Apple koupil reklamní firmu Quattro Wireless - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Apple koupil reklamní firmu Quattro Wireless

trendy

6. ledna 2010, 00.00 | Apple by měl brzy oznámit převzetí mobilní reklamu dodávající firmy Quattro Wireless, zřejmě v reakci na nedávný obdobný krok Googlu, Quattro Wireless již transakci potvrdila. Jak to změní trh s mobilní inzercí?

V Lightroomu můžeme snadno vytvořit webové stránky ve formátu HTML nebo Flash. Modul Web obsahuje celou řadu předloh rozvržení galerií, které můžeme dále upravovat. Můžeme zde vytvořit vlastní webové stránky, na kterých budeme publikovat naše snímky, přičemž lze zkontrolovat jejich náhled a odeslat je na webový server. Pomocí levé skupiny panelů si lze prohlédnout náhledy jednotlivých předloh z panelu Prohlížeč předloh. Pokud zvolíme určitou předlohu, v zobrazení editoru galerie v pracovní zóně se zobrazí snímky v rozvržení dané galerie. Pomocí panelů v pravé části potom můžeme výchozí předlohu dál modifikovat. Lze změnit její rozvržení, barevné schéma, pozadí, můžeme do ní přidat text, rámečky nebo efekty.

lightroom15-1f.jpg

Jedním klepnutím můžeme zobrazit náhled galerie ve webovém prohlížeči, nebo ji přímo z Lightroomu odeslat na webový server. Snímky, které se chystáme zveřejnit na webu, je dobré seskupit do samostatné kolekce (opět…). Jak na to jsme si popisovali v předchozích dílech.

Na panelu Prohlížeč předloh se nacházejí jak předlohy HTML, tak Flash. Ikona v levém dolním rohu symbolizuje typ.

lightroom15-2f.jpg

Předlohy HTML umožní vytvořit jednoduché weby, které je možné zobrazit ve většině prohlížečů. Vygenerované HTML stránky lze také upravit v některém z editorů. Předlohy Flash umožňují připravit propracovanější webové galerie s animacemi, prezentace s pozvolnými přechody a jiné speciální efekty. Pro zobrazení takovýchto galerií musí mít ale uživatel nainstalovaný Adobe Flash Player.

Výběr předlohy

Klepnutím na záložku Web v pravé části přejdeme do modulu Web. V pravé části rozbalíme ještě záložku Modul a vybereme HTML galerie Lightroom. V zobrazení v pracovní zóně uvidíme, jak bude vypadat galerie ve výchozím rozvržení HTML.

lightroom15-3f.jpg

Pokud uspořádáme panely v levé skupině tak, abychom současně viděli panel Náhled i Prohlížeč předloh, a budeme sjíždět kurzorem postupně po předlohách ve složce Předlohy Lightroom, na panelu Náhled si prohlédneme jejich vzhled a uspořádání. Pokud totéž provedeme s předlohou ve formátu Flash, pod náhledem se nám zobrazí prvky k přehrávání.

lightroom15-4f.jpg

V okamžiku, kdy si vybereme určitou galerii, můžeme ji upravit pomocí panelů vpravo: Informace o webu, Paleta barev, Vzhled, Informace o obrazu a Nastavení odeslání v pravé skupině panelů.

lightroom15-5f.jpg

V panelu Informace o webu můžeme doplnit titul webu, popis kolekce, kontaktní údaje a webovou nebo mailovou adresu. Údaje, které zde zadáme, se zobrazí na našem webu.

lightroom15-6f.jpg

Po zadání se titul webu objeví v náhledu galerie a ve webovém prohlížeči rovněž na titulním pruhu okna prohlížeče. Ovládací prvky Paleta barev zase umožňují změnit barevné schéma webu. Můžeme zde nastavit barvu pro každý prvek: pozadí, rámečky, záhlaví, pruhy nabídek, a text. I tady platí asi úvaha o střídmosti. Web „papoušek“ bude zbytečně odvádět pozornost od našich fotografií.

lightroom15-7f.jpg

Výběr voleb pro galerii Flash

Pro galerii Flash Lightroomu mám k dispozici čtyři volby rozvržení. A samozřejmě možnost úpravy identifikační tabulky a nastavení velikosti miniatur.

lightroom15-8f.jpg

V části Informace o obrazu můžeme zobrazit v galerii další informace o snímcích. Nemusíme zobrazovat žádný text, můžeme připojit stejný text ke všem snímkům nebo můžeme u každého snímku zobrazit naprosto specifické údaje z jeho metadat. Můžeme také nastavit textovou předlohu, která sloučí informace pocházející z různých zdrojů a použít ji k automatickému vygenerování titulů a popisů jednotlivých fotografií. Klepnutím na dvojitý trojúhelník Titul zobrazíme seznam voleb, které máme k dispozici. Naprosto stejný seznam voleb máme v nabídce popis.

lightroom15-9f.jpg

Zadání výstupních nastavení

V panelu Nastavení výstupu můžete nastavit v jaké výstupní kvalitě se JPEG snímky pro webovou galerii vygenerují. Je třeba samozřejmě najít vhodný kompromis mezi kvalitou obrazu a velikostí souboru. Můžeme zde rovněž do snímků vložit vodoznak s copyrightem.

lightroom15-10f.jpg

V poslední části Nastavení odeslání potom nastavíme odeslání webové galerie na webový server. Abychom to mohli provést, potřebujeme znát přístupové údaje ke svému serveru FTP. Pokud v poslední záložce Nastavení odeslání vybereme FTP server a Upravit, dostaneme následující panel

lightroom15-11f.jpg

Zde zadáme adresu svého serveru, uživatelské jméno a heslo a cestu k serveru. Chceme-li galerii na FTP serveru umístit do podsložky, zaškrtneme volbu Umístit do podsložky. No a následně klepneme na Odeslat.

lightroom15-12f.jpg

Závěrem

Tímto jsme dokončili našeho virtuálního průvodce aplikací Lightroom. Doufám, že těm, kdo tápou a hledají, pomohl můj seriál k lepší orientaci v programu a případně je pozitivně ovlivnil, pokud jde o koupi produktu. Konkurence nespí, (třeba od Applu… :-)) ), ale Adobe je Adobe.

Dovolím si ještě malý epilog a to ohledně zálohování fotografií. Věčná bolest. Disky jsou stále malé, času je málo, ale snímky jsou něčím jedinečným, o co je samozřejmě škoda přijít. V souboru katalogu jsou uložené údaje o každém snímku, který máte v knihovně: metadata včetně klíčových slov, vlajek, visaček a hodnocení, dále nastavení vyvolávání a výstupní nastavení.

Kopie původních snímků můžeme mít sice zálohovány na přenosném médiu, ale pokud bychom nezálohovali katalog, mohli bychom v případě nepříjemných událostí, jakými jsou havárie pevného disku, náhodné smazání dat nebo poškození souboru knihovny přijít o stovky hodin práce.

V dialogu Nastavení katalogu můžeme nastavit, aby Lightroom automaticky prováděl pravidelné zálohování souboru katalogu.

Příkazem Úpravy-Nastavení katalogu otevřeme dialog Nastavení katalogu. Klepneme na záložku Všeobecné a v nabídce Zálohovat katalog zvolíme frekvenci, která nám bude vyhovovat.

lightroom15-13f.jpg

Při každém zálohování katalogu vytvoří Lightroom úplnou kopii katalogu, a ve složce, kterou jsme pro to vybrali, vytvoří podsložku s názvem vytvořeným podle data a času zálohování….

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: