Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Vektory
Toon Boom Studio Express 2.5 - vektorové animace snadno a rychle
25. března 2005, 00.00 | Začátkem února uvedla společnost Toon Boom Animation na trh novou zjednodušenou verzi svého animačního balíku Toon Boom Studio určeného především na výrobu ručně kreslených 2D animací. Chcete-li vědět, co všechno Studio Express umí a v čem konkrétním se liší od svého vyspělejšího bratříčka, přečtěte si náš článek.
Společnost Toon Boom Animation Inc. má ve svém portfoliu poměrně známé profesionální animační systémy Concerto, Opus, Harmony a neméně známý balík USAnimation určený náročným animátorům a televizním studiím. Ceny všech těchto animačních balíků jsou však zcela mimo rámec a finanční možnosti běžných uživatelů, což řeší poloprofesionální balík Toon Boom Studio a jeho zjednodušená varianta Studio Express. Toon Boom Studio je vynikající animační systém s dostupnou cenou, o jehož možnostech a funkci se může naprosté většině animačních programů stejné cenové kategorie jen zdát. Obě varianty programu jsou určeny na výrobu ručně kreslených či ve Studiu / Studiu Express poskládaných vektorových animací, které mohou obsahovat i klasické bitmapové nebo vektorizované bitmapové prvky.
Toon Boom Studio Express 2.5 existuje ve verzích pro Mac OS X 10.3 i Windows 2000/XP a v současné době se prodává za 144 USD. Verze 2.5 přináší mimo kompatibility s Mac OS 10.3 (Panther)
ještě další novinky týkající se možnosti exportu animací ve formátu QuickTime, vkládání hotových respektive upravených grafických předloh do knihovny objektů a lepší manipulaci s vektorovými kresbami a klíčovými snímky v časové ose.
Toon Boom Studio Express 2.5 - Drawing Mode slouží ke kreslení, importu/exportu a samozřejmě též k manipulaci s objekty
Program nemá příliš velký smysl používat bez tabletu (doporučeny jsou pentablety Wacom) nebo notebooku s dotykovým displejem, kterému je přizpůsobeno ovládání celého Studia Express. Základem práce v programu jsou tři editory či spíše pracovní módy doplněné několik funkcemi pro nastavení kamery a práci s animačními prvky. Prvním pracovním módem je Drawing Mode. Můžete si v něm nakreslit a upravit libovolné vektorové objekty a rozmístit je na scéně. K těmto účelům máte k dispozici klasické kreslící a editační nástroje, na jejichž vlastnostech není moc co popisovat. Chcete-li pracovat s textem, musíte ho do Studia Express importovat jako vektorový objekt převedený na křivky, žádný nástroj na psaní či dokonce zpětnou editaci textů totiž program nemá.
Stejně tak v programu nenajdete u kreslícího módu žádnou klasickou "grafickou" časovou osu, kterou znáte například z videoeditorů a různých postprocessingových programů na zpracování videa. Pro ovládání animačních segmentů a úpravu jejich vlastností v daném čase slouží Exposure Sheet řešený jako sled animačních políček "rozparcelovaných" pro každý prvek zvlášť. Je to vlastně samostatný editor fungující v módu Drawing, se kterým umí přímo spolupracovat. Každý prvek v Exposure Sheetu má vlastní sloupec a můžete si k němu přidat libovolné poznámky. V Toon Boom Studiu Express můžete v Exposure Sheetu manipulovat pouze s jednou animační scénou, v rámci které můžete používat různé druhy objektů - vektorové (AI/PDF), bitmapové (mnoho formátů včetně formátů BMP, GIF, JPEG, PNG, PSD, TIFF aj.) a zvukové (WAV, MP3, AIFF a další). Zvukové objekty mají vyhrazenou speciální stopu a lze je upravovat v jednoduchém integrovaném Sound Element Editoru. Posledním typem speciální prvků mohou být tzv. multimediální objekty, které lze začlenit do každé animace a které mohou obsahovat různé hotové prvky. Se všemi vyjmenovanými prvky lze manipulovat, v rámci svého druhu je libovolně přesouvat či měnit. Bitmapové prvky lze v rámci jejich importu převést do vektorové podoby - Studio Express nabízí čtyři druhy konverze bitmap na vektory, všechny druhy jsou bez detailních možností ovlivnit vektorizační proces.
Toon Boom Studio Express 2.5 - Exposure Sheet je opravdu něco jako expoziční deska, ve které se pracuje s objekty v rámci jednotlivých snímků animace
Toon Boom Studio Express 2.5 - Exposure Sheet si můžete nechat zobrazit i formou náhledů jednotlivých prvků v animaci a můžete z něj mimo jiné ovládat i funkce pro synchronizaci pohybu rtů u kreslených postav
Toon Boom Studio Express 2.5 - Sound Element Editor zatím bez aktivované funkce synchronizace pohybů rtů s hlasovým záznamem
Velmi zajímavá je synchronizace stávajících objektů či prvků postav respektive jejich pohybů rtů s hlasovým záznamem. Studio Express si samo zjistí vyslovované hlásky, které by pak měli odpovídat pohybům rtů u dané postavy a zvoleného zvukového záznamu (u hudby to pochopitelně nefunguje). Funguje to samozřejmě jen u angličtiny (jen obyčejné čisté mluvené slovo bez ruchů), dodatečné možnosti ovlivnění synchronizace jsou dostupné pouze dražší verze Toon Boom Studio.
Hotové či upravené animační objekty, pozadí atp. lze pohodlně přes drag&drop umístit do knihovny prvků, ze které si pak můžete daný prvek snadno přetáhnout do příslušného animačního políčka.
Toon Boom Studio Express 2.5 - knihovna statických "předpřipravených" prvků nabízí i malý náhled každého grafického prvku a umožňuje rychlý import vybraného prvku do animace
Sceneplanning Mode, export animace a porovnání možností Toon Boom Studio vs. Studio Express
Stejně jako jiné kvalitní animační nástroje také Toon Boom Studio Express umožňuje rozhýbat 2D vektorové objekty v 3D prostoru vymezeném kamerou. Ovládání kamery a definování prostorových animačních křivek je možné v módu Sceneplanning, ve kterém jsou k těmto účelům vymezeny speciální nástroje v samostatných oknech. Naprostá většina akcí opět probíhá vizuální cestou, ovládání je tedy stejně jako v módu Drawing možné klidně i pouze přes dotykový tablet a klávesnici.
Toon Boom Studio Express používá stejně jako jeho vyspělejší bráška Toon Boom Studio speciální prvky pro definování animačních pohybů. Tyto prvky se nazývají velmi jednoduše Peg a umožňují například komplexní transformace objektů v nastaveném čase. Každý Peg element může obsahovat informace o tom, jakým způsobem se změní pozice, natočení či velikost objektu na scéně. Veškeré transformace se definují vizuální cestou v příslušném Sceneplanning editoru, interpolace při výpočtech animace už samozřejmě provádí program sám. Jednotlivé Peg elementy mohou být přitom přiřazeny jak vektorovým, tak i vektorizovaným bitmapovým grafickým objektům. Peg prvek dokonce může ovlivňovat i kameru, což umožňuje relativně snadné nadefinování různých panoramatickým, zoomovacích a jiných speciálních efektů vytvářených pohybem kamery. Jednotlivé Peg elementy navíc můžete zkombinovat, takže současně mohou být generovány například jak motion, tak panning efekty.
Součástí animačního módu Sceneplanning je i klasická časová osa, ve které je jednak přehledný seznam všech prvků v animaci (fungují podobně jako vrstvy) a jejich zobrazení v čase.
Toon Boom Studio Express 2.5 - v editačním módu Sceneplanning si můžete rozfázovat animaci všech prvků v animačním projektu a pohyb prvků pak dále upravit v klasické časové ose
Výstupní funkce Toon Boom Studia Express zahrnují export Flash animace (primární volba), další možnosti se týkají uložení animace ve formátu QuickTime videa, Apple iMovie (pouze u verze pro Macintosh) nebo ve formátu DV/DVCPRO v normách NTSC nebo PAL.
Toon Boom Studio Express 2.5 je výborný animační program na tvorbu ručně kreslených animací, který si díky jeho ceně mohou dovolit i studenti či začínající animátoři. Studio Express má však některá opravdu zásadní omezení, díky kterým ho nelze použít na výrobu profesionálních animací, ke kterým je určená "neořezaná" verze Toon Boom Studio. Rozdíly sice na první pohled nejsou nijak zvlášť patrné, jsou však natolik významné, že si zaslouží podrobnější rozbor. Patrně nejvýznamnějším omezením jsou maximálně dva Peg elementy (popis Peg prvků viz výše), což prakticky vylučuje nasazení Studia Express pro větší či náročnější animační projekty. Kamera může být v animaci pouze jedna, počet scén je rovněž omezený na jednu (čili jeden záběr). Dalším limitem je maximálně 1 000 snímků v jedné animaci a chybějící rozšířená synchronizace pohybů rtů. Studio Express navrch ještě nepodporuje skenování, což ale díky importním funkcím není zase tak vážné omezení.
Právě vzhledem k výše popsaným omezením může někomu Toon Boom Studio Express 2.5 v některých ohledech připadat spíše jako "placená testovací verze" výkonnějšího Toon Boom Studia, pro výukové účely a kratší animace ale může Studio Express posloužit poměrně dobře. Samotné Toon Boom Studio 2.5 přitom momentálně stojí cca 380 USD (nebo plus dalších 50 USD za verzi s technickou podporou) a nemá žádné limity v oblasti Peg elementů, počtu kamer, animačních scén či počtu snímků v animačním projektu.
Toon Boom Studio Express 2.5 - funkce pro export hotové animace nejsou příliš rozsáhlé, svému účelu ale postačí
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024