Illustrator - zajímavé "3D" objekty pro vaši grafiku do dvou minut - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Illustrator - zajímavé "3D" objekty pro vaši grafiku do dvou minut

illustrator

15. května 2003, 00.00 | Už se vám někdy stalo, že jste potřebovali vytvořit zajímavý, futuristický objekt hrající barvami, nebo naopak velmi sofistikovaný tvar složený z čar do "třírozměrné" podoby? Pro tento účel je samozřejmě k dispozici řada 3D modelovacích programů, nebo speciální pluginy (zejména pro Photoshop), my si však ukážeme zajímavý postup s Adobe Illustratorem.

Už se vám někdy stalo, že jste potřebovali vytvořit zajímavý, futuristický objekt hrající barvami, nebo naopak velmi sofistikovaný tvar složený z čar do "třírozměrné" podoby? Pro tento účel je samozřejmě k dispozici řada 3D modelovacích programů, nebo speciální pluginy (zejména pro Photoshop), které dokáží totéž. Může se ale stát, že nemáte ani jedno ani druhé, chcete něco působivého a nemáte v úmyslu prožít u toho odpoledne, když je tak hezky? Zkuste to takhle:

Illustrator je hravě schopen vykreslit pomocí funkce prolnutí objektů cokoliv, na co si vzpomenete, včetně přechodů barev a "morfingu" - přechodu tvaru jednoho objektu do druhého. Pokud chcete použít funkci na nápisy nebo písmena, je třeba práci nejprve převést do křivek (Ctrl+Shift+O).

1. Krok
Nakreslíme objekt, který chceme použít jako kompomentu výsledné kompozice, lhostejno, zda je to čára, čtverec, kruh, mnohoúhelník nebo jiný tvar. Nastavíme parametry (sílu a barvu tahu, barvu výplně, průhlednost) a umístíme jej na pracovní plochu.

Navrhneme druhý objekt (popřípadě třetí, čtvrtý, atd.), se kterým chceme vytvořit prolnutí a také u něho nastavíme všechny požadované parametry. V případě rozpracované ukázky se jedná o dvě křivky různé barvy (horní křivka RGB 255, 0, 250; dolní křivka 0, 0, 250 - obrázek 1)

2. Krok
Označíme objekty, které chceme "donutit" k prolnutí.

V ovládacím menu "Objekt-Prolnutí-Volby prolnutí" nastavíme parametry funkce podle našich představ (obrázek 2). Exemplář uvedený v příkladu vznikl kombinací dvou křivek, na něž byl aplikován filtr Prolnutí-určené kroky s nastavením 100 kroků. Vzájemnou polohu a barevné kombinace můžeme měnit i po aplikaci funkce několika nástroji (nástrojem pro přímý výběr nebo nástrojem pro změnu kotevního bodu) a dosáhnout tak skutečně během několika okamžiků zcela odlišného tvaru a barvy výsledné grafiky.

3. Krok
Kombinací kláves Ctrl+Alt+B "spustíme" prolnutí objektů.

Výsledek je na obrázku 3. Pokud s jeho tvarem, barevností a celkovým dojmem nejsme zcela spokojeni, můžeme grafiku okamžitě editovat.

Na obrázku 4 je varianta, která vznikla pouhým přetažením koncového bodu spodní křivky do horní části plátna. Takovou úpravu zvládneme do pěti sekund a výsledek je diametrálně odlišný od původního vzoru.

4. Krok
Nyní zbývá již jen získanou grafiku použít v kombinaci s ostatními prvky našeho projektu.

Na obrázku 5 je poněkud odlišná kombinace čar vložená jako dominantní grafika titulní strany výroční zprávy akciové společnosti.

Drobná rada na závěr:

Pokud chcete tvořit barevné objekty, není třeba aplikovat samostatně funkci prolnutí s nastavením "Plynulé barvy" - objekty odlišných barev budou tvořit barevný přechod i při nastavení s filtrem "Určené kroky". Jestliže chcete získat grafiku, která působí více plastickým dojmem (jako z 3D modeleru), nastavujte jemnější přechodové kroky u čar. Přeji vám mnoho zajímavých chvil při experimentování s Illustratorem.

Další ukázky aplikace uvedeného postupu:




AI soubor si můžete načíst ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: