PMA 2004: Ultrazoomy Kyocera a další novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

PMA 2004: Ultrazoomy Kyocera a další novinky

Kyocera Finecam M400R M410R SL400R ultrazoom

4. března 2004, 00.00 | Rozlišení 4 milióny bodů, desetinásobný optický zoom a k tomu neomezené sekvenční snímání rychlostí 3,3 snímků za sekundu v plném rozlišení. Tak by se daly stručně charakterizovat nové fotoaparáty Kyocera. Pokud vám to připadá ještě málo, přidejte například ještě ferroelektrický hledáček s rozlišením 300 000 bodů…

Značka Kyocera je na našem trhu stále ještě poměrně málo známá, přestože její nabídka digitálních fotoaparátů je velice zajímavá. Při příležitosti letošní PMA ohlásila příchod tří nových modelů. Jedná se o ultrazoomové fotoaparáty Finecam M400R, M410R a kapesní stylový SL400R. Jejich společným znakem je užití nové procesorové technologie RTUNE, se kterou jsme se již mohli setkat v předchozích modelech, uvedených na podzim loňského roku. Co vlastně RTUNE těmto fotoaparátům přináší?

Konstrukce
Design modelů M4x0R může někomu svojí konstrukcí připomínat Ultrazoom fotoaparáty řady 7xx společnosti Olympus. Není divu, podobně jako ony i M4x0R nabízí desetinásobný optický zoom. Kyocery však působí více zrcadlovkovým dojmem, a to především díky výraznému pogumovanému gripu po pravé straně. M410R se vyrábí v černé barvě, která mu dodává punc profesionality. Oba modely produkují stejně kvalitní snímky, pouze M410R má oproti M400R (107x73x64,5 mm, 290 g) prodloužený objektivový tubus (hloubka přístroje je 87,5 mm), čímž umožňuje připojení předsádek a filtrů o průměru 52 mm. Tělo je také malinko těžší (310 g).

Oba modely mají vyskakovací (pop-up) interní blesk s dosahem cca 4 m, vedle kterého nalezneme mikrofonní otvor a indikační LED. Režim fotoaparátů se volí hlavním kruhovým ovladačem umístěným na jejich horní straně, zbytek ovládacích prvků je pak rozmístěn na zadní stěně. Jedná se o pět samostatných tlačítek logicky tvořících křížový volič, několik samostatných tlačítek s významem patrným z obrázku a o kolébku ovládající optický zoom přístroje. Vedle EVF hledáčku s rozlišením 300 000 bodů (prokládaně se zobrazuje vždy třetina jeho bodů v příslušné RGB barvě) s dioptrickou korekcí nalezneme i mechanickou pojistku vyskakovacího blesku. Displej o úhlopříčce 3,8 cm nabízí rozlišení 110 000 bodů.

Model SL400R je naopak pokračováním úspěšného digitální šperku SL300R. Jedná se tedy o ultratenký (15 mm) kovový kompakt, jehož stylovost a eleganci nově zdůrazňuje i možnost výměny barevných krytů. Díky tomu je možné získat až 27 barevných kombinací (většina z nich však bude k dispozici pouze v Japonsku). Na konstrukci celého přístroje je zajímavé především otočné provedení snímací části s integrovaným objektivem, kdy je celá optická soustava ukryta v těle přístroje o rozměrech 100x62,5x15 mm a hmotnosti cca 125 g. V této části je i malý interní blesk, jehož dosah je cca 2 m, což je u podobného typu přístroje běžné. Displej tohoto fotoaparátu nabídne na úhlopříčce 3,8 cm rozlišení 118 000 bodů.

Technologie
Hnacím motorem nových digitálních fotoaparátů Kyocera je rychlý procesor podporující technologii RTUNE. Ta zajišťuje velice rychlý běh přístroje (start a prodleva mezi expozicemi je kratší než jedna sekunda, zpoždění spouště 0,07 s), včetně úžasného sekvenčního režimu, kterému není na světe obdoby. Ten nabízí možnost expozice více jak 3 snímků za sekundu v plném rozlišení v maximálním množství omezeném pouze volnou kapacitou SD paměťové karty, na kterou snímky ukládá. Navíc fotoaparát stačí během expozice vykreslovat danou scénu.
Rychlost technologie RTUNE spočívá také v nové filozofii zpracování dat v digitálním kompaktu. Modely Kyocera přichází s paralelním zpracováním, umožňujícím souběžné zpracování právě pořízeného snímky a prohlížení již uložených dat.

Okem modely M4x0R je objektiv složený z 11 členů v 9 skupinách s přepočtenou ohniskovou vzdáleností 37-370 mm a velice dobrou světelností F2,8-3,1. Bodový či plošný videoautofokus je schopen zaostřit od 60 cm v normálním režimu a od 10 cm v makro režimu. Tyto vzdálenosti platí pro širokoúhlý objektiv. Při nejdelším ohnisku je to pak 200 cm a 90 cm pro makro.
Obraz je zachycován CCD snímačem o úhlopříčce 1 /2,7" s efektivním rozlišením 4,0 mil. bodů. Jeho citlivost je nastavitelná od 100 do 800 ISO. Vysoká citlivost je umožněna díky internímu 16 bitovému A/D převodu signálu ze snímače, přičemž dále jsou obrazová data zpracována již 12 bitově. Snímky ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 a maximálním rozlišení 2272x1704 se ukládají na SD paměťovou kartu.
Logika přístroje nabízí kromě automatického řízení a scénických programů i režim priority clony (od 2,8 do 8) a času (od 1 do 1/2000 s, v nočních režimech pak až 8 s). Měření expozice je buď plošné, bodové, či s důrazem na střed s možností kompenzace v rozsahu +- 2 EV a krokem 1/3 EV. Kromě automatického a předdefinovaného vyvážení barev (4 hodnoty) lze užít i přesného ručního nastavení. Pro přesnější práci s obrazem je k dispozici i korekce kontrastu, ostrosti a sytosti barev.
Jak jsme již zmínili, fotoaparáty umožňují sekvenční focení rychlostí 3,3 sn/s (s počtem omezeným pouze volnou kapacitou paměťové karty). Je-li aktivováno průběžné doostřování, sníží se rychlost na 2 sn./s. Dále je k dispozici natáčení videa ve formátu AVI o maximálním rozlišení 640x480 bodů a rychlosti 30 sn./s.
Tyto nové ultrazoomy podporují přímý tisk pomocí standardizovaného protokolu PictBridge, pro přenos dat slouží rychlé USB 2.0 rozhraní. Nechybí ani A/V výstup a konektor pro síťový zdroj. O jejich napájení se stará čtveřice tužkových článků.

U modelu SL400R je použit stejný CCD snímač se shodnými parametry jako u Mkové řady. Samozřejmě je jiný objektiv. Ten nabízí pouze třínásobný optický zoom s přepočteným ohniskem 38 až 115 mm se světelností F2,8 - 4,7. Kromě autofokusu je zde k dispozici i ruční ostření. V makro režimu lze zaostřit od 20 cm, v normálním pak od 60 cm. Z pohledu expozice chybí režim priorita času a clona je pouze dvoupolohová. Ostatních parametry týkající se zpracování obrazu i různých režimů přístroje se víceméně neliší od výše uvedených. O napájení přístroje se stará miniaturní Li-Ion akumulátor 3,7 V / 780 mAh. Fotoaparát nemá A/V výstup, USB rozhraní zůstává pomalé typu 1.1.

Snímky z výstavy CeBIT 2004


 

 

 

Závěr
Nové velice lákavé ultrazoom digitální fotoaparáty Kyocera by se měly začít distribuovat koncem března, zatímco první kusy modelu SL400R by již měly pomalu opouštět tovární halu. Předpokládáme však, že evropskou premiéru si odbudou až na letošním CeBITu, který vypukne co nevidět. Doufáme, že se nám odtud podaří přinést podrobnější informace o těchto atraktivních fotoaparátech, včetně ukázkových fotografií. Ceny fotoaparátů budou upřesněny až v době jejich distribuce.

:: Stránky českého zastoupení výrobce

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: