Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
Xerox Phaser 8860: Barevný a levný tisk bez obav
4. července 2008, 00.00 | Phaserem 8860 nasazuje Xerox vysokou laťku. Kostky tuhého inkoustu jsou o poznání levnější než barevný toner. Dokonce tak levné, že takřka nepoznáte cenový rozdíl mezi černobílým a barevným tiskem. Proto směle a barevně do toho. Kde je háček? A je tady vůbec nějaký?
Když Phaser zapnete, začne pětiminutová rozcvička. V tiskárně to různě cvaká, ozývají se podivné zvuky a nakonec z ní vylétne strana pokrytá vzorci a čtverečky jako při čištění klasických inkoustových strojů. Ostatně, záměr je podobný – udržet optimální kvalitu tisku.
Při instalaci je tiskárna nejdříve vyhledávána na USB a poté v síťovém okolí. Zde jsou na výběr tři možnosti: Walk-Up, nalézt automaticky a nebo ručně. Walk-Up je odlehčenou verzí univerzálního ovladače Xerox, která neobsahuje všechny tiskové možnosti, ale je vhodná pro mobilní uživatele. Konzervativně jsme zůstali u verze s PostScriptem, aby bylo možné lépe zhodnotit kvalitu, rychlost a možnosti tisku.
Ovladače jsou z hlediska místa na disku úsporné. Soustředí se především na kvalitní tiskové řešení a odkazy na Internetu (o tiskárně, doplňkových službách, objednání spotřebního materiálu). Nechybí ani odkaz na webové rozhraní ovládání tiskárny.
Ovládání a údržba
Ovládání je jednoduše střízlivé. Šest tlačítek a šestiřádkový černobílý displej pro obsluhu základních funkcí stačí. Modrá tlačítka slouží pro pohyb v menu, bílé vyvolává kontextovou nápovědu a červeným zrušíte tiskovou úlohu. Ostatní je efektivnější nastavit v počítači prostřednictvím ovladače nebo přes webové rozhraní.
Standardní podavač pojme 525 listů, tedy právě balík papíru, a poradí si také s obálkami DL. Doplněn je ještě ručním podavačem na dalších 100 listů. Solidním dojmem působí celá mechanika podavače a je tedy naděje, že podávání po jednotlivých listech bude sloužit dlouho. Když za šuplík vezmete, vyklopí se, nejde mimo dráhu a snese i hrubší zacházení, což zrychluje obsluhu. Stačí jen vysunout, vložit papír, zasunout a pokračovat v tisku bez zbytečného zdržování. Přístup k zaseknutému papíru je bezproblémový a při té příležitosti si všimnete, že válec rozhodně není žádné tintítko.
To nejlepší – tuhé inkousty – jsme si nechali nakonec. Po odklopení víka výstupního podavače podle výšky kostek v zásobníku jasně vidíte, kolik inkoustu ještě zbývá. Kostky každé barvy se liší tvarem, takže je ani omylem nevložíte do špatné šachty. Pokud některá barva dochází, stačí doslova vhodit další a bez zaváhání pokračujete dál. Žádné špinění, žádné prázdné tonery, inkoustové náplně, tiskové hlavy atp. Ne nadarmo se výrobce chlubí maximální výtěžností a minimálním množstvím odpadu – obalového i provozního. Odpadní inkoust, podobný odkápnutému vosku ze svíčky, se shromažďuje v nádobce, kterou stačí vyndat a vyklepnout (opět bez zašpinění). Dá se vyhodit mezi běžný kancelářský odpad, neboť je netoxický. Z hlediska údržby a ovládání jde o velmi střízlivě řešený a přitom solidně působící tiskový stroj.
Funkce
Tiskové ovladače mají čtyři záložky pro volby papíru, kontrolu barevného výstupu, layoutu, vodotisků a pokročilých nastavení. Chybějící lokalizace tentokrát tolik nechybí, doprovodné ikony jsou totiž vypovídající, přehledné a klikací. Stejně přímočaré je celé nastavování. Návod na 160 stranách seznamuje se základy konfigurace, výměnou spotřebního materiálu a údržbou. Dalších 80 stran je věnováno různým způsobům a možnostem tisku a zbylých 120 stran se zaměřuje na síťový provoz a zabezpečení.
Pochvalu zasluhuje podpora PostScriptu. Tisk je opravdu rychlý, výsledek odpovídá předloze a interpretace jazyka se zdá být korektní. Samozřejmostí je oboustranný tisk, ale trochu stranou zůstala volba černobílého tisku. Vzhledem k udávaným nákladům byla zřejmě považována za zbytečnou.
Výkon a hluk
Výrobce slibuje rychlost tisku až 30 stran za minutu. Záleží však na kvalitě a použitém tiskovém jazyce. Pro PostScript platí, že 30 str./min dostanete v nejrychlejším režimu, 24 str./min ve standardním, 16 str./min ve vylepšeném a 10 str./min ve foto kvalitě. Tisknete-li prostřednictvím jazyka PCL, počítejte se 16 str./min v základním rozlišení 300 dpi a pouze s osmi stranami při dvojnásobku. PostScript je celkově rychlejší a kvalitnější než PCL, zpracování i relativně složitých dokumentů probíhá nadprůměrně rychle a výtisk se objevuje záhy.
