Panopticum Vectorizer 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Panopticum Vectorizer 1.0

17. června 2002, 00.00 | Převod bitmapových obrázků do vektorové kresby vyžaduje specializované nástroje, které občas bývají součástí profesionálních grafických editorů a řada z nich je k dispozici formou shareware. Vectorizer je jedním z těchto nástrojů a jedná se o plug-in pro Adobe Illustrator.

Protože jsme na našem serveru už představili několik vektortracerů alias nástrojů pro vektorizaci bitmapových předloh, nebude se zabývat principem práce Panopticum Vectorizeru, ale podíváme se rovnou na jeho funkčnost a použití. Vectorizer je zatím k dispozici pouze ve verzi pro Windows verzi Adobe Illustratoru, ale protože firma Panopticum nabízí mnohé ze svých plug-inů pro Photoshop a After Effects i ve verzích pro Macintosh, možná se časem dočkáme i verze Vectorizeru pro Mac. Zkušební verzi Vectorizeru si můžete stáhnout zdarma, po zakoupení aktivačního klíče s cenou 40 USD můžete trial verzi povýšit do pozice plné verze. Mezi výhody používání Vectorizeru je jeho okamžitá dostupnost přímo z Adobe Illustratoru a také jednoduchost jeho používání.



Panopticum Vectorizer najdete po instalaci v menu "Filtr", odkud ho lze aktivovat po vybrání bitmapové předlohy v barvovém prostoru RGB nebo CMYK, kterou chcete převést do vektorů. Vectorizer nepodporuje bitmapové obrázky s definovanou průhledností (alfakanálem), které je nejprve nutno buď znovu rastrovat/vykreslit průhlednost nebo patřičně upravit. Základní nabídka Vectorizeru je na prvním screenshotu, rozšířená pak na další ukázce. Ve zjednodušené nabídce máte na výběr počet barev (v závislosti na barvovém prostoru 2, 8, 16, 27, 32, 64, 81, 125, 128, 216, 256 a vlastní paleta přímých barev) a můžete si nastavit základní respektive nejpoužívanější parametry pro přesnost převodu jednotlivých vektorů. Rozšířená nabídka pak obsahuje i méně často používané volby pro nastavení přesnosti/tolerance křivek, s jejichž nastavením je občas dobré si "trochu pohrát", i když nemají nijak zásadní vliv na výstup z plug-inu. Automatický náhled vytvořených vektorů je lepší vypnout a spolehnout se na manuální aktivaci náhledu - u většiny z převáděných bitmapových obrázků totiž převod přece jen pár vteřin či minut trvá a aktivovaný automatický náhled pak jenom zdržuje. Jste-li s výsledkem náhledu spokojeni (po pravdě řečeno moc se z něj ale poznat nedá), můžete spustit finální vektorizační proces, při kterém je pochopitelně původní bitmapový obrázek zachován a Vectorizer vytvoří nadřazenou vrstvu obsahující spočítané křivky.

Přesnost Vectorizeru stejně jako u všech podobných typů vektorizačních nástrojů velmi závisí na rozlišení, kvalitě a typu bitmapové předlohy, při obvyklém použití plug-inu pro převod klasických skenovaných pérovek nebo nepříliš strukturovaných kreseb jsou výsledky výstupu lakonicky řečeno použitelné, na převod fotografií nebo obrázků obsahujících hodně barvových přechodů ale můžete klidně zapomenout. Pokud bych měl výstup z plug-inu srovnávat třeba s CorelTrace, poskytuje zhruba srovnatelné výsledky (v něčem je horší, v něčem zase lepší), na profesionální použití se Vectorizer hodí tak maximálně s přivřením obou očí - možnosti ovlivnění výstupu totiž zdaleka nejsou takové, jaké jsou pro tyto účely zapotřebí. Za cenu 40 USD tak "méně nároční" uživatelé Adobe Illustratoru získají celkem užitečný nástroj, který je o něco levnější než klasické samostatné vektortracery, jejich kvalit ale nedosahuje.





Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: