Styly a efekty v Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Styly a efekty v Illustratoru

Illustrator turoriál Staníček styly

6. září 2001, 00.00 | V Illustratoru 9 mezi mnoha novinkami můžete narazit i na palety Vzhled (Appearance) a Styly (Styles) - a především na novou položku v menu: Efekty. Proč je její obsah skoro stejný jako u nabídky Filtry? Je to všechno vůbec k něčemu dobré? Rozhodně ano - a může nám to hodně ulehčit práci.

Zřetelným trendem společnosti Adobe je postupná integrace a přibližování funkcí jejích grafických produktů. Možnosti a postupy, které dříve poskytoval jen Illustrator, se objevují ve Photoshopu a naopak, dobré nápady z jiných aplikací se postupně přenášejí i do "klasičtějších" programů. Také Illustrator byl ve verzi 9 obohacen o několik novinek. Mezi nimi i o práci se styly a efekty, jejichž obdobu můžeme vidět již dříve ve Photoshopu či nověji v LiveMotion.

Efekty

V Illustratoru 9 můžete zaregistrovat novou položku v nabídce - Effect (Efekty). Na první pohled se příliš neliší od sousední známé nabídky Filters (Filtry) - poskytuje však poněkud razantnější nástroj pro kreativní práci. Hlavní odlišností efektů je jejich opakovatelnost a především jsou nedestruktivní. Použijete-li nějaký efekt na označený objekt, jeho účinek se zaznamená ve skryté vrstvě a je možné jej kdykoli vypnout, odstranit či nahradit jiným efektem; změnit jeho parametry a dokonce nakumulovat několik takovýchto efektů na sebe a měnit jejich pořadí. Je to podobný přístup, jaký můžete znát z vrstev stylů ve Photoshopu.

Na obrázku je pro příkad vytvořen obdélník a jeho dvě kopie. Na první z nich je aplikován efekt Punk&Bloat a na duhou pak ještě vržený stín (Drop Shadow). Povšimněte si, že označeným objektem je stále původní obdélník - jeho modifikace změní pouze původní tvar, na nějž jsou teprve následně aplikovány vybrané efekty. Pokud obdélník upravíme (např. přidáme kotevní bod a natáhneme jej stranou, přizpůsobí se tomu výsledný vzhled s aplikovanými efekty.

Paleta Appearance (Vzhled)

V původních verzích Illustratoru bylo možné do palety Swatches uložit barvu, případně barevný přechod a vzorek (pro pozadí i tahy) a dále je používat pro další objekty. Illustrator 9 jde mnohem dál a parametry vzhledu každého objektu ještě více zobecňuje. V paletě Appearance (Vzhled) se postupně objevují vzhledové atributy označeného objektu - výplň, tah, průhlednost a již zmíněné efekty. Poklepáním na každou z vlastností můžeme změnit její parametry, tažením pak můžeme vlastnosti přesouvat - to je důležité především u deformačních efektů, kde nám záleží na pořadí, v jakém se provedou.

V levém horním roku se objeví ikonka symbolizující vzhled použitých vlastností. Stejně jako u barev můžeme tuto ikonku "hodit" na jiný objekt, který tak ihned přebírá všechny definované vlastnosti:

Paleta Styles (Styly)

Takto vytvořené sady vlastností (styly) si pochopitelně můžeme uschovat pro další použití. Ikonku z palety Apperance (nebo přímo celý objekt) můžeme přenést do palety Styles.


Obrázky kliknutím zvětšíte

Objeví se zde nový styl, který jsme tak právě vytvořili. Můžeme si jej pojmenovat a od této chvíle je k dispozici pro další použití. Stačí označit libovolný objekt a "hodit" na něj nějaký styl z palety Styles (nebo můžeme objekt označit a na styl kliknout). Daný objekt pak bude mít všechny vlastnosti definované ve stylu - všechny ale můžeme dodatečně měnit (v paletě Apperance), aniž bychom nějak uložený styl ovlivnili.

Styly můžeme aplikovat nejen na objekty, ale i na skupiny objektů či na celé vrstvy. Připomeňme, že cíl, na nějž se styl (nebo jakákoli jiná operace) bude aplikovat, si můžeme vybrat v paletě vrstev (Layers). Položky seznamu v této paletě mají vpravo malý kroužek - pokud je dvojitý, znamená, že tyto položky jsou aktivní a právě na ně se bude příští akce vztahovat. Pokud je kroužek prázdný, nemá položka přiřazen žádný styl - plný kroužek pak značí, že položka nějaká styl či efekt používá.


Obrázek kliknutím zvětšíte

Pokud takto aktivujeme celou vrstvu a aplikujeme na ni nějaký efekt či celý styl, použije se nejen na všechny objekty v téo vrstvě, ale i na všechny nové objekty, které do této vrstvy v budoucnu vložíme. Ukažme si na příkladu, jak s pomocí stylů můžeme rychle nakreslit třeba jednoduchý plánek domu. Nejprve v první vrstvě nakreslíme obdélníky, které budou tvořit stěny.


Obrázek kliknutím zvětšíte

Nemusíme si lámat hlavu s tím, jak se obdélníky překrývají - pomocí Pathfinderu (Unite) je záhy sloučíme. Ale nemusíme to dělat "natvrdo" a navěky - všechny fuknce Pathfinderu najdete také mezi efekty, můžeme proto vytvořit nový styl, který bude obsahovat vhodnou barvu (resp. vzorek výplně) a navíc do něj přidáme efekt pro sloučení objektů (Effect->Pathfinder->Unite). Tento styl aplikujeme na celou vrstvu a všechny zdi se nám spojí do jednoho obrazce - přitom však stále můžeme editovat jednotlivé obdélníky, které zdi tvoří.

Vytvoříme si další vrstvu, na niž aplikujeme efekt Add Arrows (Přidat šipky) a do ní nakreslíme kótovací čáry. Do poslední vrstvy pak vložíme kóty.


Obrázek kliknutím zvětšíte

Výhody tohoto postupu jsou nesporné - nejenže můžeme kdykoli editovat jednotlivé objekty (zdi a kótovací čáry), aniž bychom se museli starat o jejich dodatečný vzhled (výplň a sloučení objektů), navíc můžeme kdykoli jedním klinutím změnit typ šipek či styl zobrazení zdí - dané vrstvě prostě přiřadíme jiný styl:


Obrázek kliknutím zvětšíte

Užitečnost používání efektů a stylů pro webovou grafiku, tvorbu rozličných tlačítek a ovládacích prvků je pak neoddiskutovatelná - ještě nikdy nebylo tak snadné vytvářet sady grafických prvků jako s s Illustratorem 9:


Obrázek kliknutím zvětšíte

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: