Možnosti kresby v programu Macromedia Flash MX - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Možnosti kresby v programu Macromedia Flash MX

21. února 2003, 00.00 | V dnešním tutorialu se zaměříme na několik příkladů použití a editování tímto nástrojem. Článek je tak užitečný hlavně pro začátečníky, ale snad nad ním nebudou „lámat hůl“ ani pokročilí uživatelé, kteří již nějakou dobu s Flash MX pracují.

Tento tutoriál vznikl vlastně díky soutěži o nejlepší vektorovou grafiku, která probíhá na Grafice On-line. Jelikož jsem se chtěl „stůj co stůj“ zúčastnit a moje ovládání některého speciálního vektorového programu (Corel Draw, Adobe Ilustrátor apod.) nepředurčovalo moje snažení k úspěchu, rozhodl jsem se dosti experimentálně (a musím přiznat nevěda jaký bude výsledek) pro program firmy Macromedia Flash MX. Oproti předešlé verzi je umístěn už jako samostatný nástroj v paletce nástrojů velice šikovný nástroj „Transformace výplně (F)“, s jehož pomocí lze vytvářet i složitější kresby.

Po několika obrázcích obohacených o „gradienty“ upravené tímto nástrojem mohu směle prohlásit, že se výsledky dají klidně srovnávat s pracemi vytvořenými v jakémkoli vektorovém editoru. Proto se zaměřím na několik příkladů použití a editování tímto nástrojem, takže předpokládám, že to bude užitečné hlavně pro začátečníky, ale po zkušenostech z ohlasů na mé práce nebudou nade mnou snad „lámat hůl“ ani pokročilí uživatelé pracující s programem Flash MX. Jako příklad může posloužit tento obrázek

Mohu vám slíbit, že s jeho tvorbou vás seznámím v některém z příštích tutoriálů věnovaných právě vytváření grafiky s použitím nástroje „Transformace výplně“.

A teď přejděme k několika ukázkám použití tohoto nástroje. Nejprve si vytvoříme libovolný objekt, například nástrojem „Pravoúhelník (R)“. V „Mixeru“ si zvolíme buď radiální nebo lineární typ výplně a nástrojem „Kbelík s barvou (K)“ ji aplikujeme na náš objekt. Na obrázku už vidíme naši výplň označenou nástrojem „Transformace výplně“.

Po jejím obvodu si všimněme bodů, které nám poslouží k její editaci. Na dalším obrázku už můžeme vidět použití všech tří druhů editace na duplikovaném objektu. Samozřejmě způsobů je nespočet a dají se různě kombinovat, ale to si už vyzkouší každý.

Další možností je nabrání výplně nástrojem „Kapátko (I)“ a aplikování výplně z jednoho objektu na další a všimněme si, že se edituje jedna výplň ve dvou objektech.

Samozřejmě v „Mixeru můžeme libovolně přidávat, měnit nebo kombinovat počet barev podle naší potřeby nebo fantazie. Velice dobře se dá například vytvořit dojem kovového povrchu (foto je samozřejmě jen ilustrační).

Jestliže označíme výplň nástrojem „Výběr (V)“ a na posuvníku barev změníme nastavení, mění se nám přímo v objektu označená výplň.

Pro představu, jak vypadá transformování výplní přímo na objektu s nakresleným vykrojením, vidíte na těchto obrázcích

Při vytváření objektu jsem použil pro všechny části pouze jednu radiální výplň, kterou jsem „nalil“ do jednotlivých částí objektu a pouze ji „transformoval“ (na obrázcích si všimněte výsledných nastavení transformace). Nakonec jsem vymazal obrysové čáry.

Určitě řada z vás tento nástroj používá a možná jste jenom v experimentování nedošli tak daleko, což byl i můj případ. Přeci jen se program Flash používá většinou k tvorbě animací a různých prezentací, ale jak uvidíte v dalších tutoriálech, tak se dá použít i pro tvorbu nádherných vektorových kreseb.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: