Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Vektory
AlgoLab Raster to Vector Conversion Toolkit 2.5
9. září 2003, 00.00 | Automatický převod rastrového obrázku do vektorové podoby nemusí být nijak složitý, je však podmíněn použitím vhodného vektorizačního nástroje. Raster to Vector Toolkit společnosti AlgoLab patří mezi nejvíce povolané a přitom relativně levné vektor tracery a jeho možnosti při vektorizaci bitmapových předloh tomu odpovídají.
{Základní popis}
Programy na vektorizaci bitmapových grafických předloh jsme se na Grafice On-line zabývali už několikrát. Součástí každého profesionálního vektorového grafického editoru je obvykle i nějaký interní či externí nástroj na vektorizaci bitmapových předloh. Pokud ale žádný profesionální vektorový editor nevlastníte a přesto chcete převést naskenované bitmapové předlohy do podoby vektorového výkresu, kresby či ilustrace, můžete použít stand-alone vektor tracery. Jedním z takových programů je právě dnes popisovaný AlgoLab Raster to Vector Conversion Toolkit (dále jen AlgoLab R2V Toolkit) pro Windows, prodávaný za 99 USD. Společnost AlgoLab má s vektorizací bitmapových předloh už své zkušenosti, čemuž ostatně napovídá i další samostatný vektor tracer AlgoLab Photo Vector, jehož starší recenzi najdete též na našem serveru.
Nástroj AlgoLab R2V Toolkit není nástupcem Photo Vectoru, nýbrž jeho produktovým kolegou vhodně doplňujícím vektorizační schopnosti Photo Vectoru. AlgoLab R2V Toolkit ve své aktuální verzi 2.5x neumí vektorizovat barevné obrázky a ilustrace, výstupem je vždy jen monochromatický vektorová kresba. R2V Toolkit umí převádět prakticky libovolné "2D " bitmapové předlohy do podoby vektorové kresby, vektorového technického výkresu, mapy apod., a to včetně částí různých grafických publikací obsahujících například specializované symboly, písma či jiné grafické prvky s velikostí vhodnou pro jejich vektorizaci. R2V Toolkit nabízí poměrně široce modifikovatelnou techniku vektorizace, kterou můžete ovlivnit buď přímým výběrem vhodné konverzí techniky nebo manuální úpravou jednotlivých vlastností vektorizačního procesu.
AlgoLab R2V Toolkit - možnosti úprav a manipulací s importovanými bitmapovými obrázky
I když AlgoLab R2V Toolkit zatím nepodporuje vektorizaci vícebarevných bitmapových předloh, umí plnobarevné obrázky načíst. Při importu se ale automaticky každý obrázek převede do černobílé podoby, přičemž u některých obrázků si ještě před finální redukcí můžete pomocí světlosti (obdoba funkce Threshold u jiných vektor tracerů) nastavit úroveň detailů. Importovaný bitmapový obrázek ve formátech BMP, JPEG, PCX, PNG, TARGA a TIFF můžete v R2V Toolkitu trochu upravit. Žádné velké možnosti úprav ale nečekejte, k dispozici jsou pouze rotace kolem osy nebo podle směru definované čáry, převod obrázku do negativu, oříznutí obrázku a několik běžných algoritmů pro zvýraznění či potlačení některých detailů, vyplnění prázdných míst a zeštíhlení či ztučnění kontur obrázku. Samozřejmostí je lupa, posuv importovaného obrázku v ploše okna programu a podpora TWAIN kompatibilního skenovacího softwaru. Přímo z AlgoLab R2V Toolkitu si můžete spustit libovolný grafický editor, stačí si ho jen vybrat v preferencích programu.
AlgoLab R2V Toolkit - importovaná bitmapová předloha
AlgoLab R2V Toolkit - výsledná vektorová kresba
[-more-]{Nabízené typy vektorizace, ukázky a závěr}
Hlavním úkolem AlgoLab R2V Toolkitu samozřejmě není úprava bitmapových obrázků (kterou je lepší provést ve specializovaném grafickém editoru), které lze z programu i ukládat, nýbrž jejich převod do vektorové podoby. Díky mnoha standardně nabízených vektorizačním technikám lze celkem rychle a bez problémů převádět do vektorového formátu například bitmapové grafy, topologické mapy, technické a 2D architektonické výkresy, loga, symboly, skenované kliparty a spoustu dalších ilustrací, které máte k dispozici pouze jako bitovou mapu a potřebujete je dostat do vektorové podoby. Nabízených typů vektorizačních technik je celkem deset (svými názvy většinou odpovídají typům převáděných předloh) plus dvě uživatelské, u kterých si můžete sami nastavit postup pro vektorizaci přesněji řečeno použité geometrické útvary a objekty použité pro vektorizaci. Upravit si samozřejmě můžete i všechny další nabízené techniky, které se většinou liší pouze použitím čar, křivek, výplní, polygonů apod. Součástí podrobných preferencí je samozřejmě také nastavení citlivosti (v bodech) při detekci čar, křivek atp., se kterou se u složitějších kreseb vyplatí občas experimentovat.
Vytvořený vektorový objekt můžete uložit ve formátech DXF, Adobe Illustrator (AI), EMF, WMF nebo jako "čistý" ASCII textový soubor, který lze dále zpracovat nebo ho například importovat do různých aplikací a matematických programů.
Výstup ve formátu ASCII textového souboru můžete ještě v AlgoLab R2V Toolkitu aproximovat, k čemuž máte k dispozici nezávislé aproximace pro X a Y souřadnice.
Jako doplněk k R2V Toolkitu nabízí společnost AlgoLab SDK balík Raster to Vector Conversion obsahující DLL knihovnu se základními vektorizačními technikami R2V Toolkitu. Na závěr snad už jen krátká a možná i trochu zbytečná poznámka. Čím větší fyzické rozlišení bude mít bitmapová předloha, tím kvalitnější zpravidla bude výsledný vektorový objekt. Běžné oskenované bitmapové výkresy lze na rychlém počítači vektorizovat v poměrně krátkém čase, důležitá je samozřejmě i volba (a případná drobná úprava nastavení) vhodné vektorizační techniky. Pro A4 výkresy lze doporučit alespoň rozlišení 600 dpi, u větších výkresů byste (vzhledem k velikosti bitové mapy) měli skenovat alespoň s rozlišením 400 dpi.
Původní bitmapové logo Bitmapová předloha |
Stejné logo po vektorizaci Výsledek po vektorizaci |
AlgoLab R2V Toolkit - naskenovaná bitmapová předloha (kresba perem)
AlgoLab R2V Toolkit - výsledek uložený jako vektorová kresba
AlgoLab R2V Toolkit - naskenovaná bitmapová předloha (mapa)
AlgoLab R2V Toolkit - výsledek v podobě vektorové mapy
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024