Jak na Corel - pole objektů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Jak na Corel - pole objektů

21. května 2003, 00.00 | Dnes se podíváme na efektivní způsob, jak vytvořit pole objektů i ve starších verzích Corelu. Ukážeme si také, jak tvořit "nepravidelná pole" - tj. taková, kde jsou rozkopírované objekty navíc vůči sobě posunuty.

Další tutoriál na téma "Grafika v Corel 9" bych opět rád pojal prakticky s důrazem na jednoduchost a rychlost. Tentokráte se bude jednat o takový mikročlánek, ke kterému dal popud jeden z příspěvků na Grafice.cz, jenž se zabýval (mnohdy placenými) VBA skripty pro Corel 10 a 11. Mimo jiné se tam píše i o skriptu, který vytvoří POLE OBJEKTŮ v Corelu. Napsat jádro takového skriptu asi nebude nějak extrémně složité, nicméně, člověk musí být trochu zdatný v programování, což, podle mých zkušeností, lidé pracující s grafikou mnohdy nejsou (tím jsem samozřejmě nikoho nechtěl urazit). Vytvořit pole objektů není nic světoborného ani bez speciálního scriptu, nicméně v Corelu nevím o funkci, která by dovedla takové pole, řekněme 5x4, jednoduše vytvořit.
Ano, je několik metod jak to udělat. Většinou se to řeší pomocí kopírování nebo duplikování objektů. Já se s vámi dnes podělím o moje zkušenosti s vytvářením polí pomocí corelské funkce ZAROVNAT A ROZMÍSTIT. Přitom je vše rychlé, jednoduché a kupodivu ani jednou nepoužijeme klasické windows kopírování Ctrl+C a Ctrl+V.

Krok 1.: Vytvoření jednoho prvku pole

Začneme třeba s prázdnou stránkou, nebo s grafikou, do které je třeba umístit pole objektů. Na tom v tuto chvíli moc nezáleží. Vytvořme si pro názornost nějaký jednoduchý objekt, ze kterého budeme pole dělat, třeba červenou elipsu. Samozřejmě to může být jakýkoli jiný corelský objekt... písmenko, číslo, skupina jiných objektů, prostě cokoli.

První objekt v Corelu :-)

V tuto chvíli už musíme mít jasno, do jaké oblasti se musí pole vejít a kolik bude mít sloupců a řádků. Řekněme, že budu chtít vytvořit pole 5 sloupců x 4 řádky objektů do nějaké oblasti vymezené nejlépe vodícími linkami. Mějme tedy vodící linky a náš první objekt umístíme do "levého horního" rohu pomyslného pole.
Nejprve vytvoříme první řádek pole (tedy množinu pěti objektů). Pomocí ČTYŘ stisků klávesy "+" (plus) na numerické části klávesnice si "rozmnožíme" červenou elipsu. Ono se zdánlivě nic nestane, protože kopie původního objektu se umísťují přesně na něj. Nyní tedy máme vytvořeno pět červených elips na sobě. Vezmeme jednu z nich a přemístíme jí do "pravého horního" rohu našeho pomyslného pole, k vodícím linkám, přesně tam kde má být. Můžeme si k tomu zapnout z menu "Zobrazit" přichytávání k vodícím linkám. Elipsa by měla "přiskočit" k pravému hornímu rohu. Nyní tažením myši s výběrovým nástrojem (Ctrl+mezerník) vybereme všech pět objektů, které budou tvořit první řádek pole. Teď jen zbývá objekty správně rozmístit a k tomu použijeme již zmiňovanou funkci Zarovnat a rozmístit z menu "Změnit". Já ještě ze zvyku z dob Corel 5 k ní mám přiřazenou klávesovou zkratku Ctrl+A (A jako Align - zarovnej) a velmi často jí používám, ovšem POZOR - ve verzi 9 znamená Ctrl+A výběr všech objektů!!!

Dialogové okno funkce Zarovnat a rozmístit

Objeví se vám toto dialogové okno, přepnete se na záložku Rozmístit a zaškrtnete "Středy" ve vodorovné řadě. Nyní po kliknutí na "Náhled" byste měli vidět perfektně zarovnanou a rozmístěnou pětici elips - tedy první řádek pole. Potvrďte OK a budeme pokračovat v práci. Ponechte všech pět elips vybraných a stiskněte Ctrl+G nebo "Seskupit" na panelu nástrojů. Tím vytvoříte z pěti objektů skupinu, která se nadále bude chovat jako objekt jeden. Nyní třikrát stiskněte "+" na numerické klávesnici (tím vytvoříte tři kopie řádku, celkem tedy budou čtyři) a poslední vytvořenou kopii (je to ta nejvíc na vrchu co zůstala vybraná) přesuňte na místo, kde má být poslední řádek (jistě máte zapnuto přichytávání k vodicím linkám, takže řádek sám přiskočí ke spodnímu "okraji" pole), vyberte VŠECHNY řádky pole, zvolte "Zarovnat a rozmístit" z menu Změnit, dále na záložce Rozmístit zaškrtněte Středy, tentokrát vlevo ve svislém sloupci. Zvolte Náhled a je-li vše v pořádku, potvrďte OK. Voila! A toto by měl být výsledek vašeho snažení :o)

Hotové pole

Doufám, že je vše OK. A ještě tu mám něco navrch...

Krok 3.: Třešnička na dortu

Pro ty, kteří vydrželi číst až sem, mám takový malý bonus - tím je "nepravoúhlé" pole. To je pole, kdy řádky nejsou přesně pod sebou, ale každý je o kousek posunutý vpravo nebo vlevo oproti tomu předchozímu a stejně tak sloupce nejsou přesně vedle sebe, ale malinko nad nebo pod sebou. Postup je obdobný, vezmeme to zkráceně...
1) Vytvoření jednoho objektu pole
2) Vytvoření potřebného počtu kopií klávesou "+"
3) Zběžné rozmístění do "šikmého řádku" od konce. To znamená - vezmu poslední vytvořený objekt a dám ho do "pravého horního" rohu pole, pak předposlední vedle něj, ale mezi první a poslední (není třeba přesně) a tak dál až PŘIBLIŽNĚ rozmístím kopie objektů do "šikmého řádku". Je třeba dát pozor na jeden detail - i při přibližném rozmísťování kopií objektů musíte dodržet to, že objekty jdou, jak bych to řekl "popořadě". Tedy nesmí se vám stát, že např. prostřední objekt v řádku, který jde "šikmo dolů" bude výš než objekt nalevo od něj. Corel to sice zarovná správně, ale tak nějak podle svého a objekty by se vám pak zdály zpřeházené. Je to řečeno velmi neodborně, ale přesně to vystihuje stav, ze kterého budete na mrtvici a přitom nebudete tušit, proč to tak je.
4) Následuje vybrání všech objektů prvního "řádku", pak "Zarovnat a rozmístit", záložka "Rozmístit", zaškrtnout "Středy", ale tentokrát v ŘÁDKU i SLOUPCI, náhled pro kontrolu a OK
5) Seskupit Ctrl+G, vytvořit "kopie" řádku klávesou "+"
6) Rozmístit řádky "odspodu" (stejná pravidla jako v kroku 3)
7) A nakonec "Zarovnat a rozmístit", záložka "Rozmístit", zaškrtnout "Středy" v řádku i sloupci, náhled a OK

Smajlíci

Šikovné, ne?

Přeji hodně úspěchů při vytváření polí a doufám, že vám dnešní článek něco přinesl. Děkuji za pozornost a těším se u dalších tutoriálů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: