Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Vektory
CorelDRAW a skripty (2) - Trocha teorie
corel
16. srpna 2002, 00.00 | CorelSCRIPT není nic jiného než obyčejný skriptovací jazyk, kterým lze ovládat produkty Corelu. Dnes si probereme několik základních vlastností.
Pokud už jste se někdy dostali do křížku s jakýmkoliv programovacím jazykem, CorelSCRIPT vás příliš nepřekvapí. Primárně je určen k ovládání aplikací Corelu, ale lze v něm naprogramovat věci, které s Corelem naprosto nesouvisí. Když se podíváte do adresáře s ukázkovými skripty, objevíte spoustu zajímavých zbytečností. Přehrávač CD, primitivní prohlížeč obrázků, plánovač úloh a několik dalších. Nezbývá než se lehce pousmát, nicméně jako ukázka jak udělat to, či ono poslouží dobře.
Základy
Jako každý programovací jazyk, tak i CorelSCRIPT je složen z jednotlivých příkazů, které se píší odshora dolů. Příkaz je vždy na jednom řádku. Pokud vám jeden řádek nestačí, je možné použít dvě zpětná lomítka (\\) na jeho konci, v tom případě pokračuje příkaz na řádku následujícím. Komentáře se označují buď příkazem REM, nebo jednoduchou uvozovkou ' (nikoli o apostrofem). Pak se vše až do konce řádku ignoruje. Jiný zápis komentářů není možný. Za zmínku stojí první 2 řádky, do kterých je vhodné formou komentáře zapsat jednoduchý popis, ten se pak objeví v dialogovém okně otevření nebo spuštění skriptu. V rámci čitelnosti napsaného kódu je vhodné odsazovat vnořené příkazy a vkládat prázdné řádky.
|
Proměnné
V názvech proměnných se nerozlišuje velikost písmen, mohou se skládat z malých či velkých písmen a-z, číslic 0-9 a znaku podtržítko (_). Prvním znakem v názvu nesmí být číslice. Dále pochopitelně není možné pojmenovat proměnnou již použitým názvem funkcí. Kompletní seznam rezervovaných slov lze nalézt v nápovědě.
|
Typy proměnných, definice a přetypování
CorelSCRIPT nabízí celou řadu typů proměnných, v praxi jich ovšem využijeme jen pár. STRING pro textové hodnoty, LONG pro celá a DOUBLE pro desetinná čísla. V následující tabulce je přehled základních typů.
typ znak popis ---------------------------------------------------------------- STRING $ řetězec znaků (text) BOOLEAN pouze hodnoty TRUE (-1) nebo FALSE (0) INTEGER % celá čísla od -32 765 do 32 765 LONG & celá čísla od -2 147 483 647 do 2 147 483 647 SINGLE ! desetinná čísla od -3,4E38 do 3,4E38 (přibližně) DOUBLE # desetinná čísla od -1,8E308 do 1,8E308 (přibližně) |
Ve výčtu ještě scházejí DATE a CURRENCY, které příliš často nepoužijeme. Posledním typem je VARIANT, který je automaticky přiřazen, pokud není deklarován jiný typ. Vzhledem k nutnosti přetypování proměnných pro různé použití je daleko vhodnější proměnné předem deklarovat. Typ lze nastavit buď přidáním odpovídajícího znaku na konec názvu proměnné, nebo deklarováním předem pomocí DIM.
|
Ke změně typu proměnné slouží funkce CSTR(), CBOL(), CINT(), CLNG(), CSNG() a CDBL(). Nejčastěji používanou je CSTR(), která převede jakýkoliv výraz na typ STRING. Za zmínku ještě stojí CBOL(), která přede výraz 0 na FALSE a vše ostatní na TRUE.
|
Pole
Pole jsou speciální proměnné, které mohou obsahovat více hodnot. Index pole se píše za proměnnou, uzavřený v závorce. První index má hodnotu 1. Lze vytvářet i vícerozměrná pole.
|
Příkazy pro větvení
Příkazy pro větvení programu také nevybočují z běžně zažitých konvencí. K dispozici máme obvyklou konstrukci IF podmínka THEN příkaz, případně IF podmínka THEN příkaz ELSE jiný příkaz EDNIF. Dále ještě konstrukci SELECT CASE, vhodnou pro rozsáhlejší větvení.
|
Příkazy cyklu
Cykly lze rozdělit na dva druhy. Ty, které proběhnou v zadaném počtu průběhů a ty, které probíhají do až do splnění určité podmínky. Mezi první patří cyklus FOR ... NEXT, mezi druhé DO ... LOOP a WHILE ... WEND. Všechny tyto příkazy lze kdykoliv přerušit příkazem EXIT.
|
Definice uživatelských funkcí
Při rozsáhlejších skriptech je vhodné často používané procedury definovat jako vlastní funkce. V následující ukázce si nadefinujeme svojí funkci pro přepočet vnitřních hodnot rozměrů CorelSCRIPTu na milimetry.
|
Operátory
CorelSCRIPT nabízí řadu standardních operátorů, takže ani v této oblasti nás nečeká nic zvláštního. V následující tabulce je výčet těch nejběžněji používaných.
operátor popis --------------------------------------------------------- porovnávací = je rovno, nebo přiřazení hodnoty proměnné <> není rovno > je větší než < je menší než >= nebo => je větší nebo rovno než <= nebo =< je menší nebo rovno než logické NOT negace (NOT TRUE vrací FALSE) AND logický součin (TRUE AND FALSE vrací FALSE) OR logický součet (TRUE OR FALSE vrací TRUE) pro slučování řetězců & nebo + sloučení textových řetězců (string) |
Objekty
Aby CorelSCRIPT mohl být použitelný pro různé aplikace, pracuje s objekty. My si ovšem vystačíme s jediným, a to CorelDRAW.Automation.9. Dalšími mohou být například CorelPhotoPaint.Automation.9, nebo CorelScript.Automation.9. Lze pracovat i s jinými (non-Corel) aplikacemi na bázi OLE.
Jednotky
CorelSCRIPT vnitřně počítá s jednotkami v desetinách mikronu (0,0001mm) a to pouze v celých číslech (typ LONG). Jako výchozí bod (0) je brán střed stránky. Kladné hodnoty udávají pozici směrem nahoru a doprava, záporné dolů a doleva.
Pro přepočet jednotek máme k dispozici funkci LENGTHCONVERT(), která dokáže přepočítat různé jednotky mezi sebou (desetiny mikronů, body, palce, centimetry atd.). Bohužel v seznamu scházejí milimetry, které lze v našich zeměpisných šířkách považovat v Corelu za výchozí. Jako přijatelné řešení se nabízí definice vlastní funkce pro přepočet mezi desetinami mikronů a milimetry.
|
Závěrem
V tomto článku nejsou zdaleka popsány všechny vlastnosti jazyka CorelSCRIPT. Pro vytváření jednoduchých skriptů ulehčujících v Corel DRAW uživateli každodenní práci ovšem postačí.
V příštím díle tohoto seriálu si ukážeme, jak pohodlně manipulovat s vodícími linkami.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- CorelDRAW a skripty (1) - Ulehčete si praci
- CorelDRAW a skripty (2) - Trocha teorie
- CorelDRAW a skripty (3) - Pracujeme s vodícími linkami
- CorelDRAW a skripty (4) - Spouštění skriptů
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024