U běžných laserových tiskáren jsme zvyklí, že se po odeslání tiskové úlohy z počítače začne tiskárna probouzet, rozjíždět, hladina hluku stoupá, začne vylézat papír, a poté dojde k postupnému útlumu. Phaser nespí ani během pohotovostního režimu a vydává zvuky. Před tiskem zneklidní, najednou naplno ožije, vyletí hotový papír a stroj se zase zklidní. Charakter a průběh hluku se zkrátka liší od laserové technologie.
Kvalita
Při posuzování kvality je dobré mít na paměti technologii tisku. Phaser 8860 nese charakteristiky laserového (viditelný tiskový rastr, rovnoměrné krytí ploch) a také inkoustového (plynulé přechody).
Výraznou vlastností zařízení je viditelný vliv zvoleného režimu na výslednou kvalitu a rychlost tisku. Volba Fast slouží k opravdu rychlému náhledovému tisku s menším krytím a viditelným tiskovým rastrem, patrným především ve stupních šedé. Standard poskytuje vysokou rychlost a mnohem lepší krytí, což může být dobrá volba pro interní tisk. Enhanced má mnohem méně patrný tiskový rastr a již velmi dobré krytí. Režim Photo je výrazně pomalejší a kvalita stoupá především u drobných detailů a vykazuje zářivější barvy.
Zdánlivě nejlépe tiskárně sedí vektorová grafika. Rychlá a přesná interpretace PostScriptu vede k čistým základním barvám, plynulým přechodům včetně oblých tvarů a černá zůstává černá bez příměsí ostatních barev. Na plochách je však i proti laserovému tisku více viditelný tiskový rastr.
Pokud se na fotografie díváte zblízka a zkoumáte detaily, je rastr rušivý. Díváte-li se z běžné pozorovací vzdálenosti, je dojem mnohem lepší a máte-li obrázek na zdi, budete naprosto spojeni. Podání fotografií je barevně velmi vyvážené a věrné. Žádný odstín výrazně neujíždí, šedá zůstává šedou a pokrytí barevného spektra je dobré. Drobné rezervy má tiskárna v podání výrazných zelených odstínů, které by mohlo být sytější. Celkově výraznější podání barev docílíte v režimu Photo, kde je rozdíl oproti Enhanced jasně patrný.
Zhodnocení
Tiskárna vydává nejen při startu, ale také v pohotovostním režimu, různé zvuky. Také spotřeba není tak nízká, jak jsme očekávali. Tím ale odhalená negativa končí. Solidní ovladače podávají velmi dobrý výkon a příjemná je zejména kvalita tisku bez zbytečného nastavování, při použití standardních voleb. Phaser 8860 nezaskočí PostScript ani fotografie. Obojí svede nadprůměrně dobře a tiskový rastr lze prominout, pokud se díváme z běžné vzdálenosti. Vyšší spotřeba v režimu pohotovosti je vyvážena relativně nízkou spotřebou za provozu.
Slibované náklady jsou výrazným lákadlem. Platit budou pouze tehdy, budete-li tisknout, pokud možno, kontinuálně. Jakmile tiskárnu často vypínáte a zapínáte, část tuhého inkoustu se spotřebuje při startu a jde do odpadní nádobky.
Vzhledem k ceně je novinka Xeroxu vhodná především do kancelářských provozů, kde zaujme slušným výkonem, nízkými provozními náklady, který především využije její měsíční zatížitelnost. Na občasné domácí tisky se nevyplatí.
Fakta
Xerox Phaser 8860 barevná tiskárna Technologie tisku: čtyřbarevný tuhý inkoust
Rozlišení tisku: 2 400 dpi Udávaná rychlost tisku: až 30 str./min barevně i černobíle Měsíční zatížitelnost: 10 000 stran Kapacita vstupního zásobníku: zásobník 525 listů a zásobník 100 listů Média: gramáž papíru 65-220 g/m2, rozměry až A4
Bezokrajový tisk: ne Automatický oboustranný tisk: ano Kompatibilita: Windows 2000 a vyšší, Mac OS X 10.2 a vyšší, Linux, Novell NetWare 3 a vyšší Rozhraní: USB 2.0, Ethernet Rozměry (š x v x h): 406 x 533 x 368 mm
Hmotnost: 28 kg Cena: 49 373 Kč (bez DPH 41 490 Kč)
Hodnoceni
Pro: Kvalita tisku, barevná věrnost, bezproblémová údržba, levný tisk větších objemů, bezodpadový spotřební materiál, vysoká výtěžnost, jednoduchá obsluha. Proti: Viditelný tiskový rastr, vyšší hluk a spotřeba v pohotovostním režimu, cena. Hodnocení: 80 % Kontakt: Xerox Czech Republic, s. r. o., tel. 800 125 125 Web: www.xerox.cz
Poznámka: Tento článek vyšel původně v časopise Click! č. 6/2008 (s. 18-19).
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024