu a SorcererWare). Zajímavou ukázkou bylo zadání pro web o hudebnících, které požadovalo, aby logo mělo doslova „xicht" – po mnoha pokusech včetně „pana Ponožky" Deepend navrhnul zcela jiný přístup vycházející právě ze zaměření společnosti – symbol objevující se snad na všech bednách pro zvukovou aparaturu, tedy symbol, který umělce doprovází neustále. Výsledkem bylo jak jiné logo, tak změna názvu firmy – můžete se podívat sami na music3w.com.
Samozřejmě nás zajímalo, co dal české firmě vstup do Deependu. Odpověď může být pro někoho překvapující: nekonal se žádný příliv kapitálu, žádné přetvoření k obrazu firemnímu – o tom Simon poznamenal, že „SorcererWare byl už tehdy víc Deepend než my". V podstatě se dá říct, že se ani moc nezměnilo – firma „pouze" náleží do celosvětově uznávané skupiny a lidé mají možnost aktivní spolupráce se všemi ostatními částmi Deepgroup, mají možnost sami víc poznávat a předávat svůj pohled a své pojetí dalším.
Zajímavým „tmelícím" prvkem celé firmy jsou každoroční hromadné výlety všech zaměstnanců Deependu – minulý rok se skoro 300 lidí ze všech koutů světa vypravilo do Barcelony. Úkol je jediný – bavit se a poznávat lidi z ostatních poboček.
Jedna z otázek směřovala také na klasický problém snad všech kreativců – zákazník má určitou přesnou (a zcestnou) představu, ze které nechce ustoupit a odmítá dialog. V tomto případě je řešení jednoduché – s takovým zákazníkem Deepend nespolupracuje. Může si to dovolit, například v Londýnském ústředí mají zavedený pořadník zákazníků s čekací dobou až tři měsíce. Často se stává, že zákazník přijde s hotovým zadáním, ale zjistí, že lepší je vytvořit zadání společně s Deependem znovu a využít tak co nejvíc nejen všechny možnosti média, ale také co nejlépe definovat, co má dané dílo komunikovat vůči uživateli či konzumentovi.
V globálním měřítku zhruba 60 % zakázek Deependu směřuje do webové oblasti – od klasických webů, přes propagaci konkrétních značek (například oceněný web pro VW New Beetle) až po e-bussines. Samozřejmě nejedná se jen o návrhy grafiky a realizaci, ale také o návrh chování celého systému, což je zvlášť u řešení pro elektronický obchod základ – nikdo nebude chodit nakupovat na sice hezký, ale jinak nepoužitelný obchod. Další část zakázek představují již zmiňované videoanimace, hry, tvorba multimédií, DVDček, internetové videopřenosy a v poslední době se rozmáhající interaktivní televize – tedy o rozmachu se dá hovořit například v Británii, u nás se nedá bohužel hovořit ani o nesmělých začátcích. Seznam zákazníků, využívajících služby Deependu je poměrně dlouhý a plný zajímavých jmen – ne vždy to znamená, že Deepend je autorem webu, spektrum služeb je široké. Z přehledu světových zákazníků vybíráme: Apple Computer, BBC, British Telecom, Cartoon Network, Nissan, Reuters, Sony a mnoho dalších. Je nutné také dodat, že poměrně dlouhý a obsažný je i přehled ocenění, které Deepend se svou tvorbou posbíral.
Zajímavé bylo také konstatování značných nepoměrů mezi částkami vydávanými na tzv. stará média (noviny, televize) a nová média – především Internet, ale i další interaktivní formy komunikace. Je sice stále značný nepoměr například mezi množstvím diváků TV a množstvím uživatelů Internetu, ale právě možnost interakce přináší ohromné výhody – pokud uživatel navštíví určitou stránku, zaleží pak už je jen na schopnostech autorů, jak zaujmou, jaké informace a vjemy předají, nebo zda ho dokonce „donutí", aby se sám a rád vracel – něco zcela neporovnatelného s pasivní konzumací.
Simona jsme se také zeptali, jak zná a vnímá český trh. Konkurenci podle všeho zná dobře a rád s lidmi z jiných firem zajde na pivo (mimochodem, prohlásil, že jiné než české nikdy nepije), o českém trhu soudí, že je sice méně rozvinutý, ale na druhou stranu se zde objevilo mnohem méně nesmyslných projektů (tedy nekonala se bublina dot-com firem), a tedy díky tomu nedojde k silnému otřesu – naopak, v mnoha směrech ještě není trh dostatečně nasycen.
Nakonec jsme se ještě snažili dozvědět něco o praktických dopadech „světovosti" Deependu na práce pro české zákazníky – jako skvělá ukázka posloužil web na podporu značky www.tatramleko.cz – stránky jsou především o populárním slazeném mléku Jesenka – grafiku navrhoval grafik z Austrálie, samotné flashování se provádělo v Itálii. Další práce, která stojí za shlédnutí, je www.drinkdrive.cz – podtitul „autem s opicí jako prase" mluví skoro za vše – ale návštěvu si radši vychutnejte... Z dalších českých zákazníků můžeme zmínit Alcatel, Aliatel, Bontonfilm či Sagem.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024