Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Stolní tiskárny
Znovuzrozená sublimace jako ideální fotografický tisk?
Olympus P400
4. prosince 2001, 00.00 | Uvažujete o nákupu kvalitní tiskárny pro tisk digitálních fotografií? Rozhodujete se mezi HP, Canonem a Epsonem? Pak by vás mohlo zajímat, že sublimační tisk je v dnešní době ekonomicky velmi lákavou alternativou inkoustovek.
Sublimační tisk je tisková technologie, o které se sice příliš mediálně nediskutuje. Není ani divu, příliš se nevyvíjí, na trhu se neobjevují pravidelně nové a nové modely a koneckonců výrobců nabízejících dnes sublimační tiskárnu je pomálu. Uživatelé si zvykli na odvěkou pravdu, že sublimační tisk je příliš drahý, a ani příliš neregistrují, že se situace pomalu mění. Ano, sublimační tisk je dnes v některých případech levnější než inkoustový. Nevěříte?
Technologické minimum
Barva se v případě sublimačního tisku přenáší na potiskované médium ze speciální přenosové fólie. K přenosu dochází teplem a množství tepla udává také množství barvy (tj. odstín), jaké se v daném bodě přenese. Sublimační tisk tak umožňuje tzv. continuous tone tisk - tedy tisk bohatý na širokou škálu odstínů s plynulými přechody. V případě stolních sublimačních tiskáren je přenosová fólie, stejně jako tisková hlava, široká jako maximální šíře potiskovaného média. Znamená to tedy, že tisková hlava je pevně ukotvena v tiskárně a pohybuje se papír. Ten prochází tiskárnou typicky ve čtyřech průchodech - a při každém průchodu je na něj nanesena další barva (v praxi tak doslova papír vyjede z tiskárny ven a následně se zatáhne zpět k dalšímu nanesení barvy). Tisk probíhá většinou v modelu CMY a bývá doplněn laminací nebo potahem ochrannou vrstvou. Na přenosové fólii jsou jednotlivé barvy naneseny za sebou sekvenčně tak, aby pokryly vždy plochu média. Jejich pořadí je typicky Yellow - Magenta - Cyan - ochranná folie.
Tisková hlava se skládá z mikroelementů, které jsou jednotlivě zahřívány na vysokou teplotu. Jejím vlivem dojde k odpaření barvy z přenosové fólie a následné kondenzaci barvy na papír. Z toho vyplývají výhody i nevýhody technologie. Pro tisk je potřeba používat speciální média, která jsou tepelně odolná a vhodná pro danou barvu. Další nevýhodou je, že tiskárny nedisponují příliš velkým rozlišením (150 - 600 dpi). To je ovšem kompenzováno tím, že barvy se díky postupu tisku dokonale spojují, takže tisk působí velice kompaktním dojmem. Zcela je eliminován jakýkoli rastr, což je výhodou při tisku fotografií, kdy není vysoké rozlišení nutné, na druhou stranu jsou sublimační tiskárny nevhodné pro tisk detailních vzorů. Tisk při kontrastním a detailním vzoru působí rozmazaně a neostře. Paradoxně tedy výhody sublimačního tisku oceníte zejména u fotografií s nižším rozlišením.
Ekonomická stránka věci
Náklady na potištění určitého formátu jsou u sublimační tiskárny fixní, čímž se výrazně odlišuje od ostatních technologií. Protože fólie s barvivem má šíři média, postupně se s potiskem odvíjí a nelze ji recyklovat, je cena za potištění například formátu A4 přesně dána cenou folie a média. Nezáleží ani na tištěném motivu a nelze nastavit ani žádný "úsporný" režim. Navíc většina výrobců dodává kombinaci například 50 listů papíru a příslušně dlouhou pásku s barvivem, takže spočítat si náklady na jednu stránku není nijak těžké.
Co se vlastně změnilo?
Po technologické stránce se toho v sublimaci moc neděje. V letošním roce na trh nepřišel jediný významný nový model sublimační tiskárny, přesto se tato technologie posunula ve svém významu. Důvodem nebyl technologický pokrok, nýbrž výrazný pád cen některých tiskáren a spotřebního materiálu. Dobře se vše prezentuje na nejkřiklavějším příkladu, kterým je tiskárna Olympus Camedia P-400. Ta se na trh uváděla s cenou cca 80.000 Kč, což zcela znemožňovalo její nasazení v SOHO segmentu. Nicméně poměrně nedávno byla tiskárna zlevněna na 29.990 Kč vč. DPH, což je cena, o které se dá již uvažovat. Navíc i cena spotřebního materiálu klesla na 54,90Kč vč. DPH za formát A4 resp. 15,90 vč DPH za 10x15! Tyto ceny jsou minimálně srovnatelné s většinou spotřebních inkoustových tiskáren při tisku na značkový lesklý papír, který se kvalitou blíží tomu používanému v sublimaci. Navíc pokud budeme tisknou převážně tmavé fotografie v maximální kvalitě, může cena inkoustového tisku snadno překročit 60Kč hranici a tím pádem je v této situaci inkoustový tisk dražší než sublimační.
Závěr
Netvrdím, že by si měl nyní každý běžet koupit sublimační tiskárnu, to rozhodně ne. Nicméně v podnikovém a obchodním prostředí může prestižně vypadající sublimační cestou vytištěná fotografie s takto příznivou cenou nadělat doslova divy. A koneckonců celá řada nadšených fotoamatérů investuje vyšší částky do digitálních fotoaparátů, takže proč ne do kvalitního tisku. Zejména pro tisk například 2Mp fotografií na formát A4 neexistuje mnoho lepších alternativ.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024