Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Stolní tiskárny
Xanté Ilumina - speciální produkční laserovka v praxi
xante ilumina
19. května 2006, 00.00 | Tato netradiční barevná laserová tiskárna nabízí možnost potisku médií s vysokou gramáží, přesnou kontrolu barev a navíc velmi slušný produkční výkon při příjemně kompaktních rozměrech. Jak dopadla Ilumina v našem testu? Jaké kompromisy museli inženýři při návrhu tohoto stroje udělat?
Tiskárny společnosti Xanté sice nepatří mezi nejprodávanější na trhu, přesto tato značka má svou vážnost. Xanté se soustřeďuje na vývoj speciálních tiskáren pro náročné aplikace a Ilumina není první tiskárnou pro grafický segment, se kterou se od tohoto výrobce na našem serveru setkáváme. Přesto je právě tento model v mnoha ohledech přelomový a liší se od svých předchůdců. Co všechno nová Xanté může nabídnout?
Technická specifikace
Nejprve se podívejme na základní parametry tiskárny. Xanté se rozhodlo využít jednoprůchodový LED tiskový mechanismus s technologií multi-bit a fyzickým tiskovým rozlišením 1 200 x 600 dpi. Na ploše maximálně 12,9 x 47,24 palce neboli 330 x 1 209 mm tak dokáže vykreslit nejen ostré hrany, ale i poměrně velmi jemné přechody.
Specialitou Xanté je podpora velmi širokého spektra potiskovaných médií. Ilumina není výjimkou a poradí si s médii od gramáže 75 g/m2 až po úctyhodných 427 g/m2. Tisknout je možno jak z jednoho z pěti multifunkčních automatických podavačů, jejichž kapacita je 530 listů, tak i z ručního podavače s kapacitou 230 listů. Z tohoto podavače je možný i zcela rovný průchod média.
O řízení tisku a rastrování se stará procesor PowerPC 750FX s taktem 720 MHz a podporou originálního Adobe PostScriptu Level 3. Ten má k dispozici ve standardní výbavě 512 MB RAM, které lze rozšířit až na 1 GB. Kromě PS je jako jazyk podporován i PCL, IBM PPR a Epson FX. Ve standardní výbavě nechybí ani 20GB hard disk. Z komunikačních rozhraní Ilumina nabízí ve standardní výbavě paralelní port, USB 2.0 i síťové rozhraní.
Zapomenout nesmíme ani na produkční schopnosti stroje. Tiskárna je schopna dosáhnout maximální rychlosti 2 000 listů A4 za hodinu jednostranné (36 stran za minutu) či přesně poloviční rychlosti v barevnosti 4/4 tedy s využitím duplexu.
Rozměry tiskárny jsou 655 x 620 x 462 mm při hmotnosti 69 kg.
Software
K tiskárně jsou dodávána dvě CD. První obsahuje manuály, druhé pak instalační balíček. Ten kromě ovladačů pro podporované operační systémy (PC / Mac) nabízí ještě nástroje pro tisk barevných vzorníků, přímý tisk PDF, správu vestavěného hard disku tiskárny, asistenta pro zavádění barevných profilů, nástroj pro úpravy gradační křivky a nástroj pro práci s barvami. Samostatně je pak k tiskárně ještě k dispozici dobře známý Xanté ColorMatch 2.
Tato programová výbava sice není lokalizována, ale dává nezvykle bohatou škálu nástrojů pro správu tiskárny a zejména řízení barevnosti. Možnost přímé korekce gradační křivky, přesné korekce jednotlivých barevných kanálů a dávkování toneru nejsou ve standardní výbavě obvyklé. Škoda jen, že se jedná o samostatné drobné utilitky, jejichž ovládání je pokaždé trochu jiné a někdy lehce krkolomné. Pokud by Xanté všechny tyto funkce dodalo jako součást jednoho uceleného řešení, jistě by uživatelům zjednodušilo život.
Ovládání
Ilumina je vybavena velkým výklopným ovládacím panelem s ergonomicky rozmístěnými ovládacími prvky a dobře čitelným displejem. Ve srovnání s běžnými barevnými laserovými tiskárnami je kontrola nad tiskárnou přímo z panelu výrazně snazší a pohodlnější. Konstruktéři si navíc uvědomili, že v produkční prostředí je rychlá a okamžitá kontrola stavu stroje z displeje velmi důležitá, takže vše podstatné se opravdu o tiskárně z panelu lze dozvědět. Nechybí pochopitelně ani webové rozhraní pro vzdálenou práci.
Specialitou této tiskárny je speciální přepínač na pravém boku, kde je nutné korektně nastavit gramáž média a to ve dvou krocích - pod a přes 330 g/m2.
Pochvalu si zaslouží i mechanické provedení podavačů a dobrá přístupnost všech důležitých prvků a spotřebního materiálu. Všechny podavače vč. ručního jsou vybaveny motorickým zdvihem média, pohyblivé části jsou robustní a výměna spotřebního materiálu rychlá a čistá.
Co se týče programového vybavení, tak jeho nabídka je pestrá a ergonomicky různorodá. Základní ovladač nijak nepřekvapí a drží se spíš zaběhaných kancelářských invencí. Drobné utilitky pro nastavení barev apod. však vyžadují velmi dobrou znalost toho, co se právě chystáte udělat a rozhodně vám tuto činnost nijak neusnadňují. U stroje určeného pro produkční prostředí je to však přijatelná vlastnost.
Kvalita tisku
Dle očekávání nabízí Xanté Ilumina velmi pěkný, skvěle prokreslený, polomatný tisk do formátu A3++. Podávání papíru je přesné, což platí i o soutisku duplexu. Ani dvoubodové inverzní patkové písmo nedělá tiskárně vážnější problémy a navíc se může pochlubit přesným rastrováním vzorů. Co se týče barevnosti, tak technologie multi-bit nabízí na laserový tisk opravdu velmi jemné přechody a po kalibraci dokáže tiskárna udržet lineárnost krytí i pod úrovní 5% intenzity barev. Jedinou slabinou, kterou jsme u testovaného stroje objevili, jsou drobné problémy s jednolitostí velkých jednobarevných ploch, což se projevuje zejména u formátu A3. Nejde o klasické proužkování či flekování, přesto u sytých ploch jsou vidět jemné odlišnosti.
Co se týče rychlosti tisku, tak výrobcem udávaných parametrů lze dosáhnout v podstatě pouze u tisku přímo z interního HDD, jinak většinou tisk zpomaluje přenos dat a jejich zpracování. Naopak můžeme potvrdit, že po zapnutí, které stroji trvá skoro minutu, je pak zahájení tisku prakticky okamžité.
Sken 72dpi, 1:1, bez úprav, TIFF 190kB (skener Microtek i900)
Sken 72dpi, 1:1, bez úprav, TIFF 522kB (skener Microtek i900)
Sken 300dpi, 1:1, bez úprav, TIFF 389KB (skener Microtek i900)
Závěrem
Xanté Ilumina na rozdíl od svých předchůdců již zcela nepopiratelně míří do prostředí produkčního tisku a nabízí vynikající kresbu, jemné přechody, vysoké rozlišení, dobrou kontrolu a poměrně slušný výkon. Oficiální koncová cena je v České republice těsně nad hranicí 220 000 Kč bez DPH, což odpovídá uvedenému zacílení. Pokud tedy hledáte digitální tiskový stroj kompaktních rozměrů s možností potisku extrémně široké škály médií, Ilumina pro vás může být skvělým řešením
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024