XARA X: Žíznívá beruška - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

XARA X: Žíznívá beruška

Chlebec Xara beruška tutoriál

20. září 2001, 00.00 | V dnešním tutoriálu se naučíte, jak vyřezávat z bitmapy a jak udělat téměř dokonalou vodu. Nebude se v ní sice koupat nahá sličná děva, a taky nebude vody mnoho, leč jenom kapka, ale zato z ní bude pít celkem romantické slunéčko sedmitečné.

Tak jsem dnes zašel k řece, sednul si na její břeh a posbíral pár zežloutlých listů. Žádnou berušku jsem sice neviděl, avšak třpytící se rosa v trávě a slunce svítící rovnou do očí byly další nezbytné zdroje mé inspirace. Tak se tedy pojďme podívat, jak to vypadá, když má beruška žízeň. A ještě, abych nezapomněl, dík za tu berušku, Lucinko.

Začneme výběrem vhodného materiálu. Potřebujeme 1 ks slunéčko sedmitečné - berušku, neboli „ladybug“ a jeden zežloutlý podzimní list. Beruška je v originální velikosti, lepší nebyla k nalezení. Na polovinu zmenšený originál listu si otevřete kliknutím na list.

 

Nejprve beruška. Obkreslíme její tvar buď volnou rukou nebo taháním a upravováním čar. Potom označíme fotografii a obrys berušky a prolneme tyto dva tvary - INTERSECT SHAPES (CTRL+3). Vidíte sami, že chudince berušce chybí nožičky, ale nebojte se, o ty se postaráme později.

Teď se postaráme o list. Tu vidíme, že je na kontrastním pozadí. Zkusíme to takto. Z bitmapy uděláme masku tím, že ji vysoce zkontrastníme. Udělejte z obrázku listu kopii-klon (CTRL+K). Pravým tlačítkem klikněte na bitmapu a z kontextového menu si vyberte Bitmap Effects & Pluggins -> Bitmap effects -> Brightness & Contrast. Na náš list jsme použili nastavení jako na obrázku, ale určitě se vyplatí i experimentovat. Podstatné je to, aby bílá barva zůstala bílá a všechny tmavé se změnily na černou.

Teď přijde na radu UTILITIES->BITMAP TRACER. Konkrétně jsme použili nastavení, jak vidíte na obrázku. Po zvektorizování bitmapy (TRACE) a vložení do dokumentu (INSERT) máte v dokumentu vektorový list. Teď mu dejte stejné rozměry, jako původní bitmapě, a umístněte ho na stejnou pozici. Je to skupina tvarů a proto ji rozdělte UNGROUP (CTRL+U). Případné smetí vymažte a nechte jenom samotný list. Vymažte taky bílý podkladový obdélník. Teď označte obrázek s listem s naší vektorovou maskou a prolněte je navzájem - INTERSECT SHAPES (CTRL+3)

Měl by vám zůstat na ploše takovýhle list, kterému případně dolaďte obrysy pomocí FEATHER TOOL. Ješte si případně pohrejte s jeho „profilem“ (PROFILE), aby byly okraje správně ostré/hladké, viz obrázkek. Mimochodem, PROFILE je parádní vynález, který se rozhodně vyplatí používat na jemné dolaďování nejen u feather, ale i u gradientů a transparencí.

 

Teď uděláme kapku vody na listu. V prvním kroku nakreslíme její tvar a v dalším jí dáme 92% CONTRAST transparenci.

Z téhož základního tvaru, jenom černé barvy, uděláme základní efekt vody bez lesků. Nejprve mu dáme vnitřní BEVEL s parametry, jaké vidíte na obrázku.

V následujícím kroku úplně zprůhledníme základní tvar a BEVELU zase dáme kontrastní transparenci (CONTRAST TRANSPARENCY). Mezi bevelem a tvarem se přepínáte pomocí klávesy TAB. Podrobnější vysvětlení, jak funguje BEVEL, naleznete v tutoriálu XARA X: Textové efekty.

Teď z výsledního vektorového tvaru udělejte bitmapovou kopii s alfa kanálem - CREATE BITMAP COPY (CTRL+SHIFT+C) . Proč? To vidíte na porovnávacím obrázku.

Teď už konečně můžete umístit kapku na list a nastavit jí průhlednost barevného skla - STAINED GLASS TRANSPARENCY.

A teď následuje vcelku zábávná činnost. Stíny a lesky. Nejprve tedy pomocí nástroje na to určeného (SHADOW TOOL) uděláme stín kapky. Důkladně si pohrajte s rozptylem, průhledností a posunem stínu, abyste dosáhli co nejlepšího plastického dojmu.

Na následujícím obrázku vidíte, kam jsme umístnili lesky. Lesky děláme tak, že volnou rukou nakreslíme bílý uzavřený tvar, potom jej pomocí FEATHER TOOL rozostříme a nakonec zprůhledníme vhodným nastavením transparence. (Podrobněji tento postup vysvětluje tutoriál Xara X: Třešničky bez dortu .)

Teď se konečně beruška může napít, co říkáte?

Naše beruška bude potřebovat několik protéz a kosmetickou úpravu tykadel. Tvary nožiček vidíte sami a co se týče tykadel, překryli jsme je černým transparentním tvarem s transparencí typu STAINED GLASS.

Všechno to spolu seskupíme - CTRL+G a pomocí SHADOW TOOL přidáme stín.

Sytost a tmavost můžeme upravit pomocí transparencí - SATURATION a STAINED GLASS (resp. DARKEN). Takovéhle úpravy bitmapů však jdou nad rámec tohoto tutoriálu a stejně dobře můžete v tomto případe použít nástroje pro úpravu bitmap. (Nezapomeňte to dělat jenom na berušce, když tvary ještě nejsou seskupeny).

Teď už jenom zbývá berušku pěkně posadit na list a hotovo. Všimněte si, že se její obraz zrcadlí v kapce vody. To už voda tak dělává.

Nashledanou při příštím tutoriálu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: