Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Vektory
Flash: tvoříme jaguára
28. března 2003, 00.00 | V dnešním tutorialu si ukážeme, jak v programu Flash vytvořit model automobilu zvaného jaguár. Určitě to není tak těžké, jak se může na první pohled zdát, takže pojďme na to.
Tento tutorial jsem napsal na přání redakce Grafiky On-line a půjde o podrobný popis práce na vektorové grafice „Jaguar“ vyhotovené v programu Flash MX, která si velice slušně vedla v soutěži „Vektory 2003“. Rád bych připomněl, že kresba „Tvář“ vytvořená v tomtéž programu se umístila na 2.místě.
V komentářích někteří uživatelé polemizovali o tom, jestli výsledný obrázek není trasovaný. V tomto tutorialu poznáte, že tato grafika je skutečně vytvořená ručně. Doufám, že dále přiložené obrázky každého přesvědčí.
Teď již k samotné práci. S výběrem vhodné fotografie jsem v tomto případě neměl žádné starosti, poněvadž patří mezi mé oblíbené snímky a její zvolení jako vzoru bylo jednoznačné.
Prvním krokem bylo vytvoření nového symbolu s názvem „Jaguár“ a naimportování fotografie do něho a její uložení do vrstvy (v maximální velikosti). Vrstvu jsem uzamkl (abych s ní při tvoření obrysů nechtěně nepohnul). Hned na počátku jsem si určil vrstvy pro jednotlivé části, hlavně kvůli přehlednosti (ale není to nutností). Na obrázku není vrstva s fotografií(!).
Dále jsem začal tvořit obrysy. Tady musím zdůraznit, že netvořím objekty! Viděl jsem pár pokusů některých uživatelů ve Flashi vytvořit podobný obrázek a všichni (a ze začátku i já) se snažily objekty tvořit. Teď tedy NE!
K vytvoření obrysů jsem používal hlavně nástroje:
1. „Tužka“(Y)-vyhlazené hrany
2. „Linka-čára“(N)
3. U světlometů a kol ještě nástroj „Ovál“(O) s vypnutou paletkou „Barva“:
Začal jsem světlomety, které jsem si rozmístil do jednotlivých vrstev. Na obrázku vidíte detail obkresleného světlometu (vše je v jedné vrstvě):
Někteří se podivovali nad tím, že nevytvářím obrys celé kresby najednou. Tady vidíte, že dokonce i reflektor mám již vyplněný barvami a to jsem nezačal ještě nic dalšího. Protože vlastně ručně trasuji fotografii, tak mám tvar všeho daný samotnou fotografií, kterou stále vidím pod kresbou.
Úplně stejným způsobem vytvoříme i další světlomety a masku vozu (ve vlastní vrstvě) a všechny vrstvy (světlomety a maska) můžeme uzamknout a popřípadě i skrýt. Na obrázku vidíte tyto části kompletně hotové.
Dále jsem pokračoval nárazníkem, který jsem si rozdělil do dvou vrstev. Tady jsem se hlavně zaměřil na část s odrazem světlometů (od začátku jsem věděl, že to bude nejzajímavější část obrázku). Co je zajímavé, tak jsem si vždy myslel, že vytvořit tak složitou část s tolika detaily bude dosti obtížné, ale teď už vím, že je nejtěžší vytvořit hlavně velké plochy. Opět jsem kreslícími nástroji obkreslil vše, co pro mě bylo důležité. Na obrázcích vidíte vždy záběr s obrysy a záběr s výplněmi u obou částí nárazníku.
Můžete také vidět, že ihned odstraňuji obrysové čáry. Hlavně se mi bez nich lépe editují výplně a kresba je i bez nich vcelku dobře přehledná. K aplikaci a editaci výplní používám nástroje:
1. „Kbelík s barvou“ (K)
2. „Transformace výplně“ (F)
3. „Mixer“ pro vytváření výplní:
A teď důležitá informace:„vše následující je v jedné vrstvě“. Kreslícími nástroji jsem obkreslil obrysy a potom i pomocná ohraničení ploch pro výplně, což je při tomto způsobu práce velice důležité, poněvadž do takto připravených ploch musím aplikovat výplně tak, aby co možná nejlépe vystihly danou část kresby. Proto je velice důležité naučit se ovládat nástroje „Transformace výplně“(F) a „Mixer“ a mít představu, jak budou výplně vedle sebe aplikovány. U takovéto kresby automobilu to zase není tak obtížné, neboť obsahuje spousty ostrých přechodů mezi výplněmi, takže jsem hodně používal i plné barvy (solid). Nejtěžší v tomto případě bylo vytvořit velké plochy na přední části (jsou totiž vytvořeny z několika přechodových výplní aplikovaných vedle sebe). Já jsem si výplně oproti originálu trošinku zjednodušil (myslím si, že je důležité, jak působí kresba jako celek a není důležité pídit se po detailech, jestli jsou stejné jako u předlohy). Na obrázcích vidíte nejprve vytvořené obrysy:
A zde aplikované výplně a odstraněné obrysové čáry:
Zde ještě vidíte vcelku zajímavý obrázek rozkreslené zadní části (předek je vcelku hotový).
Samozřejmě před úplným ukončením prací jsem ještě některé části kresby upravoval. Nakonec jsem symbol „Jaguár“ přetáhl z knihovny na hlavní jeviště a přidal vrstvu s jednoduchým gradientem:
I přesto, že jsem takto propracované vektorové kresby začal tvořit vlastně náhodou, tak si myslím, že výsledky jsou víc než dobré. Ve Flashi kreslím nepravidelně asi dva roky (většinou jednoduchou grafiku a animace), ale že se dá dojít k takovým výsledkům jsem poznal až při tvorbě do soutěže „Vektory 2003“. Hlavní pro mě je to, že po převodu obrázku například do JPG se z něho stává rovnocenný obrázek například s obrázky vytvořenými v Corelu nebo Illustratoru (přeci jen originální soubory z těchto programů mají asi větší možnosti, ale nerad bych zde polemizoval o využití formátu .swf, no a tisknout z Flashe se dá). Také si myslím, že pro některé uživatele, kteří nedokáží pracovat v žádném speciálním vektorovém programu může být toto v celku zajímavá alternativa (nemusí vytvářet objekty ze křivek). Samozřejmě vím, že profesionálové takto experimentovat nebudou a hlavně nepotřebují! Pro lepší představu jsem přiložil zdrojový flash.zip. Jen pro méně zběhlé uživatele připomenu, že do kresby můžete nástrojem „Láhev inkoustu“(S) nanášet obrysové čáry. Vyberete-li výplň nástrojem „Kapátko“, otevře se vám automaticky v „Mixeru“ (a pokud není ve „Vzorcích barev“, tak se tam objeví automaticky při vybrání). Samozřejmě barvy použité pro výplně jsem vybral přímo z fotografie. Vybráním výplní nástrojem „Transformace výplně“ se vám objeví u přechodových výplní konečné nastavení transformačních bodů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024