Webdesign a barvy - jak na ně? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Webdesign a barvy - jak na ně?

webdesign

13. června 2006, 00.00 | Grafika a design jsou stavěny na mnoha základních kamenech, některé mají větší hodnoty a proporce jiné menší, ale nic není tak výrazného a pronikavého jako barvy a jejich kouzlo. Webdesign a jeho obory nejsou vyjímkou a proto Vás v následujícím článku provedu komnatami barev a názorně ukáži jejich vlastnostmi a podoby.

Grafika a design jsou stavěny na mnoha základních kamenech, některé mají větší hodnoty a proporce jiné menší, ale nic není tak výrazného a pronikavého jako barvy a jejich kouzlo. Vše, co naše oko může zahlédnout, má svou barvu, svoji originální vizáž, svoje barevné já, podle kterého hodnotíme jestli se nám daná věc líbí nebo ne, jestli na nás působí příjemně či depresivně, chladně nebo v nás vzbuzuje pocit tepla.Webdesign a jeho obory nejsou výjimkou a proto Vás v následujícím článku provedu komnatami barev a názorně ukážu jejich vlastnosti a podoby.

Černá a bílá
Jistě jste někdy museli slyšet dávný základ teorie Yin and Yang neboli Black and White. Toto staré moudro má svůj princip založeno na dvou barvách, které se považují za začátek a konec barevného spektra.
Bílá, která na nás působí blaženě, čistě a upřímně, stojí na počátku barevného řetězce a ve webdesignu je často pro svou čistotu používána jako pozadí nebo jako doplněk přílíš tmavých částí návrhu. Příklady takových designů si můžeme prohlédnout zde.

V tomto návrhu vidíme krásné použití bílé jako základní barvy, přičemž ji jemně doplňuje černá a mírné odstíny šedé jako "neutralizér" pro velký kontrastní rozdíl mezi oběma barvami.

Další design, který je postaven na bílém pozadí a navrhnut v čistém a lehkém stylu. Jistě pociťujete pocit lehkosti a uvolnění při pohledu na bílou barvu či čisté bílé předměty jako je například vyprané prostěradlo. V pravém rohu si také můžeme všimnout vkusné doplnění lehkým odstínem červené. Přidáním ostré barvy do tohoto návrhu bychom veškerou pozornost strhli do jediného místa a to přece jako zkušení webdesigneři nechceme. Bílá jednoduše nesnese konkurenci a pokud ji jakkoliv doplníme, musíme tenhle krok prvně dobře promyslet.

Návrh stránky, ze kterého číší temnota a černota v dobrém slova smyslu. Černá barva má velmi vzácné vlastnosti. Dokáže velmi dobře spolupracovat se širokým množstvím ostatních barev a také velmi efektivně vyniká s fotkami nebo ilustracemi. Grafici ji s libostí používají jako pozadí, protože umí zachytit některé "nečistoty", které vznikají při tvoření grafických prezentací.

Design, který je sympaticky začleněn do černého pozadí, aby byl krásně a jednoduše viditelný obsah stránky. Tímto příkladem jsme nakousli další zajímavou vlastnost černé barvy, kterou je umění dát věcem větší výraz a prohloubit jejich svítivost i v extrémních případech.

Zelená a modrá
Dostáváme se ke dvěma barvám, které pro mnohé znamenají svěžest a život. Modrá ve většině případů použita jako vyjádření vody nebo příjemného klidného prostředí. Často můžeme vidět právě zelenou a modrou spolupracovat. Vzájemně vytváří scenérie, které lahodí lidskému oku a vytváří harmonické prostředí. Pokud chcete vytvořit grafický návrh, který má hlavní požadavek zaujmout a přenést návštěvníka do relaxační roviny je tato kombinace ta pravá. Mnoho designů podceňuje sílu těchto dvou barev, což je chyba, protože při efektivním využití můžeme pomocí fotek a stínu vytvořit opravdu krásné prezentace, což ocení jak vaši klienti, tak návštěvníci stránek. Pojďme se podívat na praktické ukázky použití těchto dvou barev.

Klient požadoval u tohoto návrhu vyjádření čisté a příjemně působící zelené barvy, která jistě je synonymem pro golf. Autor designu zvolil proto fotku, která navnadí "živou" atmosféru a poté doladil další prvky do stejného kontrastu, aby vytvořil přehledný a profesionálně působící celek. Výsledek můžete posoudit sami.
(foto Copyright by Profimedia)

Od čistě zelené barvy přejdeme k čistě modré a k dalšímu e-shopu. Na této ukázce můžeme vidět, jakých efektů jednoduše docílíme při použití širokého spektra modré barvy. Sekce, které chceme dát více najevo, zesvětlíme a tím zpříjemníme a zjednodušíme surfování návštěvníka stránky. Fotky, které tvoří header návrhu se ve většině případů musí mírně ztmavit a vykontrastovat, aby nerušeně zapadly do návrhu a nerušily tak jemnou rovnováhu prezentace. Pokud bychom přece jen chtěli použít i jiné barvy kromě modré, museli bychom výběr pečlivě zvažovat, protože příliš světlé či tmavé barvy by mohly jednoduše narušit celkový look designu.

Na závěr zelenomodré sekce se podívejme na pohodově působící návrh, který ukázkově využívá souznění zelené a modré. Jako doplňková barva je zde použitá žlutá, která nenuceně dokresluje atmosféru a vytváří jemné plochy ve spolupráci s velmi světlou zelenou. Celkově návrh jen podtrhuje fakta o kterých jsem psal pár řádků výše. Modrá a zelená jsou dvě živé barvy, které lze použít téměř k jakémukoliv účelu, ale nejlépe asi jako přírodní faktory vyjadřující žijící svět.

Žlutá, oranžová a červená
Od života k peklu a ohni. Ne nejsme v žádném románu, jen jsme se přesunuli do jiné barevné roviny, která vede k popisu tzv. divokých barev...
Ano, mluvíme o barvách, které jsou spojovány s divokostí, progresivitou, nebo jsou také označovány jako "teplé" barvy, protože na nás působí přesně takovým dojmem.
Ve webdesignu jsou používány nejčastěji ke zvýrazňování položek či různých částí stránek. Jsou také spojovány s tématy, které jim právem náleží, zejména tvoří hlavní části stránek hudebních skupin a klubů nebo podobných, kulturních aktivit, protože tyto barvy obsahují jakousi mladost a dravost. Jak se říká, obrázky poví více než tisíc slov a tak se pojďme podívat na názorné ukázky těchto návrhů.

První design je klasickým příkladem využití čistě oranžové barvy jako hlavního prvku. Stránky hiphopové skupiny proto působí mladým a dravým dojmem. Návrh je šikovně doplněn postavičkami aktérů, které nahrazují fotky nebo jiné nákresy. Doplňkem je zde žlutá barva a její velmi různorodé odstíny zejména jako nadpisky sekcí nebo článků. Barva textu je z drtivé části bílá, což je logické, protože její čistota vynikne i v takové kontrastní barvě jakou oranžová bezesporu je.

Druhý návrh je opět postaven jako prezentace nového a mladého tématu. Noční klub přímo navádí k použití takové barvy jako je červená. Červená v sobě skrývá mnoho vlastností, které se k tomuto stylu přímo vážou. Například vášeň, erotika nebo agresivita. Doplňkové prvky zde jsou vyjádřeny pomocí nákresů a menších fotek. Text je vyznačen žlutě a bíle, zejména kvůli tomu, že s červenou krásně ladí a netahají příliš pozornosti návštěvníka, který má být omámen celkovou kvalitou designu.

Závěr
Výčet základních barev je, troufám si říci, u konce, a tak mi nezbývá než doufat, že vám článek poskytl pár nových a zajímavých informací a že se spolu se mnou budete těšit na další téma, které si rozebereme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: