CorelDraw coby mistr na práci s texty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

CorelDraw coby mistr na práci s texty

corel

11. prosince 2003, 00.00 | V dnešním článku si budeme povídat o práci s textem v Corelu a ukážeme si, že program je v uvedené oblasti skutečným mistrem, jak za chvíli jistě uznáte.

Zdravím z předvánočně naladěného Barrandova všechny Coreluchtivé návštěvníky Grafiky.cz. Po delší odmlce způsobené (bohužel) pracovním vytížením přicházím s takovým malým předvánočním dárečkem. Před začátkem psaní tohoto textu jsem přemýšlel o čem to vlastně bude, můj problém je ten, že se mi zdá zbytečné psát o něčem, co už sám znám, ale pak jsem si řekl, že tyto články by měly přiblížit Corel i zájemcům z řad začátečníků nebo mírně pokročilých. V dnešním článku si budeme povídat o práci s textem v Corelu. Většina z vás, kteří Corel moc neznají, si teď určitě klepou prstem na čelo (nebo dělají jiné grimasy) s myšlenkou "Na co?!? Vždyť máme spoustu jiných editorů textu..." Ale já se vás budu snažit přesvědčit o tom, že Corel je skutečným mistrem na práci s textem, jak za chvíli jistě uznáte.

Krok 1.: Nová grafika

Začneme jako většinou začínáme s prázdným listem papíru. Předem všeho si ale musíme popovídat o tom, s jakými druhy textu Corel pracuje. to je totiž důležité pro správné pochopení všeho co bude následovat.
Za prvé máme text ŘETĚZCOVÝ, někdy též nazývaný umělecký nebo grafický a bude mu věnována většina tohoto článku. Dostaneme se k němu pomocí F8 nebo přes ikonu "Nástroj text" vlevo na panelu nástrojů. Klikněte kamkoli do pracovní plochy, objeví se vám blikající kurzor a už můžete psát. Možnosti řetězcového textu jsou takřka neomezené co se týče úprav. A v tom je skrytá síla Corelu.

Nástroj text


Za druhé máme text ODSTAVCOVÝ, což je v podstatě to, co znáte třeba z Wordu dokonce i s podobnými možnostmi formátování. Dostanete se k němu pomocí řetězcového textu jen s tím rozdílem, že místo kliknutí do plochy použijete Drag&Drop a vytáhnete si obdélníkovou oblast, do které posléze napíšete co si přejete :o) Tomuto textu už se dále nebudeme věnovat, protože z hlediska práce s grafikou je víceméně nezajímavý (i když ho tímto nikterak neodsuzuji), ale mám-li být upřímný, ve své dosavadní praxi signmakera jsem ho nepoužil snad ani jednou.

Odstavcový text


A za třetí tu máme speciální případ textu - text převedený na křivky (bohudík od verze 11 už aplikovatelný i na odstavcový text) a tomuto druhu "textu" (záměrně v uvozovkách) se budu věnovat v průběhu článku tak jak to vyplyne...

Krok 2.: Vytvořme řetězcový text

A je to tu... náš (první) textový počin v Corelu. Vezměte nástroj text (F8) a klikněte kamkoli do plochy. Napište třeba slovo "Grafika" a nyní se podíváme, co s tím můžeme všechno udělat.
Předně si asi změníme font, to uděláme jednoduše vybereme-li tažením celý text a pomocí rozbalovacího menu mu přiřadíme požadovaný řez písma (font). Corel vám dokonce ukáže i náhled. Kliknutím potvrďte a je to.

Výběr fontu


Krok 3.: Další možnosti formátování

To by bylo ale trochu málo na "Mistra", že? Tak budeme pokračovat dál... Velikost písma? Žádný problém - buď vyberete z rozbalovacího menu hned vedle fontu, nebo ho tam vepište ručně anebo prostě chytněte jedno z postranních nebo rohových tažítek (Corel totiž i text považuje za objekt) a text si zvětšete jak potřebujete. Stále málo? Jasně... Text je objekt, tudíž mu můžete přiřadit jakoukoli výplň a jakýkoli obrys - jednoduše klepnutím na barevnou paletu anebo výběrem pomocí panelu nástrojů. Tak dál ... potřebujete každé písmenko jiné? OK, prostě ho vyberte a naformátujte tak jak chcete. Větší mezery mezi písmeny? Není nic snazšího. Vezměte nástroj tvořítko (F10), klikněte na váš text a potáhněte za pravou spodní ikonku ve tvaru šipky s dvěma svislými čarami směrem doprava... Vidíte? Mezery se rovnoměrně zvětšily. Ta druhá ikonka slouží ke zvětšení / zmenšení mezery mezi řádky... Tak dál. Potřebujete jedno písmenko více vlevo/vpravo/nahoru/dolů? Jo, to jde.. tvořítkem ho popadněte za ten malý čtvereček vpravo dole u konkrétního písmenka a posuňte si jej kam potřebujete. Lze tak vybrat i více písmen... Uff... počkejte, my ještě nekončíme! Dále bychom potřebovali první tři písmena otočit o 45 stupňů vlevo... Jo jo, jak to uděláme?? No to uděláme tak, že je vybereme tažením (písmenka zešednou - vyberou se), potom klikneme na tlačítko "Formátovat text" (takové výrazné eFko nahoře na panelu nástrojů) a v dialogovém okně nastavíme požadovaný úhel.

Formátování textu


No jo, ale my bychom ještě chtěli ... a ještě ... a ještě ... Znám zákazníky. Ale pokud máte Corel tak vás nic nevyvede z míry. Pokud se vám už nebude chtít vybírat jednotlivá písmenka a pořád překlikávat do okna formátování textu, poradím vám něco jiného. Vyberte text jako objekt výběrovým nástrojem a rozdělte si ho z menu "Změnit". Tam zvolte "Rozdělit" (lze též pomocí Ctrl+K) a hle - co se stalo - každé písmeno si zachovalo všechny své předchozí vlastnosti, je pořád textem, ale přitom je už samostatným objektem. A s tím také můžete podle toho nakládat... To, co teď předvedu, je sice zběsilé, nicméně pro demonstraci možností Corelu to stačí...

Možnosti


Pořád málo? Já jsem všechny své patrony ještě nevystřílel... Pořád nejsme u konce.. Z kraje jsem mluvil o jakémsi textu převedeném do křivek. Představte si, že zákazníkovi už se vaše návrhy líbí, ale chtěl by mít trochu více zakřivené písmenko G. Žádný problém s Corelem - převeďte si písmenko do křivek a máte otevřenou cestu k dalším kreativním změnám. Pomocí Ctrl+Q z něj uděláte křivkový objekt, který bude zvenku vypadat jako písmeno, nicméně už si neponese žádnou textovou informaci. Výhoda toho je, že při přenosu na jiný počítač nepotřebujete mít nainstalován přesně ten font, s jakým jste text vytvořili (k tomu to také slouží), ale nevýhodou je, že takto převedený text už nelze editovat jako text.. on tak jen vypadá, ale už je to křivkový objekt. Teď si s ním ale zase můžete dělat co chcete pomocí tvořítka.

Poněkud pokřivené G


Ano, tohle dřív bývalo písmenko G... Čest jeho památce! Ale to pořád není konec možností úprav textu v Corelu. Chcete text "do zatáčky"? To jde v Corelu také snadno... Vezměte textový nástroj, podržte Ctrl a přibližte se k vaší požadované řídící křivce. Ikonka změní tvar na A s takovou vlnovkou. V ten okamžik klikněte a začněte psát. Interaktivně se bude nabalovat váš text na řídící křivku. Pak jej výběrovým nástrojem vyberte a zformátujte jak je libo. Můžete nastavit orientaci textu, umístění, vzdálenost od křivky anebo polohu od pomyslného začátku řídící křivky. Nastavte barvu, výplň, obrys... Prostě tak jak potřebujete (chce to chvíli experimentování, ale ujišťuji vás, že uděláte COKOLI).

Text na křivce


Další možností je mít text v nějakém objektu... Třeba něco jako obtékání objektu textem (nebo textu objektem?)... Vytvořte si nyní třeba srdce a napište do něj své prohlášení.. tak jako jsem to udělal já... Vezměte textový nástroj, stiskněte tentokráte Shift a klikněte na okraj objektu... pak už jen pište a formátujte.

Text v objektu


Tak, a teď už by nemělo nic bránit vytvoření jakéhokoli nápisu jaký si jen budete přát. Textu můžete přiřadit stín, interaktivní průhlednost, jakoukoli barevnou výplň, rozdělit ho, rozřezat ho nožem, přidat mu obálku a s její pomocí text jakkoli deformovat, můžete ho umístit do PowerClipu a vytvořit jím tak výplň jiného objektu nebo opačně do textu vložit objekt pomocí PowerClipu. Prostě cokoli vás napadne. A to jen díky tomu, že text je sice v Corelu textem ale také Corelským objektem se všemi jeho vlastnostmi a možnostmi. Zkuste si to sami. Pravda, prolétl jsem možnosti úprav textu v Corelu jen tak letem světem, ale těm, co rádi experimentují, jsem jistě pootevřel dveře do nové dimenze. Úplně jsem opomenul možnosti odstavcového textu, ale o tom třeba příště (i když mám pochybnosti o atraktivitě takového článku), ale samozřejmě, že pokud uvidím zájem ze strany čtenářů tak něco připravím. V diskuzi rád odpovím na cokoli týkající se práce s texty v Corelu, pokud to budu vědět. Doufám, že jsem vás předvánočně naladil a že jste chytli inspiraci třeba pro tvorbu nějakého efektního novoročního přání.

Přeji hodně úspěchů při hraní si s textíky a doufám, že vám dnešní článek něco přinesl. Děkuji za pozornost a těším se u dalších tutoriálů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: