Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Vektory
CorelDraw: Kapka vody
kapka
13. února 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme jak s pomocí CorelDraw vytvořit realistickou kapku vody. Začneme vytvořením základního tvaru kapky, postupně budeme přidávat lesk a na závěr za kapkou vytvoříme lesklou mokrou stopu.
{Úvod: Draw a Photopaint}
Hned na začátku si připomeňme, že CorelDraw není jen jeden
program, jak si 90 % lidí, kteří se s ním střetnou po poprvé, myslí.
Corel Draw v sobě zahrnuje: Corel Draw (vektorová grafika), Corel Photopaint (bitmapová grafika) a Corel RAVE (vektorové animace) obdoba Flashe.
V tomto tutorialu budeme používat Draw a Photopaint.
1. část (DRAW)
Nejprve si připravíme tvar kapky, se kterým budeme dále pracovat v celém tutorialu. Tento tvar vytvoříme ve vektorovém Draw nástrojem (volná kresba)Tvar kapky by měl vypadat asi takto:
Tento tvar by neměl být nijak úplně geometricky přesný, měl by mít malé nerovnosti, hlavně aby připomínal tvar kapky vody. Potom tento tvar duplikujeme stisknutím + na numerické klávesnici. Dáme mu odlišnou barvu a to nějaký tmavší odstín šedé kliknutím na paletu barev na pravé straně. Potom tento tvar chytíme za jeden z kontrolních bodů (viz níže uvedený screenshot) a posuneme mírně doprava.
Potom tento nový tvar umístíme pod ten původní a to stlačením SHIFT+PageDown.
Kompozice by měla vypadat nějak takto:
Teď musíme světlejší část odřezat z té tmavší. Tmavší část pokračuje pod světlejší a to nemůže. Je potřeba se zbavit průniku.
Označíme světlejší část, stlačíme a držíme SHIFT a označíme tmavší část. Teď stačí už jen kliknout na tuto ikonku a měly by vzniknout tyto 2 časti:
Tímto se končí práce v DRAW a tedy i 1. část tutorialu. Následuje práce ve PHOTOPAINT... mějte ale DRAW stále otevřený, budeme z něho totiž potřebovat ty 2 vytvořené objekty.
2. část (PHOTOPAINT)
Nyní si ve Photopaintu otevřeme nějakou texturu, fotku anebo jiný obrázek, na který chceme kapku vody aplikovat. Já si otevřu fotku, která mě k tomuto tutorialu inspirovala.
Z draw zkopírujeme CTRL+C 1. objekt (ten světlejší) a vložíme ho do Photopaintu CTRL+V.
Klikneme na objekt pravým tlačítkem a vybereme Object properties (vlastnosti objektu). V kolonce Merge vybereme Add a stlačíme OK. Kapka by teď měla být celá bílá.
Nyní si vybereme nástroj erase a v horní liště si nastavíme měkký hrot.
Průměr hrotu měníme tak, že stlačíme a držíme SHIFT, klikneme a držíme levé tlačítko a taháme kurzor po ose Y . Hrot by měl dynamicky měnit průměr. Teď budeme potřebovat hrot cca 5cm široký.
Začneme objekt umazávat a měli bychom dostat tvar, který by připomínal lesk kapky.
Opět zkopírujeme z draw 1. tvar a vložíme ho do paintu na to stejné místo jako lesk...
Znovu půjdeme do nabídky Object properties, ale tentokrát vybereme položku Subtract. Objekt se stane průhledným a ztmaví pozadí pod sebou. Tento objekt ale nesmí být průhledný, a tak je ho potřeba mírně ztmavit.
Půjdeme do nabídky Image / Adjust / Brightness - contrast - intensity a posuvník Brightness budeme pomalu posouvat doleva až do té doby, než nám objekt nezčerná. Nemůžeme ho posunout hned úplně vlevo, neboť tím dosáhneme odlišného efektu.
Výsledek by mel vypadat takto:
Teď znovu použijeme eraser a objekt smažeme tak, aby nám zůstal jen tvar připomínající stín kapky.
Můžeme přidat i stín, který kapka vrhá. Z draw zkopírujeme 2. tvar (ten tmavší) a vložíme ho do paintu tak, aby byl přesně okolo lesku kapky.
Klikneme na něj pravým tlačítkem, vybereme Object properties a v nabídce Merge dáme Subtract.
Stín by ale měl mít rozostřený vnější obrys, tak jako je to na originálu. Označíme stín, duplikujeme ho stlačením CTRL+D a půjdeme do nabídky Effects / Blur / Gaussina Blur a použijeme zhruba 3px rozptyl.
Tím se nám stín ale rozmazal do všech stran - na straně lesku je ho potřeba odstranit eraserem s velmi tenkým hrotem.
[-more-]{Mokrá stopa a její lesk}
Nyní už stačí vytvořit jen mokrou stopu, kterou kapka zanechává a jsme hotovi.
Znovu zkopírujeme 1. objekt (ten světlejší) a vložíme ho tak, aby přesně
zapadal do tvaru kapky. Otevřeme si tabulku Object properties a v nabídce
Merge vybereme Color Burn. Když se vám bude zdát stopa příliš
světlá anebo tmavá, její intenzita se dá jednoduše upravit přes nabídku Image
/ Adjust / Brightness - contrast - intensity.
Na místě, které jsme už měli před tím vytvořené tj. stín a lesk, bychom měli tuto mokrou stopu smazat eraserem , protože celou kapku mírně ztmaví. Jak vidíme na originále, tato stopa je ve spodní části silnější a směrem nahoru slábne, tento efekt dosáhneme duplikováním CTRL+D a aplikováním transparentnosti zdola nahoru.
Teď vytvoříme lesk mokré stopy a to tak, že znovu z draw zkopírujeme 1. objekt a vložíme ho na to stejné místo jako všechny předchozí. Znovu otevřeme tabulku Object properties a v nabídce Merge vybereme Add. Eraserem smažeme celou spodní část a pravou část mokré stopy. Výsledek by měl vypadat takto:
Nevím, jak máte nastavený Workspace, ale bylo by dobré mít zapnuté panely Effect tools a Paint tools. Zapínají se např. kliknutím pravého tlačítka na prázdnou šedou lištu nalevo anebo nahoře. Teď je totiž budeme potřebovat.
Z panelu Paint tools teď použijeme 1. úplně obyčejný štětec s hrotem širokým jen pár px. Vybereme si nějakou střední šedou a budeme kreslit do lesku, který jsme před chvílí vytvořili. Přesvědčete se o tom, že máte stále označený ten lesk a ne nějaký jiný objekt.
Nakreslíme jen pár bodů, které budou vytvářet lesk na vyvýšených místech, což vyplývá z charakteru materiálu. Kdyby šlo o nějaký hladký materiál, tyto lesky by vypadaly úplně jinak a také by se jiným způsobem vytvářely.
Tímto stejným způsobem můžeme vytvořit i maličký lesk na druhé straně kapky, stačí jen označit velký lesk kapky a štětcem do něho malý lesk nakreslit. Tak jak je to na úvodním obrázku.
Tak a jsme před posledním krokem, teď už stačí jen rozmazat povrch, po kterém kapka stéká. Rozmažeme ho jen na místě, kde kapka zanechala mokrou stopu. Z panelu Effect tools vybereme nástroj Blend . Nejdříve ale označíme background, protože s ním chceme pracovat. Je třeba si dávat pozor na to, který objekt máme označený, také je potřeba mít nastavený nějaký rozumný počet kroků zpět. Nyní tedy máme označený background a Blendem ho rozmažeme na místě, kde se nachází mokrá stopa.
A je to ! Všechno se ještě samozřejmě dá doladit pomocí postupů, které jsme používali a přivést tak váš výtvor až do absolutního fotorealismu. Good Luck!
Zdrojové Soubory * jen pro verzi CDR10 - [ DOWNLOAD 486kb ]
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024