Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Vektory
Adobe Illustrator 10 - kreativita především
Illustrator 10 recenze
14. listopadu 2001, 00.00 | Tak už tady máme desátou verzi oblíbeného vektorového programu. Je až s podivem, jaké nové funkce a vlastnosti může vektorový program přinášet. Více v naší recenzi.
Firma Adobe přichází s Illustratorem v pravidelných intervalech, které jsou přibližně 18 měsíců. Některé verze bývají na novinky chudší, ale stabilnější, jiné naopak bohatší, ale problémovější. U nové verze 10 to vypadá na kombinaci obou možností - stabilnější a bohatší. Ale nepředbíhejme.
U některých programů jde s každou novou verzí vyjmenovat všechny vlastnosti a funkce, ovšem Illustrator už je natolik komplexní program, že pouze nekomentovaný seznam všech vlastností by vydal na samostatný článek. Proto pochopitelně uvedeme pouze novinky, kterých je i tak poměrně dost. Novinky lze rozdělit na dvě velké skupiny - kreativní nástroje a nástroje pro Internet. Kreativní nástroje využijí všichni uživatelé, tedy nejen fandové webových stránek, ale i tvůrci ilustrací nebo jiných dílek, přínos webových nástrojů je poměrně zřejmý.
Kreativní nástroje
Úplnou novinkou nové verze jsou symboly. Nejde o klasickou paletu, přes kterou byste vkládali do kresby předpřipravené motivy (tedy kliparty), ale o speciální sadu nástrojů pro práci se symboly. Pomocí nich se symboly vkládají, zvětšují, zhušťují, otáčejí, mění se jim barevnost nebo průhlednost.
Sprejové nástroje Illustratoru 10
Pochopit logiku používání symbolů je poměrně obtížné. Symboly se vkládají speciálním sprejovým nástrojem, který je do kresby vkládá v určité hustotě. Vkládané symboly tvoří formálně jeden objekt, který lze modifikovat opět pouze "sprejovými" nástroji.
Několik symbolů "strom" tvoří jeden objekt
Nástroje pro práci se symboly jsou poměrně "rozměrné", tedy vzhledem k velikosti vkládaných symbolů mají velký poloměr. Tato velikost se využívá zejména při modifikaci symbolů. Například můžeme vzít symbol přebarvení (šestý symbol s kyblíčkem), vybrat jinou barvu a část "lesa" přebarvit. Vzhledem k rozměrům nástroje bude na místě jeho středu působnost nástroje největší a po krajích bude slábnout. Což v praxi znamená, že uprostřed bude růžový les, ale na okrajích pouze narůžovělý.
Přebarvení růžovou, kruh značí rozměr nástroje
Podobně fungují také ostatní nástroje - zvětšování, změna perspektivy, natáčení, změna průhlednosti. Jejich funkce je poměrně standardní a nevyžaduje snad další popis. Kromě nich existuje ještě nástroj Symbol Styler, který provádí "symbolizaci symbolů", neboli na jedny symboly aplikuje symboly jiné. Například máte plochu plnou kružnicových symbolů, na které aplikujete ozubené symboly... Praktickou ukázku bohužel nepředvedeme, protože funkce funguje pouze s některými symboly a nám se zatím nepodařilo zjistit, se kterými.
Kontextové menu sprejového nástroje
U nového nástroje přišla firma Adobe s novým druhem ovládání. Vytvořila speciální kontextové menu, kterým dokážete přepínat mezi jednotlivými sprejovými nástroji aniž byste museli jezdit do menu nebo panelu nástrojů. Stačí stisknout Alt + pravé tlačítko myši (nebo Option + Alt + tlačítko myši na Macu) a zobrazí se sprejové kontextové menu. V něm stačí myší najet na symbol vybíraného nástroje a už můžete kreslit.
Pokud vám celý popis symbolů připadal "divoký", není se čemu divit. Funkci si musíte podrobně vyzkoušet, abyste pochopili, co dělá. Ovšem i potom si budete připadat jako v říši divů, protože jde o velmi netradiční záležitost. Dokážeme si představit, že se takto dá vytvářet tráva, les nebo jiné opakující se vzory.
Výhoda spreje se projeví při ukládání. Například při ukládání do SVG je poměrně jedno, kolik objektů je nakonec obsaženo, protože se do souboru uloží pouze jeden. U zbylých objektů jsou uloženy pouze jejich pozice a speciální atributy, čímž udržíte malou velikost souboru.
Deformace
Velkou práci si v Adobe dali také s deformačními nástroji, kterých je opravdu velké množství. Je až s podivem, co všechno se dá s vektory udělat. A nejen s vektory, protože všechny nástroje pracují také s bitmapovými obrázky a dokáží operace, které neumí ani Photoshop!
Paleta deformačních nástrojů
Nástroje mají zatím anglická jména a my můžeme pouze spekulovat, jak se nakonec přeloží. Přesto zde najdeme nástroje zakřivení, zkroucení, nafouknutí, vypuštění, vroubkování, zvrásnění a krystalizace. Jejich funkce přibližně odpovídají názvu a dokáží kresbu změnit k nepoznání.
Původní objekty (vlevo) a deformovaná varianta
Pokud v Illustratoru nevytváříte jenom klasickou obchodní grafiku, ale i různé kreativní výtvory, přijdou vám deformační nástroje vhod. Určitě vám přijdou vhod také možnosti nastavení jednotlivých nástrojů, které jsou opravdu bohaté. Pokud navíc používáte tablet s přítlakem, můžete ho s úspěchem využít při deformacích.
Možnosti vrásnicího nástroje
Efektové deformace
Již Illustrator 9 přišel s efekty, což jsou vlastně živé filtry. Například nakreslíte čáru, na kterou aplikujete efekt šipky na konci. Nyní můžete čáru různě přesouvat natáčet nebo prodlužovat a šipka bude stále na konci, přičemž bude zachovávat směr čáry.
Ke spoustě různých efektů přibyly v Illustratoru 10 deformační efekty, kterých je celkově patnáct. Jde o přednastavené obálky různých tvarů (vlajka, oblouk, rybí oko), které se aplikují na vybrané objekty. Při editaci objektu zůstane zachován jeho původní tvar, ale zobrazena je již deformovaná varianta.
Efekt a jeho aplikace na text
Nové nástroje
Illustrator 10 přinesl také nové nástroje pro vytváření objektů, které vytvářejí určité objekty jednodušším způsobem než dosud. Například nástroj oblouk vytváří čtvrtoblouky, nástroj mřížka vytváří tabulkovou mřížku a radiální mřížka vytváří kruhovou mřížku. V zásadě jde o užitečné nástroje, až na radiální mřížku, která je velmi specifická a těžko půjde o nástroj každodenního použití.
Tvořivé nástroje
Další nový nástroj se schoval do skupiny, kde je obdélník a elipsa. Jedná se o nástroj na vytváření září a odlesků. Ve Photoshopu podobný efekt funguje ve formě filtru (Lens Flare), tady je implementován jako nástroj pracující navíc vektorově. Vytvořenou záři můžete kdykoli vzít a přemístit na jinou část kresby. Protože jde o vektorový objekt, okamžitě se přizpůsobí novému okolí a bude zářit, jako nová.
Záře
Přestože jde o velice zajímavý nástroj, který jasně ukazuje praktické možnosti Illustratoru, nemůžeme se zbavit dojmu, že je možná trochu samoúčelný. Kolikrát potřebujete udělat vektorový odlesk?
Magická hůlka
Ano, také v Illustratoru se objevila magická hůlka, která vám pomůže vybrat podobné objekty. Její nastavení je nepoměrně rozsáhlejší než ve Photoshopu a bude se hodit zejména kreativním lidem, kteří pracují s velkým množstvím objektů, které různě přebarvují...
Když mluvíme o výběrech, měli bychom zmínit, že všechny operace s výběrem objektů se přestěhovaly do samostatné nabídky Select. Jedná se o velice dobrý krok, protože dokud byla tato nabídka umístěna jako podnabídka menu Úpravy, byla práce s ní značně neefektivní.
V nabídce Select je také jedna nová funkce, a sice možnost uložení výběru objektů a zpětného vyvolání. Opět se bude hodit lidem, kteří pracují s velkým množstvím objektů.
Illustrator pro Web
Hlavní novinkou webových funkcí je nástroj pro rozřezání. Ne, nejde o klasický nástroj, který rozřezal objekty na více kousků, jde o úplně nový nástroj, kterým můžete nadefinovat, jak se obrázek rozřeže při exportu do HTML. Pokud připravujete návrh webové stránky v Illustratoru, jde o neocenitelnou funkci, protože již nemusíte používat Photoshop.
Obrázek rozřezaný na tři části
Protože stránku Illustratoru můžete nadefinovat v pixelech, můžete si všechno připravit na bod přesně, a to včetně způsobu, jak bude obrázek rozřezán. Díky použití náhledu pixelů vidíte, jak bude každý pixel na rozhraní dvou objektů vypadat, takže nemusíte ve Photoshopu kontrolovat výsledek. Tím ušetříte spoustu kroků - přepínání mezi aplikacemi a ladění detailů.
Navíc nejde o skutečné rozřezání, pouze o náhled, kde bude rozřezání provedeno při exportu. V exportním dialogu navíc můžete u každého obrázku vybrat formát (GIF, PNG JPEG) a stupeň komprese. Už chybí pouze podpora rollovers...
SVG
Další funkce se týkají podpory exportu do SVG, spolupráce s LiveMotion. Illustrator například stále neumí animace, ale dokáže exportovat obrázky pro LiveMotion způsobem, že v LiveMotion animaci uděláte na klepnutí. Kromě toho nabízí Illustrator spoustu efektů pro SVG, přičemž si můžete vybrat přibližně z 10 připravených (například živý stín) nebo doprogramovat další.
Živá data
Převážně pro web jsou určena živá data. Například na webové stránce můžete mít graf, který se bude měnit po najetí myší na různé údaje. V Illustratoru můžete připravit tvar grafu a provázat ho se sadami hodnot.
Content Management
Jak jste si mohli přečíst dříve, firma Adobe přišla s architekturou XMP - eXtended Metadata Platform. Illustrator je druhou aplikací (po Acrobatu), který s těmito funkcemi přichází. Zatím jde o implementaci "pro budoucí použití", protože mnoho programů XMP data nedokáže využít.
Informace o souboru - součást XMP
Práce ve skupině
Spolupráce s češtinou
Momentálně je k dispozici anglická verze Illustratoru, přičemž česká verze se připravuje. Illustrator 9 (i verze CE) měl problémy s ukládáním souborů, které obsahovaly česká písma OpenType (například Arial CE). Ani verze 10 na tom není úplně nejlépe, ale vysledovali jsme určitou fintu, jak lze problém minimálně obejít. Pokud ukládáte soubor ve formátu AI10 bez kompatiblity s PDF, je vše v naprostém pořádku a soubor lze uložit a zpátky načít. Když ovšem kompatibilitu zapnete, můžete se s češtinou rozloučit. Horší ovšem je, že do formátu AI9 soubor vůbec neuložíte, protože tam kompatibilitu nemůžete vypnout. Zatím nemáme informace, zda to půjde odstranit v české verzi, ale budeme vás informovat okamžitě, jak se něco dozvíme.
Illustrator bohužel naprosto ignoruje Unicode. S verzí 10 se spěchalo, aby byla co nejdříve pro Mac OS X, což mělo neblahý vliv. Na přepisování jádra nezbyl čas, protože se navíc musel dohánět FreeHand, který už byl hotový. Doufejme, že další verze bude mít plnou implementaci Unicode a nebude mít plno chyb.
Stabilita a rychlost
Pokud nebudeme hodnotit nové funkce, můžeme s klidem říci, že Illustrator 10 je rychlejší než verze 9. Nové funkce nejsou nijak zázračně rychlé (zejména práce s deformacemi bitmap nebo s velkým množstvím symbolů), ale nemůžeme říci, že je to vysloveně pomalé.
Také stabilita programu je mnohem lepší. V běžných podmínkách se nám nestalo, že by program spadnul, což se o předchozích verzích říci nedalo.
Hodnocení
Illustrator 10 udělal velký krok kupředu. Pokud srovnáme novinky s ostatními desítkovými verzemi, jedná se o největší změny. Corel 10 pouze dohnal Illustrator 9 (mřížka přechodů) a FreeHand 10 upravil rozhraní a udělal malé změny. Illustrator 10 přinesl tolik novinek, že konkurenci bude nějakou dobu trvat, než se s tím vyrovná.
Po kreativní stránce hodnotíme Illustrator 10 jako velmi přínosný. Také webové funkce jistě udělají návrhářům radost, stejně jako stabilita a rychlost. Uživatelé pouze musí být opatrní, jakým způsobem soubory ukládají. Což je vlastně jediná výtka, kterou u této verze máme. Jinak jde o natolik kvalitní verzi, že ji můžeme doporučit k běžnému používání.
Tentokrát jsme testovali verzi pro Windows. Na verzi pro Mac OS a Mac OS X se podíváme v nejbližší době, přičemž recenzi najdete na serveru MůjMac.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024