CorelDraw - jak na vektorizaci logotypů? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

CorelDraw - jak na vektorizaci logotypů?

vektorizace

11. dubna 2003, 00.00 | Kdo čas od času nedostane jako podklad pro tisk nebo řezanou grafiku nekvalitní logo v gifu nebo jpegu? V tutoriálu si ukážeme cestu, jak takovou nekvalitní bitmapu poměrně snadno převést do kvalitní vektorové podoby.

Ač se Grafika.cz věnuje širokému poli návodů a tutoriálu, jedním z opomíjených polí byla dosud problematika vektorové grafiky, zejména pak ve spojení s následným vyřezáním na řezacím plotru. Ano, dnes tak bude řeč bude o signmakingu, tedy výrobě reklam (a čehokoli jiného) ze samolepících fólií a přípravě podkladů pro něj v Corelu. Samotný řezací plotr je až úplně poslední článek řetězu, takže všechny zde uvedené postupy jsou obecně platné kdekoli jinde. Bohužel, dnes toto odvětví zůstává poněkud ve stínu těch všelijakých krásných digitálních tiskových strojů a spousta lidí si třeba ani neuvědomuje, že i obyčejná dopravní značka, nebo logo na zastávce autobusu či ve stanici metra je vyrobeno touto technologií.
Nespornou výhodou signmakingu je jeho nízká cena ve srovnání s tiskem a téměř žádné omezení týkající se rozměrů. Signmaking není ani moc hardwarově náročný, počítač pro signmaking nemusí být žádný poslední výkřik IT a i ceny řezacích plotrů ve srovnání např. s plotry tiskovými o stejné šíři jsou o dost nižší. Nevýhodou je ovšem omezená barevná paleta (daná katalogem výrobce samolepicích fólií), jakákoli nemožnost vytvořit cokoli byť i jen zdaleka připomínající třeba barevný přechod (i když i to se dá částečně obejít) a jistá specifičnost použití řezané grafiky.
Dnes si nebudeme povídat o tom jak a co poslat na plotr a jak to pak následně dostat na místo určení (o tom v případě zájmu napíšu nějaké pojednání později), tento tutoriál bude o denním chlebu signmakera-praktika - bude o digitalizaci (bitmapových) předloh dodaných klientem. Nebudu zdržovat žádnými teoretickými výklady (pokud to nebude nezbytně nutné), ale půjdeme pěkně krok za krokem v podstatě tak, jak to chodí při sjednávání a následném zpracování zakázky.
Také nečekejte žádnou "One-click" metodu. Taková metoda neexistuje, a už vůbec ne v případě, který popíšu.
Mluvit budeme v řeči CorelDRAW rel.9, jednak proto, že v něm pracuji, jednak proto, že i v ostatních verzích je to velmi podobné a jednak proto, že Corel je na takovou práci jako dělaný. Tak hurá do toho!

Krok 1.: Disketa od zákazníka nebo mikroobrázek z Internetu - noční můra signmakera

Jistě to znáte. Potřebujete někam umístit nějaké logo. Zapomeňte na všelijaké logobanky, vyhledávače clipartů a tak podobně. Většinu z toho, co potřebujete, tam stejně nenajdete. K dispozici máte jen GIF tak řekněme 150x250 px stažený odněkud z Internetu. Anebo vám zákazník pošle (což se nám skutečně už stalo) podklad k výrobě billboardu vytvořený ve Wordu (nic proti němu nemám) s tím, že "loga si někde sežeňte, my je nemáme". Nebo pošle sice kvalitní bitmapovou předlohu nebo výtisk, ale zase s tím že s jejich grafickým studiem není o vektorech řeč (pak skutečně nechápu, proč neukončí spolupráci) anebo vám pošle PDF nevalné kvality a pak už jen zbývá, no nevím... "vytípat" obrazovku a screenshot si uložit jako bitmapu? Je to zkrátka boj signmakerů a jejich klientů. Věřte mi, že z praxe vím o čem mluvím. Ale od toho jsme tu, náš zákazník - náš pán, a proto se pustíme hned s úsměvem do práce.
Po prvních potížích s otevíráním nespolehlivé diskety se (opět) ukázalo, že zákazník poslal JPEG s vysokou kompresí a malou velikostí. Samozřejmě, že logo má být vyřezáno na desku na domě, jejíž rozměry jsou 3x1 metr.

Logo je naskenovaný letáček převedený do JPEGu již od zákazníka, papír není k dispozici

Rozměry obrázku jsou 704 x 120 px, což je tragicky málo i pro ten nejsofistikovanější trasovací program. Bude tedy muset zasáhnout mozek signmakera a Corelu trošku pomoci.

Krok 2.: Import do Corelu

Otevřeme si CorelDRAW s prázdnou stránkou A4 na šířku. Ono na velikosti stránky a její orientaci vůbec nezáleží, výsledné rozměry loga upravíme až na úplném konci při posílání na plotr...
Příkazem Soubor > Importovat nebo klávesovou zkratkou Ctrl+I si naimportujeme zmíněný obrázek loga a můžeme začít pracovat.
V tuhle chvíli zapomeňte na automatické trasování Corelu, protože to vám s takovým obrázkem udělá něco, co vůbec nečekáte a poskytne vám jen jakýsi zmrzačený vektorový objekt, který je spíš ke škodě než k užitku.

Výsledek automatického trasování

Krok 3.: Ruční vektorizace

Nezbývá, než si vzít tužku a logo prostě namalovat... A už vás slyším jak říkáte, že potřebujete tablet. Nepotřebujete (i když netvrdím, že se na to nehodí). Moje metoda je jednoduchá a přesto účinná.
Vezměte si do ruky (myši) nástroj Bezierův režim. Doporučuji mu v nastavení Corelu přiřadit nějakou jednoduchou klávesovou zkratku, třeba "T", vyplatí se to.

Nástroj Bezierův režim

Nyní nesmíte mít vybrán žádný bitmapový objekt, jinak Corel spustí automatické trasování a jste tam kde jste byli (poznáte to jednoduše podle tvaru kurzoru - trasování je křížek s čárkou vpravo). Obrázek si pořádně nazvětšujte (F2), doporučuji mít jedno písmenko přes celou obrazovku.
A teď to začne! S nástrojem Bezierův režim (kurzor má tvar křížku s Bezierovou křivkou vpravo dole) obklikejte obrys prvního písmenka. Nikde myší netahejte, jen klikejte! Co se týče počtu kliknutí, je to na vás. Doporučoval bych tak 4-6 kliknutí na čtvrtoblouk.

Postupné vytváření obrysu

Uvidíte jak se vám za myší bude vytvářet stopa ze samých úseček (lomená čára). Já jsem ji pro názornost zvýraznil žlutým obrysovým perem. Klikejte pečlivě, s rozumem. Ani moc, ani málo. Příliš mnoho úseček většinou nedává dobré výsledky, konečný počet řídicích uzlových bodů je zbytečně velký a s dočišťováním je pak spousta zbytečné práce. Naopak málo úseček špatně aproximuje požadovanou křivku. Až budete u konce vnějšího obrysu, lomenou čáru uzavřete. Corel vám svou ochotu křivku uzavřít dá najevo tím, že pokud se kurzorem přiblížíte k počátečnímu bodu lomené čáry, tvar se změní na křížek s šipečkou. Klikněte a první část vektorizace je za vámi.
Stejným způsobem vytvořte i druhou část písmenka, takzvanou podosnovu (říkejme spíše podkřivku, je to takový ten vnitřek smyčky u psacího U), vyberte oba vytvořené vektorové objekty (výběrový nástroj Ctrl+mezerník a výběr se Shiftem) a zkombinujte je. Funkce kombinování je v menu Změnit > Kombinovat nebo implicitní zkratkou Ctrl+L. Její práci zde nyní nebudu dopodrobna vysvětlovat, ale v podstatě udělá "díru" tam, kde je na sobě sudý počet objektů a "nedíru" tam, kde je počet lichý. Nyní byste měli mít něco takového:

Hranaté písmenko

Uznáte, že se to už blíží k výsledku, ale pořád to ještě není ono. Jasně, je to takové... hranaté, že?
No tak jdeme dál. Nástrojem Tvořítko (F10) vyberte všechny uzlové body vámi vytvořeného objektu, kromě těch, které mají zůstat "hranaté". To uděláte jednoduše tak že tvořítkem potáhnete zleva zezhora dolů doprava, tím vyberete všechny uzlové body objektu (zčernají a zvětší se). A pak se stisknutým Shiftem odklikáte ty, které nechcete zaoblit. To jsou právě ty tři nebo čtyři u smyčky psacího U. Vybírejte pečlivě!
No a pak už jen stačí použít dvě tlačítka z horního pruhu nástroje Tvořítko.

Možnosti Tvořítka

Prvním je tlačítko "Převést úsečku na křivku" (žlutě označené) jehož význam je více než jasný a druhým použitým tlačítkem je "Vyhladit uzel" (červeně označené). Toto tlačítko udělá ze všech vybraných uzlů krásně hladké uzly, takže písmenko pak vypadá docela k světu.

Vyhlazené písmenko

Teď už jen stačí trošku poupravit tvořítkem (F10) zeleně označená místa a máme (skoro) hotovo. Nezapomeňte si nejprve kliknutím někam mimo písmenko zrušit předchozí výběr bodů.

Krok 4.: Odpolední káva

Dál už je to jen opakování předchozích kroků. Vy můžete jít na kávu, práci vysvětlit své asistentce a počkat si na výsledek.

Zcela upřímně vám mohu prozradit, že do té doby, než jsem přišel na tuto velmi jednoduchou metodu, pro mně byla vektorizace logoznaků noční můrou! Převod z jakéhosi EPSu, jenž byl produktem CorelTrace5, s tisíci objektů a uzlových bodů nebo složitá vektorizace pomocí Bezierových křivek byla úděsná. Ale teď už je vektorizace pro mne příjemnou prací na nedělní odpoledne.
Pro vaši orientaci, co všechno lze tímto postupem vytvořit, přikládám vektorové logo jednoho klubu příznivců rychlých kol (cca 2 hodiny práce). Není tam žádné obrysové pero, všechno to jsou objekty.

Přeji pevnou ruku a hodně úspěchů při digitalizaci. A pokud byste měli o články s podobnou tématikou zájem, nezapomeňte svůj zájem napsat do diskuze pod článkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: