Xanté ColourLaser v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Xanté ColourLaser v praxi

Xante ColorLaser

19. června 2001, 00.00 | Na trhu je k dispozici hned několik barevných laserových tiskáren formátu A3++ se stejným tiskovým mechanismem. I přes tento jednotící prvek však jde vyrobit unikátní tiskárna, což dokazuje právě nový model od společnosti Xanté.

Barevné laserové tiskárny jsou typicky směřovány zejména do kancelářského prostředí. Tomu odpovídá zjednodušování rozhraní, které bývá často spojováno s omezováním možnosti manuálního nastavení tiskáren. Společnost Xanté při návrhu testované tiskárny však viditelně nepodlehla tomuto módnímu trendu a navrhla takový kontrolér a rozhraní, které je hodno prostředí pre-presových pracovišť. To sice nevylučuje nasazení v kancelářském prostředí, ale v tom tolik nevyniknou možnosti zařízení.

Technické parametry
Jak jsme již konstatovali, i společnost Xanté využila osvědčeného tiskového mechanismu s OPC jednotkou jako řada jejich konkurentů. Proto základní technické parametry jsou podobné jako u srovnatelných modelů značek QMS, Tally, Brother či IBM. Maximální výstupní rozlišení je 1.200 x 1.200 dpi při aktivní ploše 324 x 468 mm. Maximální formát média je A3++ (330 x 482 mm) a podávací mechanismus si poradí s celou řadou menších formátů. V základní konfiguraci je tiskárna vybavena automatickým podavačem na 250 listů. Po dokoupení přídavných vstupních podavačů lze dosáhnout maximální kapacity až 1.250 listů. Trochu překvapivě je u všech jednotek automatický duplex nabízen pouze jako volitelné příslušenství.

Tiskárna je osazena procesorem RISC NEC VR4300 s taktováním 166 MHz. Procesor využívá paměť 64 - 256 MB a interní IDE hard disk. Do testu nám byla zapůjčena nevyšší varianta tiskárny, která kromě 256 MB RAM měla instalován disk s kapacitou 2GB. Pro komunikaci s okolím lze využít celkem tři možnosti. Klasický paralelní port, sériový port či ethernetové rozhraní typu 10/100MB. USB rozhraní chybí naopak podpora LocalTaku ne.

Výrobce u tiskárny udává maximální rychlost tisku 24 černobílých stran formátu A4 za minutu resp. 6 plnobarevných stran A4 za minutu. Tyto údaje naše testy v podstatě potvrdily, i když reálné výsledky může pochopitelně ovlivnit náročnost tiskové úlohy a přenos dat do tiskárny.

Interní RIP tiskárny je postaven na originálním Adobe PostScriptu 3, takže tiskárna se může pochlubit bezproblémovou kompatibilitou se všemi aplikacemi jak na platformě Macintosh, tak i PC. Protože konstruktéři dali při návrhu kontroléru důraz na kvalitu a přesnost tisku, může se zařízení pochlubit celou řadou nástrojů pro kalibraci. Od možnosti kontroly barevného soutisku, přes kalibraci mechanismu podávání, pochopitelně možnost barevných kalibrací včetně simulací běžných barevných systémů až po kalibrované přímé barvy Pantone. Správa barev je založena na ICC profilech a k verzi 1200 PRO je dodáván i nástroj pro vytváření a úpravy těchto profilů.

Specialitou tiskárny Xanté ColourLaser je vytváření rastru s až 175lpi. Navíc je používán autotypický rastr s klasickým tiskovým bodem v rozetě. Výhody zejména u plných ploch jsou zřejmé.

Instalace
Možnost bohatého ovlivnění chodu tiskárny trochu prodlužuje celý proces instalace. Uživatel sice může tiskárnu v podstatě pouze připojit a po instalaci ovladačů začít používat, ale v takovém případě jde doslova o mrhání prostředky. Základem by mělo být provedení kalibrací pomocí X-Actu, které zajišťuje nastavení soutisku. Dále je vhodná konfigurace základních parametrů tiskárny a barevná kalibrace s linearizací. Všechny tyto úkony je bohužel nutné provádět s lokálně připojenou tiskárnou prostřednictvím paralelního či sériového portu. Pravda nastavení je možné i prostřednictvím ovládacího panelu, jehož logika je asi o trochu lepší ve srovnání s konkurenty, ale o přílišném pohodlí se hovořit nedá. Příjemná je možnost základní vizuální barevné kalibrace s využitím dodaných terčů.

Ovladače
Prostředí ovladačů je pochopitelně založeno na Adobe PostScript driveru. Vývojáři Xanté si příliš práce s logickým strukturováním nedali, takže kromě základního nastavení typu a rozměru média jsou všechny ostatní parametry soustředěny do jednoho velkého výběru. Celé pojetí ovladačů a koneckonců i jednotlivých utilit je velmi strohé a technokraticky funkcionalistické. To bude vyhovovat zejména profesionálům z oblasti pre-pressu, kterým nabízí možnost rychlé kontroly a změny všech parametrů na jednom místě. Ovladače stejně jako podrobná příručka nejsou zatím k dispozici v českém jazyce.

Testy
Základní sada testů se zaměřila na geometrickou přesnost tisku a podávacího mechanismu. I při využití plného formátu se po adekvátní kalibraci mohla testovaná tiskárna pochlubit vzornými výsledky. Odchylka podávání u formátu A3+ nepřesáhla 1,1 mm, což je na laserovou tiskárnu této třídy velmi dobrý výsledek. I geometrické zkreslení způsobené nerovnoměrným vypínáním média či nepřesným kladením toneru bylo zanedbatelné, takže v tomto ohledu tiskárna splnila naše očekávání.
Rychlostní testy se zaměřily jak na zpracování klasických tiskových zakázek, tak i na přímý tisk PDF souborů. V prvním případě podala tiskárna průměrný výsledek a při tisku 20 shodných plnobarevných stran formátu A4 s vysokým pokrytím zaostala za výrobcem udávaným výkonem o cca 15%. Při tisku PDF souborů se prokázal výrazný nárůst výkonu PS3 RIPu ve srovnání s verzí 2. Zpracování PDF souborů je u tohoto typu tiskárny opravdu velmi rychlé.
Barevné testy jsme prováděli jak s továrním nastavením, tak i po provedení příslušné kalibrace. Protože zapůjčená tiskárna byla v podstatě úplně nová, odchylky s továrním nastavením nebyly zásadní. Po provedení visuální kalibrace se výsledek prakticky nezměnil a až po provedení rozšířené linearizace a aplikaci profilů bylo dosaženo výraznějšího zlepšení.
Celkový dojem z kvality tisku je u ColourLaseru velmi dobrý. Nové rastrování jednak zlepšuje vyplňování ploch, ale pozitivně působí i na podání světlejších tónů a pleťovek. Při plném rozlišení 1200dpi je tisk ostrý a rastrování nevýrazné. Při 600dpi již rastr začíná v problematických případech jasně vystupovat z motivu, což nemusí být vždy na závadu.

Hodnocení
Na českém trhu jsou dodávány celkem tři verze s cenou od 160 do 220 tisíc Kč bez DPH. Nejnižší model 600 nabízí pouze snížené rozlišení a 64MB RAM. Verze 1200 již nabízí plné rozlišení a 256MB paměti. Pokud má zákazník zájem i o nástroje pro tvorbu a editaci ICC profilů, pak je pro něj připravena verze 1200PRO, která je navíc vybavena již zmíněným interním diskem. Rozdíly mezi jednotlivými konfiguracemi nejsou po konstrukční stránce zásadní a je na uživateli, aby posoudil svoje potřeby. Samozřejmě je otázkou, zda nezvolit levnější konkurenční tiskárnu, ale Xanté jako jediné nabízí tak rozsáhlé možnosti profesionální kontroly nad vznikem tiskoviny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: