Quark Roadshow: Komunikujte v sedmičce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Quark Roadshow: Komunikujte v sedmičce

quark

27. ledna 2006, 00.00 | Včera představila společnost Quark v Praze sázecí program QuarkXPress ve verzi 7 a vedle
toho některé další ze svých produktů. Akce jsme se zúčastnili i my, abychom vám z ní
tímto přinesli podrobné zpravodajství.

Dne 26. 1. proběhla v Praze, v zajímavě vyhlížejících prostorách Písecké brány Roadshow společnosti Quark. Šlo o akci tvořící součást celoevropského turné "Komunikujte v sedmičce", jež má především představit nový QuarkXPress 7, jehož uvedení je již skutečně na spadnutí. Připomeňme, že daný produkt má ambice vrátit značce Quark dobré jméno po letech vleklé krize, kdy XPress ztratil hodně ze svých pozic.

O prezentaci se staral tým evropského zastoupení společnosti Quark. Akce probíhala v úzké kooperaci s tuzemským zastoupením Quarku, tedy společností Quentin, a tak bylo možno během prezentace vyslechnout několik vstupů sales directora Quentinu, pana Marka Coufala, který doplňoval prezentované údaje o informace týkající se XPressu v Čechách. I navzdory mrazivému počasí se akce dle našeho odhadu zúčastnilo okolo 150 zájemců. Ty evidentně víc než možnost vyhrát iPod či licenci XPressu (slosování ankety), nebo se zdarma občerstvit, přitáhl zájem o produkt samotný. O tom, že na akci bylo řada ostřílených "quarkařů" svědčily jak dotazy v diskusi, tak i pár kuloárových debat, které jsme měli možnost zaslechnout.

Po povinně vtipném úvodu a několika číslech či dalších strategických údajích týkajících se společnosti Quark se prezentátoři pustili do výkladu, který byl takřka celý postaven na reálných ukázkách. Není bez zajímavosti, že prezentace probíhala na dvou Apple PowerBoocích, docela by nás zajímalo, nakolik dnes lze českou uživatelskou základnu XPressu spojovat s platformou Macintosh, ale možná zde o něčem vypovídalo pár PowerBooků, které jsme zahlédli v auditoriu. Výklad nebyl úplně bez drobnějších škobrtnutí a nijak neoslňoval, na druhou stranu byl ale věcný a na poměrně malém prostoru dokázal ukázat, kolik reálných úkonů publikační praxe dnes dokáží produkty společnosti Quark řešit, a to mnohdy značně elegantně a inovativně. Ale podívejme se ostatně na prezentovaná témata podrobněji.

quarkroad1f.jpg

QuarkXPress 6.5

Úvodní část prezentace nesla označení "Tipy a triky: jak získat maximum při práci s QuarkXPressem 6.5". Toto označení splnila, i když o nějaké dech beroucí postupy či neokoukané fígle se zde rozhodně nejednalo. Cílem spíše bylo upozornit na to že současná verze XPressu 6.5 (údajně nejúspěšnější update Quarku v jeho historii) je vlastně neustále doplňovaná sada extenzí, které si lze zdarma stáhnout ze serveru Quarku. Řeč zde přišla třeba na Output Enhancements (generování více výstupů jediným příkazem), FontFace (prevence problémů s fonty) či Filter for Spotlight (využití vyhledávacího nástroje z Mac OS 10.4). Praktické ukázky se pak snažily demonstrovat, jak dobře si umí XPress 6.5 poradit třeba s načítáním souborů Photoshopu (extenze PSD Import) či Excelu. U obrázků pak byly ukázány možnosti nedestruktivní editace s pomocí extenze Quark Vista, demonstrovány byly některé rozšířené možnosti práce s tabulkami (včetně využití skriptů, které fungují jen na Macovi), opomenuty nebyly ani možnosti synchronizace obsahu či cross-media publikování.

QuarkCopyDesk 3.5

Další část prezentace byla věnována produktu CopyDesk. Připomeňme na tomto místě, že se jedna o editor, který dovoluje vybrané úseky layoutu dokumentu Xpressu editovat s použitím stejného zlomového enginu jaký má samotný XPress. Danou vlastnost ocení především vydavatelství periodik, ve kterých je přesné umístění obsahu bez přetečení či podtečení (copyfit) zásadní - použití textového procesoru bez copyfitu (třeba Microsoft Wordu) totiž vede ve vydavatelských workflow, háklivých na termíny, ke zbytečným průtahům, daných únavným opakováním interakce editor (vytvoří či upraví obsah)-designér (zalomí obsah a v případě problémů jej musí buďto vrátit editorovi nebo upravit, což může vést k chybám).

I když uvedené téma mělo v záhlaví číslo verze 3.5, která má být teprve uvedena na trh, mnoho konkrétního jsme se o této novince nedověděli. Prezentátoři se spokojili pouze s přiblížením obecných principů na kterých dané řešení již od počátku funguje a také představili několik jeho stávajících nástrojů, jako jsou třeba sledování změn či poznámky, pozoruhodná je skutečnost, že díky nástroji pro správu licencí produktů Quarku lze CopyDesk provozovat u určitého uživatele třeba jen po krátký čas (například jednorázová spolupráce s externím autorem). Nás by ale upřímně řečeno spíše zajímalo, zda nová verze 3.5 alespoň v něčem stáhne značný náskok, který před ní má současná podoba konkurenčního řešení Adobe InCopy jak co do vlastností, tak i cenových podmínek.

Quark DDS

Z trochu jiné oblasti je další prezentované řešení Quark DDS (Dynamic Document Server). To dovoluje využít zlomový engine XPressu v serverovém, typicky internetovém prostředí. Příkladem nám zde může být korporátní tvorba dokumentů nebo provoz různých webových služeb pro zakázkový tisk: v těchto i dalších případech dovoluje DDS přes webový prohlížeč prohlížet dokument, upravovat v něm text, nahrazovat obrázky, předat dokument k různým formám výstupu aj. Jedná se o řešení zajímavé, určené k doslova globálnímu nasazení, škoda jen, že prezentátoři nezmínili cenu instalace, která je dle našeho odhadu v řádech přinejmenším statisíců korun.

quarkroad2f.jpg

XPress 7

Nakonec přišla řeč na to nejdůležitější, tedy XPress 7. Pro ty, kdo sledují naše články na Grafice, většina prezentovaných novinek zase až takovými novinkami nebyla. Vše ale bylo možno vidět v praxi a pohybu a s komentáři, které se týkaly praktické použitelnosti a výhod daných novinek. Vzhledem k námi zmíněným článkům se každopádně na tomto místě spokojme s bodovým přehledem toho nejzajímavějšího, co bylo odprezentováno: zdůraznit takto musíme podporu Unicode (zásadní záležitost zvláště v našich podmínkách) a OpenType (která není tak bohatá jako u Adobe, ale přesto je řešena pěkně a účelně) či průhlednosti (výrazná novinka i pojetím - průhlednost se aplikuje na barvu, nikoli objekt), novou správu barev (s možností navázat na dřívější color management ve starých dokumentech) a proofing (technicky řešen velmi jednoduše a intuitivně), výstup do PDF (s podporou PDF/X či třeba možnosti uložení různých konfigurací), skupinovou spolupráci prostřednictvím kompozitních zón (podstatně organičtější a pochopitelnější pro řadové uživatele než třeba u Adobe Version Cue) či všestrannou podporu JDF (dovolující nejen výměnu informací o zakázce, ale také preflight, jež je opět významnou novinku, či třeba řízení výstupu). Více se lze dovědět nejen na Grafice či stránkách Quarku, ale především díky odpovídající beta verzi, která je oficiálně k dispozici prostřednictvím Internetu.

Závěrem

Roadshow rozhodně nepředstavovala nějaké velkolepé představení ve stylu toho, na co jsme zvyklí z některých zahraničních akcí. Na druhou stranu si troufáme tvrdit, že ti, kdo vstoupili do Písecké brány s cílem získat podrobnější informace o současném či nastupujícím XPressu neodešli s prázdnou. I když ne vše bylo pokryto v takové míře, jak by si zasloužilo (ale prezentace byla i tak dost dlouhá), bylo možno v akci vidět, že XPress dokáže skutečně nabídnout řadu zajímavých funkcí, které mohou stávající věrné, ale snad i nějakého toho nováčka oslovit.

Pro ty, kdo by rádi dali XPressu novou šanci, pak bude kromě schopností samozřejmě klíčovým faktorem i cena. Přímý cenový údaj ani přesné datum uvedení pro nový XPress zatím k dispozici nejsou, je zde nicméně promo akce platná v termínu 23.1.06 - 30.4.06 Zákazník, který si v jejím rámci zakoupí QuarkXPress Passport 6.5 CZ bude mít možnost upgradovat na verzi 7 za cenu 1 990 Kč (DPH), podmínkou je objednání upgradu do 90 dnů od uvedení verze 7 na trh. Nabídka je platná jak pro plné verze, které ke dnešnímu dni stojí pro Windows i Mac shodných 41 650 Kč bez DPH, tak upgrady (z verze 3.x-5.x shodně za 13 200 Kč bez DPH) a licence. Více informací lze získat na stránkách společnosti Quentin.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: