Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Vektory
XARA X : Barevné vektorové pastelky
Xara Pastelka
31. ledna 2001, 00.00 | V tomto tutoriálu vám ukážeme, jak pomocí jednoduchých tvarů a výplní nakreslit pastelku.
V tomto tutoriálu vám ukážeme, jak pomocí jednoduchých tvarů a výplní nakreslit pastelku.
Otevřeme nový dokument a nakreslíme čtverec (30x30 pixelů), z čtverce uděláme 2 klony (CTRL+K), oba upravíme na výšku 12 pixelů, změníme barvu a umístíme nad a pod základní tvar.
Na efekt ořezání tužky použijeme 3 identické kruhy o průměru 40 pixelů.
Teď přečnívající tvary postupně odstřihneme z obdélníků. Označíme vždy jeden obdélník spolu s kruhem (při označování více tvarů držíme SHIFT) a použijeme funkci průnik tvarů (intersect shapes, CTRL+3).
Na tužku je ale tvar poněkud krátký. Označíme ho a použijeme nástroj na editování tvarů (Shape Tool ). Pomocí tohoto nástroje označíme dva koncové body z tvaru. Uchopíme jeden z bodů a za současného držení klávesy CTRL ho protáhneme do požadované vzdálenosti. (Klávesa CTRL nám zabezpečí, že se vybrané body budou přesouvat pouze ve vodorovném směru). Podobně to uděláme i se zbývajícími dvěma tvary.
Nakreslíme trojúhelník - jehlan pomocí standardního nástroje na kreslení čar (Pen Tool ), nebo pomocí funkce rychlé tvary (Quick Shapes ). Trojúhelník umístíme za obdélníky (CTRL+B).
Levým tlačítkem myši zvolíme z palety barvu výplně hrotu. Černou barvu obrysu zrušíme pravým tlačítkem myši (bez výplně).
Jak ale udělat efekt osvětlení? Je to jednoduché. Hrot vyplníme nástrojem výplň (Fill Tool ). Nástroj vyplňování je různě nastavitelný, nám ale postačí obyčejný lineární - z bodu do bodu. Držíme levé tlačítko na myši na začátku přechodu, potáhneme dál a pustíme ho na konci přechodu.
Lineární výplň je velmi silný nástroj, pokud s ním umíme zacházet. Můžeme nastavit počáteční a konečnou barvu nebo taky různé barvy po celé čáře výplně. Jednoduše (drag&drop metodou) vezmeme barvu z palety barev a položíme ji na linii přechodu, nebo barvu vybereme v editoru barev (Color Editor - CTRL+E). Barvy v černých rámečcích ilustrují barvy v jednotlivých bodech přechodu.
Vraťme se ale zpět k tužce. Barevný přechod lineární výplně (Fill Tool ) upravíme následovně. Na začátku a do středu dáme bledě hnědou a na konec přechodu tmavě hnědou. Potom úhel přechodu ještě jemně upravíme, aby přibližně odpovídal tvaru hrotu tužky. (Takové operace je vhodné provádět při zvětšení 200% a více.)
Z hrotu tužky uděláme klon (CTRL+K) a z tohoto klonu za pomoci obdélníku vystřihneme špičku tužky. Vybereme klon hrotu a obdélníku. Uděláme průnik tvarů (intersect shapes - CTRL+3).
Zůstane označena špička tužky, která má stejný typ výplně jako hrot. My samozřejmě potřebujeme modrý přechod, proto se přepneme do nástroje na výplň (Fill Tool ) a jednotlivé body výplně pomocí editoru barev (Color Editor, CTRL+E) nastavíme od bledě modré k tmavě modré následovně.
Pomocí nástroje editování tvaru (Shape Tool ) upravíme tvar hrotu tužky následovně.
Teď se soustředíme na druhý konec tužky. Pomocí nástroje rychlé tvary (quick shapes ) nakreslíme šestihran a pomocí nástroje kružnice v něm nakreslíme kruh.
Pomocí výplně vytvoříme přechody (Fill Tool ).
Teď ještě zbývá společně označit kružnici a šestihran a zmenšit je oba po šířce na 20 až 50 %. Nezapomeňte předtím odemknout proporcionální změnu velikosti objektu (lock aspect ratio).
Tužku ještě můžeme vylepšit tím, že na střední obdélník přidáme vnitřní zaoblené zešikmení (typ: rounded 2), velikosti (size) 2 pixely a kontrastu (contrast) 0 procent. Vytvoříme tím dojem realistických hran tužky.
Označíme celou tužku a spojíme ji v jednu skupinu (group - CTRL+G) Po aplikaci stínu (Shadow Tool ) je tužka hotová.
Když tužku zkopírujeme, přebarvíme, pootáčíme a pohrajeme si s nástrojem na stíny, (Shadow Tool) ukážou se ve vší své kráse další možnosti programu XARA X.
Po dalších úpravách nad rámec tohoto tutoriálu to může vypadat i následovně. Ukázka je ve formátu swf - FLASH, takže si ji klidně můžete i zvětšit ;-).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024