Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
VSE
IFA v Berlíně a na ní nové kompakty od Nikonu
6. září 2005, 00.00 | O několika novinkách z právě probíhajícího berlínského veletrhu IFA jsme již přinesli na našich stránkách první informace. A máme tu další polínko do ohně, respektive hned tři. Řeč bude o nových kompaktech společnosti Nikon a to z populární řady Coolpix: modely P1 / P2 s podporou WiFi technologie a model L1.
O několika novinkách z právě probíhajícího berlínského veletrhu IFA, jsme již přinesli na našich stránkách první informace. A máme tu další polínko do ohně, respektive hned tři. Řeč bude o nových kompaktech společnosti Nikon a to z populární řady Coolpix: modely P1/P2 a L1. V případě kompaktů P1/P2 jde vůbec o první fotoaparáty na trhu, jenž podporují technologii Wi-Fi (Wireless Fidelity).
Nikon Coolpix P1 versus P2
Nové Nikony řady Coolpix P1 a P2 patří do řady klasických kompaktních fotoaparátů a jsou zajímavé především díky zabudované Wi-Fi LAN (IEEE802.11b/g). Jinak se jedná o identické modely, které se odlišují pouze použitým snímačem a tedy i rozlišením) a velikostí interní paměti.
Nikon Coolpix P1 využívá CCD 1/1,8“ snímač s efektivním rozlišením 8 MPix (fyzické rozlišení 8,3 MPix), nabízí frekvenci průběžného snímání od 2,3 snímky / s (v nejvyšším rozlišení) až po 30 snímků / s (v nízkém rozlišení) – do maximálního počtu 100 snímků (Ultra Continuous High-speed) a velikost interní paměti 32 MB.
Nikon Coolpix P2 využívá CCD 1/1,8“ snímač s efektivním rozlišením 5 MPix (fyzické rozlišení 5,3 MPix), nabízí frekvenci průběžného snímání od 2,5 snímků / s (v nejvyšším rozlišení) až po 30 snímků / s (v nízkém rozlišení) – do maximálního počtu 40 snímků (Ultra Continuous High-speed) a poloviční velikost interní paměti (oproti P1) - 16 MB.
Konstrukce
Nové Nikony vycházejí konstrukčně z modelů Coolpix 7900 a 5900 (respektive řada 4000). Až na pár drobných kosmetických změn se jedná o skoro totožné přístroje. Přední straně P1/P2 dominuje teleskopický objektiv, Nikkor s 3,5 x optickým zoomem a ohniskovým rozsahem 7,5 – 26,3 mm. Další výrazné prvky čelní strany fotoaparátů představují: interní blesk a pomocné světlo automatického zaostřování. Vlevo je malý úchytový grip se stříbrnou linkou na povrchu. Modely P1 a P2 bohužel postrádají průhledový hledáček. Rozměry a hmotnost obou přístrojů jsou: 91 x 60 x 39 mm (Š x V x H) a 170 g (bez akumulátoru). Barevné provedení bude stříbrné a černé. Celý fotoaparát chrání celokovový plášť, čemuž také odpovídá poměrně vyšší hmotnost. Zadní stranu převážně vyplňuje TFT LCD display o úhlopříčce 2,5“, jenž dokáže zobrazit až 110 000 bodů.
Technická specifikace
Vedle použitých snímačů: CCD 1/1,8“ 8,3 MPix pro Coolpix P1 a CCD 1/1,8“ 5,3 MPix pro P2, disponují oba přístroje shodnými technickými parametry. Ohniskovou vzdáleností 36 – 123 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu), světelností F2,7 – 5,2, optickým zoomem s 3,5 x přiblížením s možností rozšíření o 4 x digitální zoom, automatické zaostřování od 50 cm v normálním režimu, v režimu makro pak od 4 cm. Fotografie lze pořizovat na 4 citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Kromě toho můžete natáčet také videosekvence s rozlišením 640 x 480 bodů s frekvencí 15 nebo 30 snímků za sekundu. Interní blesk pracuje v 6 režimech a jeho dosah je od 0,5 do 3,8 m. Hlavní devízou je podpora bezdrátového přenosu dat prostřednictvím Wireless Fidelity (Wi-Fi technologie). Pořizované snímky lze tedy odesílat buďto z karty či interní paměti, nebo přímo při vyfotografování na libovolný počítač, kde s nimi dále lze libovolně nakládat pomocí softwarové aplikace Nikon PictureProject. Kromě toho můžete snímky také bezdrátově vytisknout, přes tiskárnu, podporující PictBridge.
Funkce
Při samotném fotografování máte na výběr z 16 předdefinovaných scénických režimů (včetně režimu pro detailní fotografie tváře, tzv. Face priority). Kromě toho můžete samozřejmě použít automatiku nebo režim s prioritou clony. V případě nastavení vyvážení bílé určitě potěší manuální nastavení (což není standardní funkcí u této třídy fotoaparátů), nechybí samozřejmě ani automatická volba – AWB a 6 předvoleb (žárovka, zářivky, denní světlo, zataženo, přítmí). Kompenzaci expozice je také možné ovlivňovat v rozsahu +/- 2EV (po 1/3 krocích). Kromě Wi-Fi technologie pro přenos fotografií, můžete využít také USB 2.0 rozhraní. Data se ukládají na SD karty nebo do interní paměti přístroje (P1 – 32 MB, P2 – 16 MB). Výdrž akumulátoru uvádí výrobce až 180 snímků na jediné nabití.
Praktické postřehy
I vzhledem k tomu, že mají oba přístroje na pohled matný design, při uchopení tomuto dojmu nic moc nenasvědčuje. Naštěstí malý grip dopomáhá k lepšímu držení kompaktu. Na spodní straně sice leží závit pro umístění stativu, ale v dost nešťastné poloze – úplně na kraji přístroje – a navíc je z plastu, tudíž budete muset dbát zvýšené opatrnosti, abyste jej nestrhli. Naproti tomu displej je přehledný, dostatečně velký a s pěkným kontrastem. Užitečnou funkcí je též možnost zobrazení histogramu – i přímo v průběhu fotografování. Kromě automatického nastavení expozice můžete využít i režim s prioritou clony (F2,7 – 7,6). Též ovládání je jednoduché a intuitivní. Kromě automatického režimu můžete zvolit i režim s prioritou clony. Přestože tělo P1 / P2 tvoří kov, kompakty vypadají díky matnějšímu zpracování spíše uměle než z kovu. V menu volba řeči můžete vybírat z 12 jazyků (podpora češtiny bohužel chybí).
Wi-Fi technologie
Bezdrátová technologie přenosu dat – tzv.: Wi-Fi (Wireless Fidelity) umožňuje bezdrátové připojení k internetu a také označuje zařízení pracující podle standardu 802.11 a / b / g, jenž lze mezi sebou vzájemně propojit. V současnosti je nejvyužívanější „b“ nebo „g“, které umožňují rychlost přenosu 11 Mb/s, respektive 54 Mb/s. Wi-Fi zařízení pracují v nelicencovaném frekvenčním pásmu 2,4 GHz. V České republice existují již tisíce poskytovatelů Wi-Fi připojení a v praxi vám takovou konektivitu zajistí k tomu uzpůsobené ethernetové rozhraní (například kabel nebo Wi-Fi PC karta či USB) a samozřejmě PC nebo Notebook s podporou Wi-Fi technologie a dostupnost bezdrátové sítě, některého z provozovatelů Wireless Fidelity. Ceny jsou naprosto individuální – pohybují se od připojení buďto zcela zdarma či „za hubičku“, ovšem až také například po mnohatisícové měsíční poplatky. Pro více informací, včetně dostupnosti sítí a poskytovatelů, klikněte sem (odkaz na web, kde je celá technologie dosti podrobně popsána).
Závěrem
Hlavní inovací u nikomu Coolpix P1 / P2 je tedy především jen podpora bezdrátového přenosu Wi-Fi. Výhoda této technologie spočívá tedy především v možnosti přenosu a komunikace s ostatními zařízeními, podporujícími Wireless Fidelity. Dalšími užitečnými funkcemi je možnost nastavení režimu s prioritou clony nebo živý histogram a neopomeňme také vyšší výkon akumulátoru. První informace, jenž výrobce zveřejnil o nových Coolpix P1 a P2, najdete zde, pro první dojmy s Nikonem Coolpix P2 „v terénu“ klikněte tady. Podrobné recenze na Nikon Coolpix P1 se dočkáte v nejbližších dnech.
Nikon Coolpix L1
Dalším fotoaparátem Nikon z řady Coolpix je model L1. Jedná se o další klasický kompaktní přístroj s efektivním rozlišením 6,2 Mpix, LCD displejem o úhlopříčce 2,5”, 5 x optickým zoomem a několika zajímavými funkcemi, jako například: funkce pro kompenzaci špatně osvětlených snímků – D-Lighting nebo režim pro fotografování portrétů – tzv. Face-Priority AF. Rozměry a hmotnost přístroje: 90 x 61 x 47 mm a 180 g (bez akumulátoru), barevné provedení je stříbrné. Co se týče designu, Coolpix L1 patří do stejné škatulky jako předchozí modely Coolpix P1 / P2, pouze s tím rozdílem, že má o dost nižší imitaci úchopového gripu (vlastně spíš jen jakýsi náznak gripu), což z něj dělá celkově “hranatější” aparát. I zde chybí průhledový hledáček, který je však nahrazen 2,5” displejem. V případě nouze, lze použít jako zdroj energie také tužkové baterie (2x AA články), což je neocenitelná vlastnost zejména na cestách.
Specifikace
Coolpix L1 je vybaven CCD snímacím prvkem o velikosti 1 / 2,5” s efektivním rozlišením 6,2 Mpix (fyzické rozlišení je 6,4 miliónů bodů), 5 x optickým zoomem s možností rozšíření ještě o 4 x digitální zoom. Přední straně dominuje teleskopický objektiv Nikkor s ohniskovým rozsahem 38 – 190 mm a světelností F2,9 – 5,0. Autofocus ostří v normálním režimu od 0,5 m, v režimu makro potom od 4 cm. Můžete pořizovat ozvučené videosekvence s rozlišením: 640 x 480 bodů (15 snímků za sekundu), 320 x 240 bodů (30 snímků za sekundu) a 160 x 120 bodů (30 snímků za sekundu). Průběžné snímání umožňuje frekvenci 0,7 snímků / s. Pořízená data jsou ukládána na SD kartu nebo do interní paměti 10 MB.
Funkce
Při fotografování máte na výběr z celkem 19 scénických režimů, včetně automatiky, již zmiňované D-Lighting nebo například režimu Dusk / Dark - na fotografování exteriérů při slabém světle – východu či západu slunce. Jedna z přednastavených scénických režimů: Face-priority AF, je primárně určena k fotografování portrétů (přímo obličeje). Další užitečnou funkci představuje Blur Warning, což vás automaticky upozorní na možnost rozmazaných snímků, (jinými slovy, upozorní vás na přílišný třas horních končetin). Samozřejmě nechybí klasické režimy jako je: portrét, krajina, noc a podobně. Coolpix L1 se domluví celkem 12ti jazyky, ale čeština je zde zatím také v nedohlednu. Nastavení vyvážení bílé barvy nabízí kromě automatiky ještě 5 režimů (denní světlo, zamračeno, žárovka, zářivka a záblesk). Zabudovaný blesk pracuje v pěti režimech (včetně automatiky a redukce červených očí) a má dosah 0,5 – 3,5 m.
První dojmy a shrnutí
Coolpix L1 působí na první pohled, ale i první “omak” dost baculatě. Nejvetší podíl na tom mají jen mírně zakulacené boky a poměrně velká hloubka aparátu. Display je přehledný, dobře kontrastní (rozlišení má 115 000 bodů). Také ovládání je velmi jednoduché, celé si vystačí jen s několika tlačítky: multifunkčním - kruhovým ovladačem, klávesou menu a třípolohovým přepínačem (foto / kamera / scénické režimy). Na druhou stranu, autofokus ostřil dosti pomalu (což mohlo být ještě předprodukčním vzorkem). Nikon Coolpix představuje standard ve své kategorii. Ničím zvlášť nevybočuje z řady, ale zároveň ani nikoho neurazí. Začátečníci v oboru digitální fotografie nebo nenároční uživatelé, jenž mají rádi tuto značku, mohou v klidu sáhnout právě po Coolpix L1 a určitě nebudou zklamáni.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- IFA 2005 - světová show spotřební elektroniky začíná v Berlíně
- IFA 2005: První praktické dojmy ze širokoúhlého Kodaku P880
- IFA 2005 - svět spotřební elektroniky jak na dlani
- IFA v Berlíně a na ní nové kompakty od Nikonu
- IFA 2005: Elektronická super zrcadlovka PRO815 v praxi
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024